Czujki dymu i tlenku węgla obowiązkowe! Trzeba zamontować już w grudniu
22 listopada, w Europejski Dzień Czujki Dymu, szef MSWiA Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie, które wprowadza obowiązek montażu w domach i mieszkaniach przynajmniej jednej czujki dymu, jak również czujki czadu w pomieszczeniach, gdzie odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego. Nowe przepisy wchodzą w grudniu.
Spis treści
- Obowiązek montażu czujek dymu wchodzi w życie
- Od kiedy nowe przepisy?
- Gdzie mają być montowane czujniki dymu i czadu?
- Czym są czujniki przeciwpożarowe?
- Ile kosztuje czujnik dymu?
Wczesne ostrzeżenie o pożarze może stłumić go w zarodku lub w ogóle do niego nie dopuścić. Do wykrywania pożaru w jego wczesnej fazie służą czujniki przeciwpożarowe, np. czujniki dymu. Są montowane obowiązkowo w obiektach użyteczności publicznej. Teraz będzie wymóg ich instalacji także w domach i mieszkaniach prywatnych.
Obowiązek montażu czujek dymu wchodzi w życie
Podczas konferencji w Akademii Pożarniczej w Warszawie 22 listopada szef MSWiA Tomasz Siemoniak przekazał, że podpisał rozporządzenie, które wprowadza nowe obowiązki odnośnie stosowania czujek pożarowych (czujek dymu i czujek czadu). Chodzi o rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniającego rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z nowymi przepisami wprowadzony zostanie obowiązek montażu w mieszkaniach przynajmniej jednej czujki dymu a także czujki czadu w pomieszczeniach, gdzie odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego.
- Chcemy tym sposobem dać mocny sygnał ze stron państwa, że czujki dymu, czujki tlenku węgla, to powinno być coś takiego, co każdy ma na wyposażeniu swojego domu, jak lodówkę, telewizor, pralkę - podkreślił Tomasz Siemoniak.
Od kiedy nowe przepisy?
Na początku wymóg instalacji będzie dotyczył nowo budowanych domów. W już istniejących wymóg będzie wprowadzony w późniejszym terminie. W przypadku starszych domów i mieszkań czujniki dymu będą obowiązkowe od 1 stycznia 2030 r.
Gdzie mają być montowane czujniki dymu i czadu?
MSWiA podaje, że każdego roku w Polsce w pożarach budynków lub innych obiektów budowlanych śmierć ponosi średnio 455 osób. Wartość ta utrzymuje się pomimo spadku ogólnej liczby pożarów.
Nowe przepisy wprowadzające obligatoryjny montaż czujników mają zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników budynków - wcześnie wykryć pożar czy ulatniający się tlenek węgla oraz skuteczne zaalarmowanie mieszkańców o zagrożeniu.
W § 28a ust. 3 zmienianego rozporządzenia określono obowiązek wyposażenia pomieszczenia, w którym odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego i które wchodzi w skład lokalu mieszkalnego lub lokalu użytkowego przeznaczonego na pobyt ludzi, znajdującego się w strefie pożarowej zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia życia ludzi ZL, w co najmniej jedną autonomiczną czujkę tlenku węgla, spełniającą wymagania Polskiej Normy PN-EN 50291-1 Wykrywacze gazu - Urządzenia elektryczne do wykrywania tlenku węgla w pomieszczeniach domowych - Część 1: Metody badań i wymagania eksploatacyjne.
Przepis § 28a ust. 4 wyłącza natomiast obowiązek stosowania autonomicznych czujek tlenku węgla w pomieszczeniach, w których:
- proces spalania odbywa się w urządzeniu z zamkniętą komorą spalania (odizolowaną od tego pomieszczenia),
- spalanie ma miejsce w zasilanym paliwem gazowym urządzeniu przeznaczonym do przygotowania posiłków.
Przeczytaj również:
- Czego nie wolno trzymać w piwnicy? Za przechowanie tych rzeczy grozi mandat!
- Tego nie wolno trzymać na klatce schodowej. Lepiej wiedzieć, bo kara to nawet 5000 zł
Czym są czujniki przeciwpożarowe?
Czujniki przeciwpożarowe to typ urządzeń ostrzegawczych, które wykrywają ogień lub inne czynniki pożaru, np. wzrost temperatury. Ich działanie ma wywołać podjęcie odpowiednich środków zaradczych, zanim pożar przybierze rozmiary trudne do opanowania. Można wybrać z kilku rodzajów czujników przeciwpożarowych, z których każdy ma swoje specyficzne zastosowanie. Są to czujniki działające niezależnie lub połączone z systemami alarmowymi lub inteligentnego domu. Najpopularniejsze są czujniki wykrywania dymu, ciepła lub obu tych objawów pożaru.
Mogą być przewodowe, czyli zasilane poprzez podłączeniem do domowej sieci elektrycznej, ale to rozwiązanie do zastosowania w nowo budowanych domach. Dużo prościej jest zastosować czujnik bezprzewodowy, który ma własne zasilanie bateryjne lub akumulatorowe.
Ile kosztuje czujnik dymu?
To niewielkie urządzenia, które mogą mieć różne stopnie skomplikowania, z czym oczywiście związana jest cena. Najprostsze kosztują nawet kilkanaście złotych, ale warto kupić nieco droższe, których koszt zakup wynosi od kilkudziesięciu złotych wzwyż. Te najpopularniejsze, bezprzewodowe, które poza wykrywaniem dymu i sygnalizacją dźwiękiem i światłem mają także funkcję powiadomienia przekazywaną poprzez domową sieć wi-fi na smartfon kosztują ok. 150 zł.