Nie będzie podwyżek za wodę i ścieki! Wody Polskie odrzucają wnioski o zmianę taryf

2022-09-21 16:52
woda
Autor: Mariusz Bykowski Czy będą zamrożone ceny wody i ścieków? Jeśli tak. Wody w kranach może nam zabraknąć, bo przedsiębiorstwa wodociągowe mają ogromne koszty w związku ze wzrostem cen paliw

Czy dojdzie do zamrożenie cen wody i ścieków? Ceny za wodę i ścieki mają być utrzymane na dotychczasowym poziomie. Wody Polskie stoją na straży obecnych taryf i nie przychylają się do wniosków samorządów o podwyżki taryf za wodę i ścieki. Wodociągi ostrzegają, że w takiej sytuacji, w związku z ogromnym wzrostem cen energii elektrycznej, wody w kranie może zabraknąć. Trwa awantura o wodę i ścieki.

Czy po zamrożeniu cen prądu, będą kolejne za inne media? Tym razem mają być zablokowane podwyżki cen wody i ścieków. Traw spór między Związkiem Miast Polskich a Ministerstwem Infrastruktury i Wodami Polskimi. Jak podaje  portalsamorzadowy.pl - Podwyżki cen wody muszą nastąpić, biorąc pod uwagę podstawowe koszty, które mocno poszły w górę - mówi Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich. Natomiast Wody Polskie informują, że nie podniosą taryf. 

Ceny wody i ścieków zamrożone

Podwyżek cen wody i ścieków nie będzie! Wody Polskie i Ministerstwo Infrastruktury apelują do samorządów o zachowanie dotychczasowych cen za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków.

Przeczytaj też: Podwyżki cen wody. Czy będziemy płacić więcej za wodę?

Taką informację podano podczas konferencji prasowej wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka oraz wiceszefa Wód Polskich Pawła Rusieckiego 12 września w Wodach Polskich. Minister Gróbarczyk podkreślił, że w związku ze zmianą ustawy o dochodach jednostek samorządowych trafi do nich blisko 13,7 mld zł w wyniku zmian w podatku PIT. Każda gmina dostanie więc pieniądze, dlatego dodatkowe zwiększanie cen za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków powinno być zahamowane.

- Zahamowanie wzrostu cen pozwoli ograniczyć inflację i pomoże mieszkańcom. To ważne, gdyż woda jest powszechnym dobrem, które nie powinno być drogie dla zwykłych ludzi - powiedział minister Marek Gróbarczyk

- Jako rząd nie możemy dopuścić do podwyżek cen za media, jeśli nie są one niezbędne. Dzięki rządowemu wsparciu dla samorządów, stawki opłat nie powinny wzrosnąć. Samorządy powinny stosować dopłaty lub bilansować rosnące koszty, aby pozostawić ceny wody i ścieków na obecnym poziomie - powiedział minister Marek Gróbarczyk.

Wnioski o zmianę taryfy za wodę

W Wodach Polskich znajduje się około 400 wniosków przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych o skrócenie taryfy (są one zatwierdzane na 3 lata) za dostarczanie wody i odbiór ścieków. 150 wniosków zostało już odrzuconych. Przedsiębiorstwa uzasadniają wnioski tym, że ponoszą większe koszty z powodu podwyżek cen prądu i gazu.

Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie w komunikacie po konferencji wskazała, że podwyżki są konieczne. “Koszt 1 MWh energii elektrycznej już dla niektórych przedsiębiorstw wzrósł, a dla pozostałych wzrośnie od stycznia 2023 r. z ok. 300 zł do kwoty 2500 zł/MWh, a nawet do 3000 zł/MWh, tj. 8- lub nawet 10-krotnie. Tylko na wzrost cen energii elektrycznej branża wodociągowa potrzebuje od 9 do 12 mld zł".

W komunikacie podpisanym przez Prezesa IGWP i Prezydium Rady Izby podano, że tylko przez podwyżki cen prądu branża wodociągowa zapłaci od 9 do 12 mld zł więcej, a dodatkowe środki, jakie mają otrzymać samorządy w wysokości 13,7 mld zł, nie pokryją kosztów dostarczania wody i odprowadzania ścieków.

Nie podwyżkom cen wody i ścieków

Wody Polskie, które są regulatorem cen wody i ścieków, podkreślają, że ostatnie taryfy zostały zatwierdzone w 2021 r. i wprowadziły podwyżki cen. Tryb skrócenia taryfy jest trybem szczególnym, dlatego Wody Polskie rygorystycznie oceniają takie wnioski pod kątem zasadności wzrostu cen za wodę i ścieki. W nowych taryfach z 2021 r. “ceny za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków już wzrosły, dlatego dalsze przerzucanie kosztów na mieszkańców nie może odbywać się bez konkretnego uzasadnienia”.

Minister Gróbarczyk przypomniał: “Zorganizowaliśmy kilka miesięcy temu wspólne posiedzenie komisji rządu i samorządu terytorialnego, gdzie wpłynął do nas gremialny apel o podwyżki cen. Nasz rząd przygotował propozycje wsparcia dla samorządów, dlatego apelujemy, by władze samorządowe wycofały wnioski o zmianę taryf i pozostawiły ceny na obecnym poziomie. Naszym celem jest to, by podwyżka cen wody wyniosła zero procent – podkreślił.

Ile kosztuje 1m3 wody i ścieków?

Każda spółka wodno-kanalizacyjna ma swoje stawki, więc ceny za wodę i ścieki się różnią. Nawet na dużym osiedlu sąsiedzi mogą płacić różne rachunki za wodę. Ponadto inna jest cena 1m3 za wodę w własnego ujęcia gminy, a inna za wodę ze spółki wodno-kanalizacyjnej. Taryfy zatwierdzane są na okres 3 lat. Można przyjąć, że średnio koszt wody i ścieków wynosi:

  • cena 1 m3 wody dla gospodarstw domowych - ok. 4,50 zł
  • cena 1 m3 ścieków dla gospodarstw domowych - ok. 7 zł

Ile zużywamy wody?

Średnio w Polsce każdy zużywa ok. 150 litrów wody dziennie. Warto postarać się o wprowadzenie dobrych nawyków i oszczędzanie wody w domu.

Przeczytaj: Jak oszczędzać wodę? Sprawdzone sposoby

  • 2,5-3 litrów wody (około 8 szklanek) dziennie zużywamy do celów konsumpcyjnych
  • 7-15 litrów wody pobiera zmywarka w czasie jednego cyklu mycia naczyń (około 60 litrów dziennie zużywamy do ręcznego mycia naczyń!)
  • około 15 litrów wody zaoszczędzimy zakręcając kran w czasie mycia zębów
  • 30-50 litrów wody zużywamy dziennie do spłukiwania toalety
  • 80-100 litrów wody pobiera pralka podczas jednego cyklu prania
  • nawet 90 litrów wody tygodniowo to straty spowodowane kapiącą co sekundę kroplą wody np. z niedokręconego kranu
  • około 200 litrów wody to pełna wanna