| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Tapety na ścianę – papierowe, winylowe, zmywalne czy z włókna szklanego… Jaką tapetę na ścianę wybrać?

Tapety na ścianę – papierowe, winylowe, zmywalne czy z włókna szklanego… Jaką tapetę na ścianę wybrać?

Tapety na ścianę są znowu modne! Nic w tym zresztą dziwnego - tapety mają przecież mnóstwo zalet. Tapety można kłaść w wilgotnych pomieszczeniach, w miejscach narażonych na zabrudzenie, a nawet na suficie. Do wyboru mamy m.in. tapety zmywalne, z włókna szklanego, winylowe oraz papierowe. Sprawdźmy najlepsze tapety do poszczególnych wnętrz.

Autor: Mariusz Bykowski

Tapety na ścianę są nie tylko efektowne. Dodają wnętrzom przytulności, ocieplają i wygłuszają ściany, pomagają ukryć nierówności tynku. Najlepsze tapety pozwalają osiągnąć efekty, których nie uzyska się przy pomocy innych materiałów – wystarczy uruchomić wyobraźnię.

Większość tapet kupuje się w tzw. eurorolkach szerokości 0,53 i długości 10,05 m. Na opakowaniu tapety na ścianę, oprócz informacji o szerokości i długości, znajdziemy dane o tym, jaką powierzchnię możemy nią pokryć. Poza tym, specjalne symbole określają właściwości tapet, np. odporność na wilgoć, światło, ścieranie itp.

Cienkie tapety dla cierpliwych

Tapety na ścianę z największą liczbą wzorów i kolorów, a także najniższą ceną to tapety papierowe. Znajdziemy wśród nich gładkie i jednobarwne, wzorzyste  i tzw. strukturalne (tłoczone), a nawet fosforyzujące. Można także wybrać tapety zmywalne albo nadające się do malowania.

Tapety zmywalne

Jeśli chcemy wykleić ścianę, która łatwo się brudzi (np. w pokoju dziennym), wybierzmy tapetę zmywalną. Papier będzie wtedy pokryty cienką warstwą bezbarwnego tworzywa sztucznego. Tapety zmywalne do kuchni są dobrą alternatywą dla płytek.

Tapety winylowe - na ściany do kuchni

Tapetę można położyć nawet w miejscach kiedyś zarezerwowanych dla płytek ceramicznych, np. w kuchni przy zlewozmywaku albo w łazience. Tapeta winylowa – bo o niej mowa – jest wprawdzie mniej trwała niż glazura, ale znacznie tańsza i o wiele łatwiejsza do położenia. Tapety winylowe można szorować, są odporne na wodę, ścieranie i chemiczne środki do czyszczenia, więc należą do najtrwalszych tapet.

Tapety z włókna szklanego - imitacja szkła i drewna na ścianie

Ten, kto chce mieć na ścianie coś trwałego i oryginalnego, będzie zadowolony z tapety z włókna szklanego. Jest odporna na uderzenia, zadrapania i szorowanie – może wytrzymać nawet 30 lat.

Tapeta z pistoletu

Coraz większą popularnością cieszą się tapety natryskowe – nietypowe, bo nanoszone na ścianę pistoletem. Stwarza to wiele możliwości – pozwala wytapetować np. grzejnik łazienkowy, rury i meble albo pokryć jedną ścianę gładką tapetą, a drugą gruboziarnistą w tym samym (lub innym) kolorze.

Autor: Mariusz Bykowski

Tapety na ściany

Autor: Konrad Kalbarczyk

Tapety na ściany

Ile rolek tapety potrzeba?

Zanim kupimy tapety na ścianę, trzeba dokładnie policzyć, ile będziemy potrzebowali rolek. Z tapetami natryskowymi nie ma problemu – wystarczy dokładnie zmierzyć powierzchnię, którą chcemy nimi pokryć. W przypadku tradycyjnych tapet należy pamiętać o tym, żeby od powierzchni ścian nie odejmować powierzchni znajdujących się w nich otworów, bo przecież trzeba okleić tapetą ościeża drzwi i wnęki okienne. Tapetę kupuje się z 5–15% zapasem. Większy jest potrzebny wtedy, gdy mamy duży, powtarzający się wzór, którego elementy znajdują się w dużej odległości od siebie. Trzeba go będzie dopasować, ścinając kawałki arkuszy. Jeśli zdecydujemy się na tapetę z małym wzorem, wystarczy 5% zapasu. Będzie potrzebny w przypadku nieuchronnych pomyłek i ścinek.

Tapety na ścianę czy może farby?

Dekoracje ścian: farby i tapety

Przeczytaj dodatkowo:
Tynki wapienne i cementowo-wapienne jako element...

W ostatnich latach rośnie nasza świadomość odnośnie stosowania zdrowych i naturalnych produktów. Ten...

Jakie cechy powinna mieć idealna farba do ścian?

Nowoczesna farba do ścian to farba hybrydowa, a więc łącząca wiele cech, dzięki którym malowane...

Jaki kolor ścian wybrać, aby aranżacja salonu...

Każdy z nas marzy o tym, by jego salon był spokojny, cichy i harmonijny. W tym celu ważny jest dobór i...

O czym mówi zawartość LZO? Wybierz bezpieczne i...

Wybierając farbę do malowania ścian, często jedynym kryterium, którym się kierujemy, jest jej kolor....

Beton architektoniczny. Wykończenie wnętrz w...

Beton to doskonale znany materiał konstrukcyjny. Nie każdy wie, że istnieje też beton architektoniczny....

Kolory w kuchni - najmodniejsze połączenia...

Wybierajmy odcienie barw, które połączone ze sobą stworzą spójną kompozycję. Zobacz, jak...