Hortensja pięknie zakwitnie, jeśli podlejesz ją tym domowym roztworem. Jest tani i masz go w kuchni!

2023-04-19 11:58

Aby cieszyć się pięknymi kwiatami hortensji, trzeba spełnić jej wymagania. Jednym z ważniejszych jest kwaśny odczyn gleby. Wiemy, czym należy podlewać hortensję, aby odpowiednio zakwasić ziemię. Produkt ten jest bardzo tani w porównaniu z innymi środkami do zakwaszania i dostępny w każdym sklepie spożywczym. Sporządź roztwór według przepisu i podlej ziemię wokół hortensji, a odwdzięczy się burzą kwiatów. Podajemy przepis na roztwór.

Spis treści

  1. Czym podlewać hortensje, aby pięknie kwitły?
  2. Jak sporządzić domowy roztwór do podlewania hortensji?
  3. Zobacz, jak pięknie kwitną hortensje
  4. Jakie powinno być pH ziemi do hortensji?
  5. Jaką ziemię lubi hortensja?

Czym podlewać hortensje, aby pięknie kwitły?

Trzeba wiedzieć, że hortensja to roślina kwaśnolubna, więc jeśli nie zadbaliśmy o odpowiedni odczyn gleby przed jej posadzeniem, kwitnienie może być słabe. Zazwyczaj, gdy zachodzi potrzeba zakwaszenia gleby, sięgamy się po specjalne nawozy, które szczególnie ostatnio, nie są tanie. My mamy inne, skuteczne i tanie sposoby na zakwaszenie gleby. Chodzi o podlewanie gleby wodą wymieszaną w odpowiednich proporcjach z octem lub stosowanie fusów z kawy. Mieszanki te działają cuda, hortensje uginają się pod mnogością kwiatów.

Jak sporządzić domowy roztwór do podlewania hortensji?

Aby przygotować pierwszy roztwór do podlewania hortensji wystarczy ocet i woda. Składniki należy rozcieńczyć w proporcji 1:8, czyli 1 litr octu na 8 litrów wody. Takim roztworem podlewamy ziemię wokół krzewu, ale nie u jego podstawy, a w pewnej odległości (najlepiej w obrysie kwitnącego krzewu). Za jakiś czas warto sprawdzić pH gleby, aby powtórzyć zabieg w razie konieczności.

W ten sposób można również zakwasić ziemię przed sadzeniem hortensji, jednak trzeba pamiętać, aby młode rośliny sadzić co najmniej 3 tygodnie po zakwaszeniu gleby. Pamiętaj też, że nie można podlewać roślin octem tuż po ich posadzeniu, gdyż może to uszkodzić ich delikatne korzenie. 

Roztworem z octu można podlewać jedynie starsze krzewy, z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym. Stosując zabieg trzeba zachować ostrożność, czyli dobrze rozcieńczyć roztwór i zachować odpowiednią odległość od podstawy rośliny. Metoda ta wzbudza wiele kontrowersji, ma swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Znacznie bezpieczniejszą, domową metodą zakwaszania ziemi jest podlewanie ich fusami z kawy. W tym celu należy zalać szklankę fusów 10 litrami wody. Kiedy fusy napęcznieją, całość należy wymieszać, a uzyskanym preparatem podlewać krzew raz na tydzień.

Zobacz, jak pięknie kwitną hortensje

Jakie powinno być pH ziemi do hortensji?

Hortensje najlepiej udają się na glebach kwaśnych bądź lekko kwaśnych, których pH waha się w granicach 4,5 a 6,5. Na glebach o pH przewyższającym 6,5 na liściach widoczne są objawy chlorozy (żółknięcie liści), pojawia się też zasychanie i opadanie liści. Przyczyna takiego stanu jest to, że rośliny przy takim odczynie nie są w stanie pobierać z podłoża żelaza, manganu i glinu.

Jaką ziemię lubi hortensja?

Decydując się na posadzenie w ogrodzie hortensji, musimy wziąć pod uwagę wymagania glebowe. Przede wszystkim:

  • Hortensje lubią ziemię głęboko uprawioną, żyzną, próchniczną i dobrze przepuszczalną.
  • Ziemia do uprawy hortensji powinna być wilgotna.
  • Hortensje źle rosną posadzone w ziemi ciężkiej, gliniastej i zalewowej.
  • Odczyn ziemi do uprawy hortensji powinien być kwaśny bądź lekko kwaśny.
  • Do sadzenia hortensji można wykorzystać specjalistyczne podłoże przeznaczone dla różaneczników.

Czytaj też:

Listen on Spreaker.