| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Jak łączyć ciepłe i zimne kolory ścian? Pomoże Ci koło barw
Zasady doboru i łączenia kolorów ścian we wnętrzach

Jak łączyć ciepłe i zimne kolory ścian? Pomoże Ci koło barw

Kolory ścian zazwyczaj dobieramy zgodnie z naszymi upodobaniami, jednak odpowiednie zestawianie barw wymaga pewnej wiedzy. Uwzględnienie kilku zasad łączenia kolorów pozwoli nam uniknąć niespodzianek i błędów. Zobacz, jak prawidłowo powinno wyglądać łączenie kolorów ścian we wnętrzach.

Decydując się na barwy w pomieszczeniu, pamiętajmy o umiarze. Nie należy przesadzać z liczbą stosowanych kolorów. Najlepiej wybrać jeden przewodni, dominujący we wnętrzu i do niego dobrać tło w maksymalnie dwóch barwach dopełniających. Kolor ścian powinien być dopasowany do tych elementów wnętrza, których nie wymienimy – podłogi, okien i drzwi.

Zanim zaczniesz łączenie kolorów

W sklepie z farbami możemy dobrać kolor ścian według numeru z wzornika. Jednak to, jak widzimy barwę, zależy od oświetlenia, powierzchni próbnika oraz kąta jego nachylenia w stosunku do źródła światła. Inaczej wygląda farba oglądana na małej kartce i zazwyczaj w poziomie niż na pionowej, często chropowatej płaszczyźnie. Uważajmy, bo intensywne kolory na dużej powierzchni ściany wydają się ciemniejsze niż na małej próbce. Niektóre bardzo ładnie prezentujące się na próbniku będą na ścianie razić jaskrawością lub przytłaczać. Papierowy próbnik oraz opinia sprzedawcy mogą być niewystarczające, by odpowiednio dobrać właściwy odcień. Porównajmy kolory w różnym, zmieniającym się w ciągu dnia oświetleniu. W zależności od rodzaju oświetlenia te same kolory mogą być odbierane jako ciepłe, na przykład w delikatnym blasku żarówki lampki nocnej, lub zimne w przypadku niektórych, punktowo skierowanych na ścianę halogenów. Na ostateczny efekt poczekajmy do momentu, aż malowanie ścian definitywnie się zakończy, czyli kiedy powierzchnia wyschnie. Wtedy można ocenić, czy dany kolor będzie nam odpowiadał.

Koło barw objaśnia zasady mieszania się i powstawania barw. Schemat odzwierciedla porządek widma barwnego w tęczy. Posługując się tym narzędziem, szybko, unikając błędów, można odpowiednio dobrać barwy, tak by się zgrały. Sąsiadujące barwne wycinki koła harmonizują ze sobą, a znajdujące się po przeciwnych stronach środka koła nazywane są barwami dopełniającymi.

Łączenie kolorów – praktyczne zasady

Aby osiągnąć harmonijny efekt końcowy, przy wyborze kolorów dobrze kierować się kołem barw. Za jego pomocą można dobrać kolory, które ze sobą współgrają (barwy harmonizujące), i stworzyć udane połączenie barw zgodnie z harmonią kolorystyczną. Biel, szarość i czerń – tak jak w tęczy – w kole nie występują, choć oczywiście są często stosowane przez projektantów wnętrz. Są dopełnieniem każdej z barw w kole i świetnie łączą się ze sobą. Rozpowszechnionym trendem w urządzaniu wnętrz jest łączenie kolorów ciepłych i chłodnych. Uznaje się, że barwy niebędące odcieniami fioletu, zieleni i błękitu są ciepłe. Można rozróżnić także barwy cieplejsze lub chłodniejsze, w tym przypadku przykładem może być zieleń: szmaragdowa jest jako chłodna, a oliwkowa określana jako ciepła.

Autor: Marcin Czechowicz

Dobrany do barwy podłogi wyrazisty niebieski odcień dobrze się komponuje z ciemnym drewnem

Łączenie kolorów o różnych temperaturach jest trudne. Czasem połączenie takie jest niezwykle atrakcyjne, tak jak modne obecnie zestawianie amarantu z czerwienią, ale bywa też zgubne dla przestrzeni, jak na przykład połączenie dwóch odcieni jednego koloru różniących się temperaturą, takich jak wspomnianego wcześniej szmaragdu z kolorem oliwkowym czy beżu ciepłego z chłodnym.

Kolory nabierają odcieni w zależności o tego, w jakim znajdują się towarzystwie – jasne barwy przybierają często odcienie sąsiedniego koloru. Barwy monochromatyczne neutralizują się wzajemnie, a kontrastowe wzmacniają, na przykład czerwień w pobliżu koloru pomarańczowego wyda się przytłumiona, natomiast w sąsiedztwie turkusu lub jasnego błękitu będzie wyglądała na intensywniejszą. Zieleń zestawiona z kolorem niebieskim nabiera żółtawego, ciepłego odcienia, a w towarzystwie zimnego żółtego – niebieskawego.

WARTO WIEDZIEĆ

Rodzaje harmonii kolorystycznej

Harmonia monochromatyczna - jest najpopularniejsza. Opiera się na zastosowaniu różnych tonacji jednego odcienia o tej samej temperaturze. Przykładem takiej harmonii jest wykorzystanie trzech odcieni zieleni. Sprawdza się w każdym wnętrzu, jeśli zależy nam na subtelnym efekcie i harmonii.

Harmonia trójkątna - opiera się na zastosowaniu trzech barw znajdujących się na szczytach trójkąta równobocznego wpisanego w koło barw. Przykładem jest połączenie koloru turkusowego z pomarańczowym i fioletowym. Takie zestawienie łagodzi kontrasty i wzbogaca kolory, dodając im głębi.

Harmonia komplementarna - polega na użyciu barw dopełniających znajdujących się po przeciwnej stronie koła. Kolory te połączone ze sobą wydobywają nawzajem barwy i wydają się intensywniejsze. Takie połączenia dobrze sprawdzają się, gdy zależy nam na wyrazistym efekcie.

Harmonia analogiczna - to wykorzystanie trzech kolorów znajdujących się tuż obok siebie w kole barw. Przykładowo kolor dominujący, fioletowo-różowy, można wzbogacić sąsiadującymi kolorami lub połączyć je ze sobą w równych proporcjach. Sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach, gdy zależy nam na wyraźnym akcencie kolorystycznym

Przeczytaj dodatkowo:
Beton architektoniczny. Wykończenie wnętrz w...

Beton to doskonale znany materiał konstrukcyjny. Nie każdy wie, że istnieje też beton architektoniczny....

Wykończenie ścian płytkami gipsowymi

Płytki gipsowe to sposób na szybką metamorfozę wnętrza. Układanie ich jest łatwe i nie wymaga...

Kamień dekoracyjny w aranżacji wnętrz. Wszystko o...

Kamień dekoracyjny ma szerokie możliwości zastosowania w aranżacji wnętrz. Z powodzeniem sprawdzi się w...

Modne wnetrza. Płytki klinkierowe i płytki z...

Płytki ścienne są modnym materiałem do wykańczania wnętrz. Mogą być wytwarzane od podstaw w fabryce (płytki...

Ekotrendy – aranżacja wnętrza zgodnie z naturą

Aranżacja wnętrza nawiązująca do stylu eko i uwzględniająca naturalne materiały jest coraz bardziej...

Trawertyn. Zobacz, jak uzyskać oryginalny efekt...

Gładkie, jednolite ściany są dość nudne i mało efektowne. Dlatego też coraz popularniejsze jest ozdabianie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.