Nadzór budowlany kontroluje popularne ogrzewacze. Nie wszystkie spełniają normy
GUNB ruszył z akcją sprawdzania domowych ogrzewaczy. Chodzi o popularne piecyki typu koza. Okazuje się, że nie wszystkie urządzenia grzewcze wprowadzone na rynek spełniają deklarowane normy. Mogą więc nie być w pełni bezpieczne, efektywne energetycznie, czy przyjazne dla środowiska.
Spis treści
- Jak przebiega kontrola urządzeń do ogrzewania?
- Co sprawdzają organy nadzoru budowlanego?
- Nie wszystkie spełniają normy
Określone przepisami parametry, właściwa dokumentacja, oznakowanie - te wszystkie wymagania muszą spełniać wyroby budowlane, a do nich zalicza się urządzenia grzewcze, w tym kozy. Organy nadzoru budowlanego wzięły pod lupę te popularne piecyki. Kontrole mają potrwać do końca tego roku.
Jak przebiega kontrola urządzeń do ogrzewania?
Jak podaje GUNB, kontrole w ramach prowadzonej akcji, realizują zespoły z Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego i 16 Wojewódzkich Inspektoratów Nadzoru Budowlanego. Urządzenia sprawdzane są zarówno u producentów ogrzewaczy, jak i u sprzedawców, którzy mają je w swojej ofercie.
W akcję zaangażowane są również UOKiK oraz Inspekcja Handlowa.
Co sprawdzają organy nadzoru budowlanego?
GUNB sprawdza przede wszystkim, czy właściwości użytkowe urządzeń są zgodne z tymi, które deklarują ich producenci. Weryfikacji podlega informacja o produkcie, którą dostaje użytkownik. Sprawdzane są oznakowanie CE, deklaracja właściwości użytkowych wraz z instrukcją obsługi, także dokumentacja zakładowej kontroli produkcji.
Jeżeli organ stwierdzi nieprawidłowości formalne, zabezpiecza partię wyrobu.
Kontrole objęły w sumie 74 typy wyrobów wyprodukowanych przez 33 różnych producentów.
Wyniki tych badań będą publikowane na stronie internetowej GUNB.
Nie wszystkie spełniają normy
Monitoring ma potrwać do końca tego roku, ale są już pierwsze wyniki. Z zaplanowanych 88 kontroli, do tej pory zakończono już 50, 38 pozostaje w toku. Względem już kilkunastu urządzeń stwierdzono nieprawidłowości. Organy nadzoru budowlanego wszczęły już postępowania administracyjne, których celem jest doprowadzenie wyrobów do zgodności z wymaganiami. Część producentów dobrowolnie podjęła działania naprawcze już w trakcie prowadzonych kontroli.
Źródło: GUNB