Postawili całe osiedle domów z drukarki 3d. Budowa jednego trwa trzy tygodnie. Już sprzedali sporo domków
Domy z drukarki 3D gotowe. Jest ich 100, a 25 zostało sprzedanych. Stoją w Teksasie w USA. Drukarka robotyczna firmy ICON kończy właśnie ich drukowanie. Wydrukowanie parterowego domu z trzema lub czterema sypialniami zajmuje około trzech tygodni. Gigantyczna drukarka Vulcan układa dom warstwa po warstwie. "Tam, gdzie potrzeba było pięciu różnych ekip, mamy jedną ekipę i jednego robota” - mówią przedstawiciele firmy.
Autor: ICON Build
Domy z drukarki 3D w Austin w Teksasie
Spis treści
- Jak powstaje dom z drukarki 3D?
- Ile kosztuje dom z drukarki 3D?
- Drukarka robotyczna firmy ICON
- Osiedle domów z drukarki 3D. Zdjęcia
Domy z drukarki 3D powstają na osiedlu w Georgetown w Teksasie, niedaleko Austin. Buduje - a w zasadzie drukuje je - firma ICON Build. Wydrukowanie jednopiętrowego domu z trzema lub czterema sypialniami zajmuje około trzech tygodni. Drukarka Vulcan układa je warstwa po warstwie. Jest ogromna. Ta drukarka ma ponad 13,7 m szerokości i waży 4,75 tony. Właśnie dobiega końca budowa osiedla ze 100 domami z drukarki 3D. Ma się zakończyć w te wakacje. Firma poinformowała, że 25 domów już znalazło nabywców.
Jak powstaje dom z drukarki 3D?
Tak opisuje to Reuters: Po wymieszaniu cementu, wody, piasku i innych dodatków, wtłacza się je do drukarki. Potem dysza wyciska mieszankę betonu na szczotkę "niczym pastę do zębów". Beton układa się warstwa po warstwie wzdłuż zaprogramowanego wzoru, tworząc ściany.
Firma ICON rozpoczęła drukowanie domów w listopadzie 2022. Dziś przyznaje, że w porównaniu z tradycyjnym budownictwem drukowanie domów w technologii 3D jest szybsze, tańsze, wymaga mniejszej liczby pracowników i minimalizuje marnotrawstwo materiałów budowlanych.
To moment, nad którym pracowaliśmy przez ostatnie sześć lat - powiedział Jason Ballard, współzałożyciel i dyrektor generalny ICON. - Kiedy uruchomiliśmy firmę i "postawiliśmy" pierwszy dom wydrukowany w technologii 3D w 2018, postawiliśmy sobie za cel zarówno obniżenie kosztów, jak i zwiększenie jakości budowy.
Ile kosztuje dom z drukarki 3D?
Ceny zaczynają się od ok. 470 tys. dolarów za dom z trzema sypialniami i dwiema łazienkami o powierzchni około 146 metrów kwadratowych. Niecałe 600 tys. dolarów kosztuje dom o powierzchni blisko 186 mkw. ICON zaś podaje, że koszt budowy ściany to 25 dolarów za stopę kwadratową (czyli nieco ponad 1/10 mkw), a z fundamentem i dachem - 80 dolarów za stopę.
Drukarka robotyczna firmy ICON
ICON najpierw wyprodukował drukarkę robotyczną, która umożliwia budowę wielopiętrową. To Phoenix. Prototyp najpierw wykorzystano, by postawić konstrukcję demonstracyjną. Powstał w 2018 roku. Stoi w Austin w Teksasie.
Na potrzeby inwestycji powstał też nowy materiał budowlany o niskiej zawartości węgla (to CarbonX, a także cyfrowy katalog architektury mieszkaniowej z ponad 60 gotowymi do budowy projektami domów. Drukarka ma ponad 13,7 m szerokości i waży 4,75 tony. System budowy robotów ICON umożliwia drukowanie całej obudowy budynku, w tym fundamentów i konstrukcji dachu.
"Tam, gdzie do tej pory na budowie było pięć różnych ekip, teraz mamy jedną ekipę i jednego robota” - powiedzieli przedstawiciele firmy.
Czytaj też:
Meble z tektury są znane od dawna. Zdjęcia
Autor: Room in the box
Łóżko z tektury
ICOn zapowiada, że do katalogu 60 projektów domów będą dołączać kolejne. Chce także współpracować z architektami z całego świata. W katalogu domów Codex już dziś są trzy projekty, zaprojektowane przez słynną pracownię BIG-Bjarke Ingels Group.
Jason Ballard z firmy ICON uważa, że "w przyszłości prawie cała budowa będzie wykonywana przez roboty, a prawie wszystkie informacje związane z budową będą przetwarzane i zarządzane przez systemy AI. Jest dla mnie jasne, że jest to sposób na obniżenie kosztów i czasu budowy o połowę".
W innych krajach też czynione są próby budowy domów z drukarki 3D. W Niemczech w 2022 roku rozpoczęło się drukowanie sześciomieszkaniowego bloku w mieście Lünen. Realizuje go spółka Peri 3D Construction. Budynek ma zostać ukończony w październiku 2024. Taki dom powstał też w Holandii. Taki dom z drukarki 3D jest we Francji. Eksperymentalny projekt domu z wykorzystaniem technologii 3D powstał też w Massa Lombarda we Włoszech.
Z kolei pierwszy w Polsce budynek wykonany drukarką 3D jest w Otrębusach koło Pruszkowa (woj. mazowieckie). Powstał w 2019 roku w 13 godzin i jest malutki - ma zaledwie 7 mkw. Wyprodukowała go firma REbuild. W kwietniu 2022 REbuild zakończył drukowanie 3D budynku użytkowego na terenie restauracji McDonald's w Wyszkowie w woj. mazowieckim.
Specjaliści z tej firmy przyznają jednak: obecnie nawet idealna mieszanka i znakomita maszyna do druku nie umożliwią przejścia 3DCP w fazę wznoszenia dużych budynków. Wyzwania to zbrojenie i podpory.
Osiedle domów z drukarki 3D. Zdjęcia
Autor: ICON Build
Domy z drukarki 3D w Austin w Teksasie