Koks jako opał do domu. Czy warto kupić koks zamiast węgla. Jaka jest cena koksu 2022?

2022-10-12 21:45
koks opałowy
Autor: JSW Koks Koks daje znacznie więcej ciepła niż zwykły węgiel, ale nie w każdym piecu można nim palić

A może palić koksem tej zimy? Koks daje znacznie więcej energii, ale czy będzie bezpiecznie palił się w każdym piecu czy kotle. Wyjaśniamy, czym jest koks. Sprawdzamy, jaka jest cena koksu za tonę. Podpowiadamy, kto może ogrzewać koksem swój dom.

Koks to paliwo, które powstaje w wyniku termicznego przerobu węgla kamiennego, nazywanego procesem koksowania, czyli wysokotemperaturowego (ponad 1000°C) odgazowania węgla kamiennego bez dostępu powietrza. W tym procesie wykorzystuje się rozdrobnione węgle koksowe (rodzaj węgla kamiennego), które mają odpowiednią zdolność spiekania.

Koks jest bardzo wydajnym materiałem opałowym, ponieważ zawiera prawie czysty węgiel - ponad 95%. Podczas spalania powstaje bardzo mało zanieczyszczeń w porównaniu do węgla kamiennego. Zostały one usunięte podczas procesu koksowania. Podczas spalania koksu powstają bardzo wysokie temperatury, więc nie można nim palić w dowolnym piecu lub kotle. Trzeba też znać zasady, jak palić koksem.

Spis treści

  1. Koks opałowy - co to jest?
  2. Cena koksu 2022
  3. Koks opałowy, hutniczy, odlewniczy
  4. Koks do jakiego pieca lub kotła
  5. Jak palić koksem

Koks opałowy - co to jest?

Węgiel koks ma postać dużych bryłek o nieregularnych kształtach. Biorąc pod uwagę uziarnienie, jest określany jako orzech (20-40, 40-60 mm). Znajdziemy też drobniejszy koks groszek (10-25 mm), a nawet koksik, czyli miał koksowy. Bryłki koksu przypominają trochę węgiel drzewny, ponieważ oba rodzaje opału powstają w podobnych warunkach - najpierw są spalane beztlenowo, a potem gaszone.

Koks wyróżnia się wysoką wartością opałową - wyższą od węgla kamiennego. Wynosi ona 27,5-30 MJ/kg (im mniejsze ziarno, tym kaloryczność też jest mniejsza). Drugą zaletą koksu jest minimalna zawartość lotnych zanieczyszczeń (1,5-2%), które są oddawane do atmosfery.

koks
Autor: JSW Koks Koks powstaje w wyniku odgazowania węgla bez dostępu powietrza

Cena koksu 2022

Koks był zawsze droższy od węgla, ponieważ daje więcej energii cieplnej. Gdy węgiel kosztował 800-900 zł/t, za koks płacono od 1200 zł/t. Obecnie, gdy oba rodzaje węgla są trudno dostępne, ich ceny są równie wysokie. Cena koksu wynosi od 2900 do 4200 zł/t. To węgiel luzem o wielkości orzecha. Można też znaleźć koks workowany. Jego cena dochodzi do 4500 zł/t.

Sprzedaż koksu odbiorcom detalicznym uruchomiają też zakłady go produkujące. W koksowni kupuje się koks podobnie jak w kopalniach. Uruchomione są infolinie telefoniczne. Można się zapisać i umówić na odbiór koksu. W większości wypadków można kupić do 5 ton. Cena koksu bezpośrednio u producenta wynosi od 2500 zł/t.

Przeczytaj też: Aktualna cena węgla i prognozy. Ile kosztuje tona węgla w październiku?

Niedawno Koksownia Bytom rozpoczęła sprzedaż koksu opałowego dla gospodarstw domowych. To działanie mające na celu sprzedaż zastępczego opału z powodu braku węgla. Tona koksu kosztuje 2350 zł. Mieszkańcy Bytomia mogą kupić Superkoks po preferencyjnej cenie, niższej o 200 zł.

Koks opałowy, hutniczy, odlewniczy

Koks wykorzystywany jest do produkcji stali (koks hutniczy) i innych stopów (odlewniczy) oraz jako paliwo (koks opałowy). Przed laty był produkowany specjalny koks opałowy, przeznaczony do spalania w mniejszych instalacjach, piecach domowych, kotłach ogrzewających np. szklarnie, małe obiekty użyteczności publicznej. Z czasem zrezygnowano z tej produkcji. Obecnie w koksowniach są oferowane różne rodzaje koksu – odlewnicze, hutnicze, metalurgiczne, przemysłowe. Koks przeznaczony do sprzedaży do gospodarstw domowych to przeważnie odpad z koksu odlewniczego lub hutniczego. Chcąc kupić koks do palenia w domu, warto się co do tego upewnić.

Koks do jakiego pieca lub kotła

Drugim pytaniem, które trzeba sobie postawić to, czy mogę palić koksem w swoim piecu lub kotle. Podczas palenia koksem powstają bardzo wysokie temperatury, znacznie wyższe niż podczas palenia węglem. Informacje o dopuszczalnych piecach lub kotłach można znaleźć na stronach koksowni. Producenci koksu zastrzegają np., że można go używać w kotłach zasypowych z dodatkowym wentylatorem. Ten opał może się sprawdzić w starych, prostych kotłach kopciuchach), które obecnie są uznane jako bezklasowe i przeznaczone do wymiany.

Przeczytaj też: Obowiązek wymiany pieca. Do kiedy musisz wymienić piec? TERMINY

Koks może być spalany w piecach z żeliwa, ponieważ jest ono odporne na bardzo wysokie temperatury. Na pewno nie powinno się go używać w nowoczesnych kotłach zbudowanych z cienkiej blachy stalowej. Wysoka temperatura w palenisku może ją uszkodzić. Jeśli mamy taki kocioł, lepiej wcześniej skonsultować się z jego producentem, czy możliwe jest w nim spalanie koksu. Informacja o paliwie podstawowym lub paliwie zastępczym jest zawarta w dokumentacji kotła.

Kolejnym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest temperatura wytworzona przez kocioł. Ona musi być odebrana przez instalację. Dlatego koks może się sprawdzić jako paliwo w starych nieocieplonych domach z żeliwnymi grzejnikami, które mają znacznie większą pojemność niż nowoczesne stalowe lub aluminiowe. W takiej instalacji jest dużo wody, która musi być podgrzana do wysokiej temperatury. Innym zabezpieczeniem może być też bufor o dużej pojemności.

Jak palić koksem

Palenie koksem polega na ciągłym podtrzymaniu porządnego ognia. Koks, zwłaszcza ten nieprzystosowany specjalnie do palenia w domowych kotłach, jest trudny do zapalenia. Dlatego nie sprawdzi się w nowoczesnych instalacjach w kotłem, który co jakiś czas przechodzi w stan przestoju i żar wygasa. W kotle opalanym koksem na rozżarzone bryły dosypuje się nową porcję koksu i ogień dalej jest wielki. Niektórzy producenci zalecają zastosowanie wentylatora, żeby móc podtrzymywać ogień. Użytkownicy koksu próbują palenia nim po wymieszaniu ze zwykłym węglem. Każdy to robi na swoją odpowiedzialność.

Słowa Jarosława Kaczyńskiego cofają Polskę o lata?

Eksperci ostrzegają: czeka nas sezon z rekordowym smogiem!

Listen to "J.Kaczyński: "Palcie wszystkim". Polski Alarm Smogowy: "Cofamy się o kilka lat"" on Spreaker.