Sprawdź swoje okna! Możesz przez nie wiele stracić

2022-12-06 13:55
Zimą warto ustawić tryb zimowy w oknach.
Autor: Bartosz Orliński Zimą warto ustawić tryb zimowy w oknach. Zmniejszy to rachunki za ogrzewanie.

Przed zimą warto sprawdzić okna w mieszkaniu. Ich zła regulacja może okazać się bardzo kosztowna w kontekście wzrastających kosztów ogrzewania. Poznaj prosty trik, który pozwoli Ci zaoszczędzić na miesięcznych rachunkach!

Współczesne okna tylko z pozoru są prostą konstrukcją. W rzeczywistości ich wnętrze jest bardzo zaawansowane. Poza przepuszczaniem światła słonecznego, okno musi pełnić funkcję termoregulacyjną, izolującą hałas zewnętrzny oraz wentylacyjną. To właśnie ta ostatnia cecha jest dla nas najistotniejsza zimą. Źle wyregulowane okno sprawi, że nasze miesięcznie rachunki za ogrzewanie zwiększą się nawet o kilkadziesiąt złotych. 

Okna w trybie zimowym 

Niemal każde okno ma ukrytą regulację stopnia przylegania uszczelki. Pod tą nazwą kryje się stosunkowo prosty mechanizm, dzięki któremu możemy samodzielnie ustawić siłę, z jaką okno przylega do ramy. 

Zazwyczaj okna posiadają dwa tryby: zimowy i letni. Niektóre modele są jeszcze wyposażone w tryb pośredni, tzw. standardowy. Okno ustawione w trybie letnim nie przylega szczelnie do ramy. W efekcie tak ustawiony mechanizm zapewnia dobrą wentylację zwłaszcza podczas letnich upałów.

Przeczytaj również: Jak oszczędzać na ogrzewaniu? Regulacja okien pomoże zatrzymać ciepło w domu

Regulacja okien daje oszczędności 

Jednocześnie tryb letni, który zapewnia nam miłą atmosferę w miesiącach wakacyjnych, zimą może być przyczyną zwiększonych wydatków na ogrzewanie. Powoduje bowiem szybsze wychładzanie mieszkania. Aby temu zapobiec i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, należy przestawić okna w tryb zimowy. 

Zazwyczaj robi się to kluczem imbusowym lub płaskim. Należy znaleźć specjalną śrubę, na  której najpewniej będą umieszczone symbole (najczęściej kreski). Zimą interesuje nas największy symbol - należy tak przekręcić śrubę, aby symbol był skierowany w stronę uszczelki. I gotowe - przestawiliśmy okna na tryb zimowy! 

Tryb zimowy okien a wentylacja pomieszczeń 

Ustawiając okna w tryb zimowy zaoszczędzimy na ogrzewaniu. Powinniśmy jednak pamiętać o możliwych konsekwencjach. Szczelnie zamknięte okna oznaczają brak wentylacji, a w konsekwencji zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu. Przy takim ustawieniu okien nie możemy zapominać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. W przeciwnym razie w najlepszym wypadku narazimy się na skraplanie wody na okiennych szybach. Zbyt duża wilgotność może jednak zaowocować grzybem na ścianie, który jest uciążliwy w usuwaniu i niebezpieczny dla zdrowia domowników.