Koniec z kilkoma dodatkami węglowymi na jeden dom. Ministerstwo zapowiada zmianę ustawy o dodatku węglowym

2022-08-29 12:59
nowelizacja ustawy o dodatku węglowym
Autor: Gettyimages Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada nowelizację ustawy o dodatku węglowym

Dodatek węglowy będzie można dostać tylko raz na jeden piec, niezależnie od liczby rodzin zamieszkujących daną nieruchomość. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada zmianę w przepisach o dodatku węglowym. Luka w prawie zostanie załatana! Co z wnioskami o dodatek węglowy, które już zostały złożone? Jakie będą teraz zasady przyznawania dodatków węglowych?

W urzędach gmin trwa duże zamieszkanie w sprawie weryfikacji wniosków o dodatek węglowy i interpretację przepisów. Nie dość, że ciągle są wprowadzane zmiany w deklaracjach CEEB, to ostatnio mamy prawdziwy kryzys małżeński. Polacy wykazują się sporą pomysłowością, by dostać od państwa 3 tysiące złotych dopłaty do węgla.

Jak informuje Prawo.pl, od kilku tygodni dynamicznie rośnie liczba małżeństw deklarujących faktyczną separację, a także skonfliktowanych domowników oraz usamodzielnionych dorosłych dzieci. To nie trend socjologiczny, ale wpływ... dodatku węglowego.

Dostrzega to Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które chce uszczelnić przepisy, bo dziś, nie przyznając się do rodziny, można wziąć od państwa nie 3 tys. zł dopłaty węglowej, ale nawet kilka razy więcej na jeden piec węglowy.

Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym 5 sierpnia 2022 r. Na jej mocy gospodarstwa domowe ogrzewające węglem kamiennym lub paliwem węglopochodnym, zawierającym co najmniej 85 proc. węgla kamiennego, mogą ubiegać się o dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł, składając wnioski w urzędach gmin i miast. Ministerstwo oparło się, na tzw. kulturze oświadczeń, czyli założeniu, że obywatele są uczciwi. Nie muszą więc składać dokumentów dodatkowych przy wypełnianiu wniosków o dodatek węglowy – zauważa Prawo.pl.

Nadużycia przy składaniu wniosków o dodatek węglowy

W urzędach gmin panuje spore zamieszanie. Samorządowcy nie mają narzędzi, by weryfikować wnioski o dodatek węglowy. A w gminach z szalonym tempie pączkują rodziny tworzące samodzielne gospodarstwa domowe. Nagminnie korygowane są też wpisy pieców opalanych węglem do CEEB. Przeczytaj więcej: Deklaracja CEEB warunkiem otrzymania dodatku węglowego! Urzędnicy ruszą z kontrolą domów

Włodarze przecierają oczy ze zdziwieniem. Jak czytamy na łamach serwisu Prawo.pl, samorządowcy w gminie Niedźwiedź w powiecie limanowskim zaobserwowali, że na 3 tysiące pieców zgłoszonych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, jest aż 15 tys. gospodarstw domowych.

Samorządowcy wskazują, że głównym problemem jest definicja gospodarstwa domowego wprowadzona w art. 2 ust. 2 ustawy. Przez gospodarstwo domowe rozumie się: osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Luka w dodatku węglowym, którą wykorzystują Polacy

Zgodnie z zapisami ustawy o dodatku węglowym, dla jego przyznania nie ma znaczenia kwestia, kto jest właścicielem nieruchomości i ile ma nieruchomości, albo kto zgłosił piec do CEEB, status małżeństwa czy pozostawanie w związku nieformalnym. Nie ma też znaczenia kwestia zameldowania. Liczy się faktyczne zamieszkiwanie, prowadzenie tam gospodarstwa domowego i oczywiście ogrzewanie go paliwem stałym, o którym mówi ustawa o dodatku węglowym - wylicza Prawo.pl.

Czyli wystarczy zadeklarować, że jest się gospodarstwem jednoosobowym, żeby otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3 tysięcy złotych. Prowadzi to do powstania niebezpiecznych trendów.

Czy będzie nowelizacja przepisów o dodatku węglowym?

Jak zapowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska będą zmiany w ustawie o dodatku węglowym, aby uszczelnić prawo i ukrócić proceder.

„Widzimy potrzebę doszczelnienia systemu” - przyznała Aleksandra Świderska, zastępca dyrektora departamentu elektroenergetyki i gazu, Ministerstwa Klimatu i Środowiska na spotkaniu z samorządowcami zorganizowanymi przez Związek Miast Polskich. Pisaliśmy o tym w artykule: Kilka wniosków o dodatek węglowy w tym samym domu. Czy to wyłudzenie? Pilna interwencja rządu

Nowelizacja ustawy o dodatku węglowym miałaby by wejść w życie we wrześniu, a ministerstwo zapowiada, że w związku z tym ma być wydłużony okres rozpatrywania wniosków o dodatek węglowy z 30 dni do 60. Samorządy mają dostać więcej czasu na sprawdzenie, czy dodatek nie został przyznany bezprawnie. Zmiany miałby też objąć już złożone wnioski o dodatek węglowy. Jednak ze strony rządu nie padały jeszcze konkretne rozwiązania dotyczące problemu nadużyć.

Źródło informacji: PAP MediaRoom