Redystrybucja węgla. Samorządy zbierają zapotrzebowanie i szukają miejsca do składowania węgla w gminie

2022-10-31 22:08

W listopadzie ruszy redystrybucja węgla z portów lub składowisk spółek węglowych do miejsc sprzedaży wyznaczonych przez samorządy. Trwają przygotowania, żeby sprawnie przeprowadzić ten proces. Gminy szukają miejsc, gdzie będzie mógł być przywieziony węgiel od importerów do dalszej dystrybucji dla mieszkańców.

redystrybucja węgla
Autor: Gettyimages Redystrybucja węgla przez samorządy ruszy w listopadzie. Gdzie będzie można kupić węgiel od gminy za 2000 zł?

Spis treści

  1. Przygotowania samorządów do redystrybucji węgla
  2. Jak będzie się odbywał odbiór węgla przez samorządy?
  3. Wkrótce ruszy redystrybucja węgla
  4. Cena węgla od gminy
  5. Jaki węgiel będzie w sprzedaży w gminie

Ustawa o preferencyjnej sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych została podpisana przez prezydenta 2 listopada. W gminach trwają przygotowania do tego, jak sprawnie dostarczyć węgiel kupiony od spółek węglowych. Jest już listopad i mrozy mogą się zacząć w każdej chwili, a wiele gospodarstw domowych wciąż nie ma węgla. 

Przygotowania samorządów do redystrybucji węgla

W poszczególnych gminach zbierane są zapisy na węgiel, żeby poznać zapotrzebowanie na ten surowiec. Sumy zapotrzebowania na węgiel z danej gminy są przekazywane do wojewodów, a ci dostarczają informacje o tym, ile potrzeba węgla, do spółek Skarbu Państwa importujących węgiel. Samorządy wyznaczają spółki komunalne lub nawiązują współpracę z firmami zajmującymi się sprzedażą opału.

Jak podaje “Dziennik Gazeta Prawna”, w wielkopolskiej gminie Buk nawiązano współpracę z lokalnym podmiotem, który na co dzień świadczy tego typu działalność i jest do tego przygotowany. Burmistrz Miasta i Gminy Buk Paweł Adam uzasadnił to chęcią zminimalizowania kosztów dystrybucji węgla, tj. kosztów transportu i składowania.

Trwa ustalanie zasad współpracy przy sprzedaży węgla mieszkańcom uprawnionym do dodatku węglowego. Wyznaczane są miejsca, do których ma być dostarczony węgiel i gdzie będą mogli kupić go mieszkańcy. W gminie Trzebnica na Dolnym Śląsku węgiel będzie składowany na terenach gminnych, m.in. gruntach oczyszczalni ścieków i wysypiska śmieci, a jego sprzedażą zajmie się gminna spółka komunalna Ergo. Gmina zadeklarowała, że będzie chciała sprowadzić w pierwszej partii około 300 ton węgla. W Giżycku dystrybucję węgla przeprowadzi miejska spółka Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz powiedział PAP: "Jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że przedsiębiorstwo jest w 100 proc. spółką miejską. Jest tam plac, wagi - infrastruktura, która jest potrzebna do takiej sprzedaży. Szacujemy, że będzie potrzebnych ok. 1 tys. ton węgla różnych frakcji. Na terenie gminy jest 841 pieców".

Jak będzie się odbywał odbiór węgla przez samorządy?

Zainteresowanie programem wyraziło ponad tysiąc samorządów. Obecnie trwają rozmowy z ponad 600 gminami w Polsce. Jak informują rządzący, w najbliższych dniach ma ruszyć redystrybucja węgla do samorządów. Przykładowo mieszkańcy Strzelina na Dolnym Śląsku zgłosili zapotrzebowanie w wysokości 3 tysięcy ton węgla. Burmistrz miasta w rozmowie z TVN24 przekazuje jednak, że w całej sprawie wciąż pozostaje wiele niewiadomych. - Nie wiemy jakiej jakości będzie ten węgiel. Ile z tej tony będzie się nadawało do spalenia. Nie wiemy, czy będzie otrzymywać ten węgiel zgodnie z jakimś harmonogramem. (…) Spodziewamy się niestety sporo zamieszania - powiedziała Dorota Pawnuk, burmistrz Strzelina.

Wkrótce ruszy redystrybucja węgla

29 października odbyła się odprawa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministrów, wojewodów oraz prezesów państwowych spółek węglowych dotycząca wdrażania mechanizmu redystrybucji węgla przez samorządy. Po zakończeniu spotkania Piotr Müller, rzecznik rządu, poinformował dziennikarzy, że rząd chce, aby mechanizm ten został jak najszybciej uruchomiony po wejściu w życie uchwalonych przepisów: „Chcemy w taki sposób redystrybuować węgiel, aby mieszkańcy Polski mogli stopniowo dokonywać zakupu tak, aby nie było sytuacji, w której z powodu wąskiego gardła logistycznego dojdzie do braków w poszczególnych miejscach”. Według deklaracji Müllera "po okresie świątecznym zawierane będą umowy i będzie się odbywała pierwsza redystrybucja węgla”.

Sprawdź: Wniosek o preferencyjny zakup węgla do gminy. WZÓR

Zdaniem Müllera zainteresowanie ze strony samorządów w sprawie zapotrzebowania na węgiel jest wysokie. W jednych województwach zgłoszono chęć kupna kilkudziesięciu tysięcy ton, w innych kilkuset tysięcy ton węgla. „Aczkolwiek niektóre samorządy nie wskazują tak dużych ilości węgla, jakie wydawało się, że będą na początku. Jesteśmy oczywiście przygotowani na to, że może się to zmienić” - zaznaczył rzecznik rządu.

Cena węgla od gminy

Spółki węglowe będą sprzedawać węgiel samorządom w cenie 1500 zł za tonę. Ta kwota nie uwzględnia kosztów transportu. Mieszkańcy uprawnieni do dodatku węglowego będą mogli kupić węgiel w cenie nie wyższej niż 2000 zł.

Przeczytaj też: Limity sprzedaży węgla od gminy. Ile można kupić węgla rozprowadzanego przez samorządy

Jaki węgiel będzie w sprzedaży w gminie

Poszczególne samorządy rozmawiają z wyznaczonymi spółkami węglowymi w sprawie dostaw węgla. Priorytetem jest uruchomienie logistyki, mało mówi się o tym, jaki węgiel będzie dostarczony do gmin. Jest duże zainteresowanie grubym węglem i groszkiem. Wielu obawia się, że dowiozą miał węglowy. Samorządy zastrzegają, że nie będą mieć wpływu na jakość dostarczonego węgla.