Niskooprocentowane kredyty mieszkaniowe dla młodych. Jarosław Kaczyński zdradza plany rządu

2022-09-05 11:37
Niskooprocentowane kredyty
Autor: GettyImages Oprocentowanie kredytu hipotecznego dla młodych rodzin na poziomie 2 proc.? Jest nowy pomysł rządu

Prezes PIS Jarosław Kaczyński podczas wizyty w Stalowej Woli zapowiedział niskooprocentowane kredyty hipoteczne. Jest rozważana propozycja, żeby młode rodziny mogły dostawać kredyt na mieszkanie na 2 proc. To nowe rozwiązanie rządu, które miałoby zwiększyć dostępność kredytów i rozwiązać narastające problemy rynku mieszkaniowego. Jednak nie dla wszystkich. Skorzysta 50 tys. rodzin rocznie.

Obecne wysokie stopy procentowe powodują, że kredyty są trudno dostępne i bardzo drogie. Zdolność kredytowa Polaków została mocno ograniczona i w efekcie coraz mniejsza liczba osób może sobie pozwolić na zakup własnego mieszkania. Rząd ma jednak pomysł, jak rozwiązać te problemy. 

Rząd ma nowy plan. Niskooprocentowane kredyty hipoteczne

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wizyty w Stalowej Woli przyznał, że jest rozważany pomysł niskooprocentowanych kredytów mieszkaniowych dla młodych rodzin. 

- Jest rozważana propozycja, żeby młode rodziny mogły dostawać kredyt na mieszkanie na 2 proc. - czyli bardzo niskie oprocentowanie. W tej chwili ocenia się możliwości w ten sposób, że to mogłoby być 50 tys. rodzin rocznie. Oczywiście za mało, ale lepszy rydz niż nic. A z czasem może udałoby się to rozszerzyć. Różnicę pokrywałby Bank Gospodarstwa Krajowego - odpowiedział Kaczyński i zaznaczył, że jest to na razie wyłącznie propozycja, nie podjęta decyzja. 

- My naprawdę nieustannie szukamy we własnych głowach, ale także odwołując się do pomysłów z innych krajów, metod, żeby w Polsce te sprawy najbardziej zasadnicze rozwiązać – sprawy mieszkań, służby zdrowia – dodał prezes PIS.

Fiasko rządowego programu "Mieszkanie bez wkładu własnego"

Prezes PIS zapowiada kolejny program mieszkaniowy, tymczasem rząd nie rozwiązał problemu z obecnym programem "Mieszkanie bez wkładu własnego", który wszedł w życie w maju 2022 roku. Po kilku miesiącach funkcjonowania programu można stwierdzić, że nie zadziałał tak jak tego oczekiwano. Do tej pory nikt z niego nie skorzystał.

"Mieszkanie bez wkładu własnego" to program skierowany do osób, które posiadają zarobki umożliwiające spłatę kredytu na mieszkanie, ale jednocześnie nie mają środków na wymagany wkład własny. W ten sposób rząd planował zlikwidować barierę braku środków na wkład własny wymagany dla uzyskania kredytu hipotecznego na zakup mieszkania.

Przeczytaj więcej: Program Mieszkanie bez wkładu własnego. Do tej pory nikt nie skorzystał z rządowego programu!

Gdy program powstawał, faktycznie problemem dla wielu, zwłaszcza młodych kredytobiorców, był brak wkładu własnego. Kredyty były rekordowo tanie i łatwo dostępne. Od tego czasu stopy procentowe wystrzeliły w górę, a zdolność poleciała w dół. I to jej brak jest dzisiaj głównym powodem, który uniemożliwia ludziom kupno mieszkania. Cena mieszkania i koszt kredytu również mają ogromne znaczenie. Za kwotę, którą pożyczymy od banku, na podstawie wyliczonej zdolności, nie kupimy w chwili obecnej mieszkania.