Dach włóknisto-cementowy
Obecnie produkowane płytki i płyty faliste włóknisto-cementowe nie zawierają szkodliwego azbestu, jak te sprzed lat - azbestowo-cementowe.
Autor: Mariusz Bykowski
Autor: Mariusz Bykowski
Płytki dachowe i płyty faliste włóknisto-cementowe produkuje się z cementu, wody, wypełniaczy (na przykład miału wapiennego) oraz włókien stabilizujących: celulozowych i polipropylowinylowych. Podczas produkcji wierzchnia warstwa płytek jest barwiona pigmentem i pokrywana kolorową powłoką akrylową. Płytki mają powierzchnię gładką lub imitującą łupek.
Elementy włóknisto-cementowe są trwałe, łatwe w obróbce i montażu. Taki dach jest wytrzymały, odporny na zmienne warunki atmosferyczne, promienie UV, wilgoć, mróz oraz korozję biologiczną. Obecnie produkowane płytki i płyty faliste włóknisto-cementowe nie zawierają szkodliwego azbestu, jak te sprzed lat - azbestowo-cementowe.
Pokrycie z elementów włóknisto-cementowych można układać na każdym dachu. Zależne od wymiarów elementy włóknisto-cementowe ważą od 13 do 20 kg/m2.
Kształty, wymiary, kolory
Płytki są kwadratowe o ściętych przeciwległych narożnikach - tzw. caro - lub prostokątne: pełne, ze ściętymi bądź zaokrąglonymi narożnikami. Produkowane są w wymiarach: 20 x 20, 30 x 30, 40 x 40 lub 30 x 60 cm i grubości zwykle 4 mm. Płyty faliste mają około 90 lub 100 cm szerokości oraz 125 i 250 cm długości.
Płytki dachowe zależnie od ich kształtu układa się w różne wzory. Dostępne są też małe płytki uzupełniające i kształtki do wykańczania pokrycia wokół komina i w koszu. Producenci oferują także wywietrzniki, przejścia antenowe oraz elementy mocujące. Płytki mogą być: czerwone, brunatne, jasno- i ciemnoszare, grafitowoszare, ceglaste, brązowe bądź niebieskoczarne; płyty zaś: czerwone, ciemnobrązowe, jasno- i ciemnoszare, ceglaste, kawowe lub czarne. Kolor dachu można więc łatwo dobrać do elewacji.