Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Jak łączyć ciepłe i zimne kolory ścian? Pomoże Ci koło barw
Zasady doboru i łączenia kolorów ścian we wnętrzach

Jak łączyć ciepłe i zimne kolory ścian? Pomoże Ci koło barw

Kolory ścian zazwyczaj dobieramy zgodnie z naszymi upodobaniami, jednak odpowiednie zestawianie barw wymaga pewnej wiedzy. Uwzględnienie kilku zasad łączenia kolorów pozwoli nam uniknąć niespodzianek i błędów. Zobacz, jak prawidłowo powinno wyglądać łączenie kolorów ścian we wnętrzach.

Decydując się na barwy w pomieszczeniu, pamiętajmy o umiarze. Nie należy przesadzać z liczbą stosowanych kolorów. Najlepiej wybrać jeden przewodni, dominujący we wnętrzu i do niego dobrać tło w maksymalnie dwóch barwach dopełniających. Kolor ścian powinien być dopasowany do tych elementów wnętrza, których nie wymienimy – podłogi, okien i drzwi.

Zanim zaczniesz łączenie kolorów

W sklepie z farbami możemy dobrać kolor ścian według numeru z wzornika. Jednak to, jak widzimy barwę, zależy od oświetlenia, powierzchni próbnika oraz kąta jego nachylenia w stosunku do źródła światła. Inaczej wygląda farba oglądana na małej kartce i zazwyczaj w poziomie niż na pionowej, często chropowatej płaszczyźnie. Uważajmy, bo intensywne kolory na dużej powierzchni ściany wydają się ciemniejsze niż na małej próbce. Niektóre bardzo ładnie prezentujące się na próbniku będą na ścianie razić jaskrawością lub przytłaczać. Papierowy próbnik oraz opinia sprzedawcy mogą być niewystarczające, by odpowiednio dobrać właściwy odcień. Porównajmy kolory w różnym, zmieniającym się w ciągu dnia oświetleniu. W zależności od rodzaju oświetlenia te same kolory mogą być odbierane jako ciepłe, na przykład w delikatnym blasku żarówki lampki nocnej, lub zimne w przypadku niektórych, punktowo skierowanych na ścianę halogenów. Na ostateczny efekt poczekajmy do momentu, aż malowanie ścian definitywnie się zakończy, czyli kiedy powierzchnia wyschnie. Wtedy można ocenić, czy dany kolor będzie nam odpowiadał.

Koło barw objaśnia zasady mieszania się i powstawania barw. Schemat odzwierciedla porządek widma barwnego w tęczy. Posługując się tym narzędziem, szybko, unikając błędów, można odpowiednio dobrać barwy, tak by się zgrały. Sąsiadujące barwne wycinki koła harmonizują ze sobą, a znajdujące się po przeciwnych stronach środka koła nazywane są barwami dopełniającymi.

Łączenie kolorów – praktyczne zasady

Aby osiągnąć harmonijny efekt końcowy, przy wyborze kolorów dobrze kierować się kołem barw. Za jego pomocą można dobrać kolory, które ze sobą współgrają (barwy harmonizujące), i stworzyć udane połączenie barw zgodnie z harmonią kolorystyczną. Biel, szarość i czerń – tak jak w tęczy – w kole nie występują, choć oczywiście są często stosowane przez projektantów wnętrz. Są dopełnieniem każdej z barw w kole i świetnie łączą się ze sobą. Rozpowszechnionym trendem w urządzaniu wnętrz jest łączenie kolorów ciepłych i chłodnych. Uznaje się, że barwy niebędące odcieniami fioletu, zieleni i błękitu są ciepłe. Można rozróżnić także barwy cieplejsze lub chłodniejsze, w tym przypadku przykładem może być zieleń: szmaragdowa jest jako chłodna, a oliwkowa określana jako ciepła.

Przeczytaj dodatkowo:
Dekoracyjne malowanie ścian. Jak namalować pasy i...

Jednym z nieszablonowych pomysłów na dekorację ścian są proste, ale wyraziste geometryczne wzory. Dzięki...

Luksusowe wykończenie ścian. Złote ściany w...

Blask luksusu na ścianie w salonie da zarówno złota farba, jak i płytki czy tapeta w kolorze drogocennego...

Materiały wykończeniowe. Ściany w nowoczesnej...

Rynek materiałów wykończeniowych wciąż wzbogacają nowe produkty. Tradycyjne farby i tapety są...

Jak malować ściany? Kilka rad na temat malowania...

Zanim zaczniesz malowanie ścian i sufitów zapoznaj się zasadami prowadzenia takich prac. Oto kilka...

Starocie we wnętrzach. Materiały z rozbiórki,...

Drewno postarzane, stare cegły, inne materiały z rozbiórki oraz te - sprytnie imitujące starocie często...

Kamień dekoracyjny do wykończenia wnętrz: klasa,...

Kupując kamień dekoracyjny do wykończenia wnętrz, weź pod uwage nie tylko jego rodzaj, ale także klasę,...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.