Tapety na ścianę: papierowe, winylowe, zmywalne czy z włókna szklanego… Jaką tapetę na ścianę wybrać?

2017-06-02 17:23
Tapety na ściany
Autor: Marcin Czechowicz Tapety znów stają się modne. I nic dziwnego, bo dzięki rozmaitości wzorów świetnie wpisują się w każdy styl domu. A jest w czym wybierać...

Tapety na ścianę są znowu modne! Nic w tym zresztą dziwnego - tapety mają przecież mnóstwo zalet. Tapety można kłaść w wilgotnych pomieszczeniach, w miejscach narażonych na zabrudzenie, a nawet na suficie. Do wyboru mamy m.in. tapety zmywalne, z włókna szklanego, winylowe oraz papierowe. Wybieramy najlepsze tapety do wnętrz.

Tapety na ścianę są nie tylko efektowne. Dodają wnętrzom przytulności, ocieplają i wygłuszają ściany, pomagają ukryć nierówności tynku. Najlepsze tapety pozwalają osiągnąć efekty, których nie uzyska się przy pomocy innych materiałów – wystarczy uruchomić wyobraźnię. Większość tapet kupuje się w tzw. eurorolkach szerokości 0,53 i długości 10,05 m. Na opakowaniu tapety na ścianę, oprócz informacji o szerokości i długości, znajdziemy dane o tym, jaką powierzchnię możemy nią pokryć. Poza tym, specjalne symbole określają właściwości tapet, np. odporność na wilgoć, światło, ścieranie itp.

Sprawdź też: tapetowanie ścian - instrukcja >>>

Wybór wzorów jest tak duży, że zwolennicy tapet z pewnością znajdą odpowiedni dla siebie. Trudniejsze może być dobranie tapety pod względem możliwości użytkowych do warunków panujących w pomieszczeniu. Najpopularniejsze rodzaje tapet – papierowe, winylowe, akrylowe, korkowe, tekstylne, z włókna szklanego i fizelinowe – różnią się trwałością. Tak więc decyzję co do tego, którą wybrać, należy uzależnić przede wszystkim od tego, do jakiego pomieszczenia ma być przeznaczona tapeta. Poza tym jej rodzaj trzeba dostosować do stopnia równości podłoża. Istotne jest także to, czy łatwo będzie ją utrzymać w czystości. Podpowiadamy, jakie wybrać tapety i jak je dopasować do stylu i rodzaju wnętrza.

Rodzaje tapet do różnych pomieszczeń

  • Łazienka - najodporniejsze na działanie wody i wilgoci są tapety z włókna szklanego i winylowe.
  • Sypialnia - wybierając tapetę do sypialni, możesz zwracać uwagę przede wszystkim na to, jak wygląda. Z reguły sprawdzą się tu nawet najmniej trwałe jednowarstwowe tapety papierowe.
  • Pokój dzienny - w przypadku tapety do pokoju dziennego czy jadalni sprawa nie jest już tak oczywista. Jeśli chcesz wytapetować tylko jedną ścianę, która nie jest narażona na uszkodzenia, nie musisz wybierać bardzo trwałej tapety – możesz się kierować estetyką. Jeżeli jednak ma się pojawić w miejscach w większym stopniu narażonych na uszkodzenia lub zabrudzenie, nie wybieraj takiej, którą łatwo uszkodzić. Gdy chcesz kupić tapetę papierową, niech będzie dwuwarstwowa (jest trwalsza od jednowarstwowej). Możesz też zdecydować się na którąś z tapet z włókien naturalnych – rafii, trawy morskiej, sitowia czy bambusa.
  • Hol lub kuchnia - tapeta, którą chcesz wykończyć hol albo kuchnię musi być jeszcze trwalsza. We wszystkich tych pomieszczeniach sprawdzą się tapety z włókna szklanego i płaskiego winylu – są odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, zalanie wodą, działanie wysokiej temperatury, a nawet przypalenie. Możesz tu ułożyć także tapety nieco bardziej podatne na uszkodzenia – z korka i spienionego winylu. Ta, którą zamierzasz wykończyć hol, powinna być przede wszystkim odporna na zarysowania i rozerwanie, na przykład może to być tapeta tekstylna, najlepiej zabezpieczona przed zaplamieniem warstwą teflonu.

Tapeta na ścianę nie tylko na gładkie podłoża

Jeśli ściany nie są idealnie gładkie, zamiast wyrównywać podłoże, lepiej zdecydować się na tapetę, która zniweluje nierówności. Niektóre tapety papierowe, winylowe oraz tekstylne są podklejane warstwą fizeliny doskonale kryjącej nierówności. Poza tym układa się je bardzo szybko, bo klej jest nanoszony tylko na ścianę. Równie dobrze maskują nierówności tapety z warstwą spienionego winylu albo strukturalne, na przykład typu rauhfaser. Wyrównywanie nierówności ścian jest głównym atutem tapet przeznaczonych do malowania.

Tapety ścienne: a może kolor?

Kolorowe tapety dynamizują wnętrze, silnie oddziaływując na nasze zmysły. Są propozycją dla osób odważnych, mają bowiem nie tylko ostre kolory, ale i nietypowe zestawienia, na przykład bordo z różem, pomarańczowy z czerwonym. Aby wnętrze wykończone taką tapetą nie męczyło wzroku, pozostałe elementy wyposażenia powinny być w stonowanych barwach zharmonizowanych z tapetą. Tapety ścienne mogą być gładkie i z fakturą, w delikatne i dyskretne wzory albo wyraziste, dominujące. Rustykalne, siermiężne oraz bogate, pałacowe, historyczne i nowoczesne.

Sprawdź też: fototapety we wnętrzu - aranżacje i zdjęcia >>>

Sonda
W jakim pomieszczeniu tapeta tworzy najlepszy efekt?

Tapety ścienne wzory: dyskretne, niewidoczne

Tapety o charakterze tłowym są najczęściej jednobarwne. Mogą też mieć delikatne, rozmyte, mało widoczne wzory. Takie tapety na ścianę są neutralne, niczego nie narzucają, nie mają określonego stylu. Ich kolorystyka to delikatne beże, rozbielone róże, pastelowe zielenie, żółcie, szarości. Nie męczą wzroku, z pełną dyskrecją pozostają w tle. Odbijają światło, dlatego sprawdzają się w niewielkim wnętrzu, które optycznie powiększają. Doskonale się prezentują w oszczędnych, wyciszonych wnętrzach, gdzie posłużyć mogą jako tło tworzące chłodny klimat do wyeksponowania form pojedynczych przedmiotów. Natomiast do sypialni wnoszą nastrój spokoju i wyciszenia.

Tapety na ściany z fakturą w roli głównej

Ściana znacznie wyraźniej zaznaczy swoją obecność, gdy zastosujemy tapety strukturalne. Mogą one mieć regularne, wytłaczane wzory lub nieregularne wgłębienia, karbowania, tłoczenia, przypominać fakturę tkaniny czy przecieranego tynku dekoracyjnego. Kolory takich tapet są spokojne, dominuje faktura, nie kolor. Często wykorzystywane we wzornictwie tapet strukturalnych są różnie ujęte motywy roślinne.

Tapety na ścianę w stylu eko

Styl naturalny to silny trend we wzornictwie tapet. Tworzą go tapety bezpretensjonalne, proste, w przygaszonych odcieniach zielono-szarych, beżowych i oliwkowych. Oddziaływują na człowieka uspokajająco. Piękne, chociaż kosztowne są tapety ścienne z wzorem układanym ręcznie, na przykład z nitek surowego jedwabiu. Niekiedy robią wrażenie niewykończonych, z nitkami, supełkami, węzełkami na powierzchni. Tapety dzięki temu czarują nie tylko wzorem, ale i fakturą. Układa się na nich nie tylko tkaniny, ale też trawę lub słomę. Na ściany weszły też motywy skór dzikich, egzotycznych zwierząt - lamparta, zebry, a nawet krokodyla.

Tapety ścienne: bogactwo wzorów

Modny jest styl orientalny. Tworzą go tapety w japońskie bądź chińskie znaki, z tradycyjną wschodnią grafiką bądź kaligrafią w kolorze czarnym na rozbielonym tle (barwy piasku, różne odcienie bieli), niekiedy zestawione z głęboką czerwienią. Tego typu tapety dobrze komponują się z prostymi meblami, dywanami z niewielką ilością wzorków etnicznych lub gładkimi tkaninami. Nadal popularne są tapety w kwiaty w różnych ujęciach (tradycyjne, romantyczne, ekspresyjne, geometryczne) – od grzecznych, drobnych kwiatuszków po wyraziste, rytmiczne, wibrujące kwiaty o nietypowych barwach czy kształtach.

Tapety ścienne stylowe: dla miłośników historii

Tapety ścienne w stylu historycznym mają wzory inspirowane stylami różnych epok. Na tapety przenoszone są najczęściej secesyjne wzory – bogate, wijące się kompozycje z liści i kwiatów, piękne, zwłaszcza w wydaniu tapet materiałowych, arkadyjskie obrazy nawiązujące do sielskich scenek, świątyń dumania z XVIII wieku, obrazy inspirowane historycznymi wnętrzami, królewskie lilie, XVIII-wieczne motywy kwiatowe.

Cienkie tapety papierowe dla cierpliwych

Tapety na ścianę z największą liczbą wzorów i kolorów, a także najniższą ceną to tapety papierowe. Znajdziemy wśród nich gładkie i jednobarwne, wzorzyste  i tzw. strukturalne (tłoczone), a nawet fosforyzujące. Można także wybrać tapety zmywalne albo nadające się do malowania.

Tapety ścienne - rodzaje i sposób nałożenia

Tapety zmywalne: tapety ścienne, które można czyści

Jeśli chcemy wykleić ścianę, która łatwo się brudzi (np. w pokoju dziennym), wybierzmy tapetę zmywalną. Papier będzie wtedy pokryty cienką warstwą bezbarwnego tworzywa sztucznego. Tapety zmywalne do kuchni są dobrą alternatywą dla płytek. Najłatwiejsze do utrzymania w czystości są tapety odporne na wodę – tapety winylowe, z włókna szklanego albo z korka. Można je wielokrotnie zmywać. Gorsze pod tym względem są tapety tekstylne, a najgorsze – papierowe. Można je jedynie delikatnie przetrzeć wilgotną szmatką. Sposobem na odświeżenie niektórych niezmywalnych tapet, na przykład typu rauhfaser (z dwóch warstw papieru połączonych z drewnianymi wiórkami tworzącymi fakturę) czy akrylowych, jest ich pomalowanie farbą. Jednak decydując się na taką tapetę, warto sprawdzić, ile razy będzie można ją pomalować. Niektórzy producenci w karcie technicznej informują o możliwości aż siedmiokrotnego pomalowania.

Tapety winylowe - na ściany do kuchni

Tapetę można położyć nawet w miejscach kiedyś zarezerwowanych dla płytek ceramicznych, np. w kuchni przy zlewozmywaku albo w łazience. Tapeta winylowa – bo o niej mowa – jest wprawdzie mniej trwała niż glazura, ale znacznie tańsza i o wiele łatwiejsza do położenia. Tapety winylowe można szorować, są odporne na wodę, ścieranie i chemiczne środki do czyszczenia, więc należą do najtrwalszych tapet.

Tapety z włókna szklanego - imitacja szkła i drewna na ścianie

Ten, kto chce mieć na ścianie coś trwałego i oryginalnego, będzie zadowolony z tapety z włókna szklanego. Jest odporna na uderzenia, zadrapania i szorowanie – może wytrzymać nawet 30 lat.

Tapeta natryskowe

Coraz większą popularnością cieszą się tapety natryskowe – nietypowe, bo nanoszone na ścianę pistoletem. Stwarza to wiele możliwości – pozwala wytapetować np. grzejnik łazienkowy, rury i meble albo pokryć jedną ścianę gładką tapetą, a drugą gruboziarnistą w tym samym (lub innym) kolorze.

Ile rolek tapety potrzeba? 

Zanim kupimy tapety na ścianę, trzeba dokładnie policzyć, ile będziemy potrzebowali rolek. Z tapetami natryskowymi nie ma problemu – wystarczy dokładnie zmierzyć powierzchnię, którą chcemy nimi pokryć. W przypadku tradycyjnych tapet należy pamiętać o tym, żeby od powierzchni ścian nie odejmować powierzchni znajdujących się w nich otworów, bo przecież trzeba okleić tapetą ościeża drzwi i wnęki okienne. Tapetę kupuje się z 5–15% zapasem. Większy jest potrzebny wtedy, gdy mamy duży, powtarzający się wzór, którego elementy znajdują się w dużej odległości od siebie. Trzeba go będzie dopasować, ścinając kawałki arkuszy. Jeśli zdecydujemy się na tapetę z małym wzorem, wystarczy 5% zapasu. Będzie potrzebny w przypadku nieuchronnych pomyłek i ścinek.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają