| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Malowanie ścian: szybki kurs malowania pokoju
Jak malować ściany

Malowanie ścian: szybki kurs malowania pokoju

Malowanie ścian wcale nie jest aż tak bardzo trudne. Wystarczy trochę czasu, chęci i cierpliwości, by malowanie pokoju zakończyło się pełnym sukcesem. A pieniądze, które trafiłyby do kieszeni wykonawców, możesz przeznaczyć na najlepszej jakości narzędzia i farby do ścian. Nie wierzysz w swoje umiejętności? Skorzystaj z naszego szybkiego kursu malowania ścian.

Jak przed malowaniem sprawdzić stan ściany

Zanim przystąpisz do malowania ścian, musisz sprawdzić stan podłoża. Od tego zależy, czy trzeba będzie użyć preparatu gruntującego. Konieczne może się też okazać przeprowadzenie napraw.

Praktyczne wskazówki, jak przed malowaniem sprawdzić stan podłoża. Zobacz galerię zdjęć.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak przygotować dom do malowania

O tym, że malowanie ścian jest czynnością brudzącą, nie trzeba nikogo przekonywać. Przed malowaniem należy tak zabezpieczyć otoczenie, by nic wokół nie zostało zachlapane farbą.

Praktyczne wskazówki, jak przygotować dom do malowania:

  • Gniazda i włączniki elektryczne odsuwamy od ściany i oklejamy taśmą malarską
  • Lżejsze meble wynosimy z pomieszczenia, a cięższe przesuwamy na środek i osłaniamy folią. W folię zawijamy też żyradnole lub zdejmujemy je
  • Okna i drzwi zabezpieczamy folią malarską, a ościeżnice oklejamy delikatnie papierową taśmą samoprzylepną
  • Podłogę dokładnie wykładamy folią i oklejamy taśmą malarską

Przygotowanie ściany do malowania: najczęstsze problemy

  • Łuszcząca się farba – moczymy ją wodą, a następnie zdzieramy. Gdy łuszczy się tylko miejscowo, wystarczy zeskrobać jej płaty, nałożyć warstewkę masy szpachlowej i po jej zaschnięciu delikatnie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym.
  • Farba klejowa – nie można na nią nakładać nowoczesnych farb dyspersyjnych (wodorozcieńczalnych). Malowanie ścian należy zacząć dopiero po całkowitym jej usunięciu i wymyciu tynku wodą z szarym mydłem.
  • Farba tego samego rodzaju – przygotowania ograniczają się do przemycia podłoża ciepłą wodą z szarym mydłem.
  • Płyty gipsowo-kartonowe – trzeba je zagruntować specjalnym preparatem (np. Uni-Gruntem).
  • Tapeta – można ją usunąć lub zamalować, ale wtedy trzeba najpierw sprawdzić, czy tapetę danego rodzaju można malować i czy jest ona gładko ułożona, nie jest podarta i się nie odspaja.

Uwaga! Tapetę pomalowaną jest znacznie trudniej usunąć niż niepomalowaną

Gruntowanie ścian

Zadaniem preparatów gruntujących jest związanie luźnych drobin wyschniętej farby albo zaprawy tynkarskiej. Poprawiają przyczepność farb i ujednolicają fakturę podłoża. Zmniejszają też jego chłonność, dzięki czemu do malowania zużywa się mniej farby nawierzchniowej (zazwyczaj po gruntowaniu wystarczy tylko jedna jej warstwa). W pomieszczeniach, w których występuje podwyższona wilgotność powietrza, tworzą też barierę wodoodporną. Gruntowanie ścian najlepiej przeprowadzać w temperaturze powyżej 5°C.

Preparat nakładamy na oczyszczoną ścianę pędzlem lub wałkiem. Nanosimy tyle warstw, ile zaleca producent (informacja powinna być na opakowaniu). Najczęściej nakłada się jedną warstwę. Dwie warstwy są zalecane na podłoża szczególnie chłonne. Drugą nakłada się, gdy pierwsza jest jeszcze wilgotna. Po mniej więcej 24 godzinach można nakładać farbę dekoracyjną.

Przygotowanie farby do malowania ścian

Puszkę z farbą przed użyciem energicznie wstrząsamy. Farbę w większym opakowaniu niż puszka mieszamy za pomocą wiertarki z metalową końcówką do mieszania. Gęste farby tiksotropowe (niekapiące) mieszamy tylko wówczas, jeśli ich składniki się oddzieliły. Gdy na powierzchni farby utworzył się stwardniały kożuch, odkrajamy go od brzegów puszki i usuwamy (można zapobiec powstawaniu takich kożuchów, przechowując puszki dnem do góry).

Część farby wlewamy do wiaderka malarskiego lub na tackę malarską. Starą farbę warto przecedzić przez sito. Puszkę trzeba potem dokładnie zamknąć, by jej zawartość nie schła. Gdy trzeba, farbę można rozcieńczyć środkiem zalecanym przez producenta.

WARTO WIEDZIEĆ

Ile farby potrzeba do malowania ścian

Przed zakupami trzeba zmierzyć powierzchnie przeznaczone do malowania, a w sklepie sprawdzić, jaką dana farba ma wydajność. Jest ona podawana w m²/l. Jeżeli farbę trzeba nakładać dwiema warstwami, zużycie będzie oczywiście dwukrotnie większe. Tak więc jeśli do pomalowania mamy 20 m² ściany, a farba ma wydajność 10 m²/l (przy czym trzeba ją nanieść dwukrotnie), to łatwo obliczyć, że potrzeba 4 l. Warto jednak na wszelki wypadek kupić trochę więcej farby do malowania.

Artystyczne malowanie ścian. Jak malować dekoracyjnie farbami strukturalnymi

Jeżeli podoba ci się artystyczne malowanie ścian, wybierz farby strukturalne. Znakomicie sprawdzą...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Beton architektoniczny. Pomysły na wnętrza z...

Beton to doskonale znany materiał konstrukcyjny. Nie każdy wie, że istnieje też beton architektoniczny....

Płytki cegłopodobne we wnętrzach: efektowne...

Płytki cegłopodobne są ciekawą alternatywną dla tradycyjnej cegły. Aranżacja wnętrz z wykorzystaniem płytek...

Czym płytki rektyfikowane różnią się od...

Po wypaleniu płytek bardzo wysokiej temperaturze są one kalibrowane, czyli sortowane, a część z nich jest...

Tynk dekoracyjny: jak efektownie wykończyć...

Za tynkami dekoracyjnymi przemawia różnorodność faktur, które można uzyskać na ścianie. Ale...

Styl industrialny: modny wystrój wnętrz

Styl industrialny kojarzy się z przestronnymi wnętrzami, wysokimi sufitami, stalowymi elementami konstrukcji,...