| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Jak łączyć ciepłe i zimne kolory ścian? Pomoże Ci koło barw.
Zasady doboru i łączenia kolorów ścian we wnętrzach

Jak łączyć ciepłe i zimne kolory ścian? Pomoże Ci koło barw.

Kolory zimne i ciepłe zazwyczaj dobieramy zgodnie z naszymi upodobaniami, jednak odpowiednie zestawianie barw wymaga pewnej wiedzy. Koło barw pomaga uwzględnić kilka zasad łączenia kolorów i pozwola nam uniknąć niespodzianek i błędów. Zobacz, jak prawidłowo powinno wyglądać łączenie kolorów ścian we wnętrzach.

Decydując się na barwy w pomieszczeniu, pamiętajmy o umiarze. Nie należy przesadzać z liczbą stosowanych kolorów. Najlepiej wybrać jeden przewodni, dominujący we wnętrzu i do niego dobrać tło w maksymalnie dwóch barwach dopełniających. Kolor ścian powinien być dopasowany do tych elementów wnętrza, których nie wymienimy – podłogi, okien i drzwi.

Koło barw

Farby możemy i kolor ścian możemy dobrać według numeru z wzornika. Jednak to, jak widzimy barwę, zależy od oświetlenia, powierzchni próbnika oraz kąta jego nachylenia w stosunku do źródła światła. Inaczej wygląda farba oglądana na małej kartce i zazwyczaj w poziomie niż na pionowej, często chropowatej płaszczyźnie. Uważajmy, bo intensywne kolory na dużej powierzchni ściany wydają się ciemniejsze niż na małej próbce. Niektóre bardzo ładnie prezentujące się na próbniku będą na ścianie razić jaskrawością lub przytłaczać. Papierowy próbnik oraz opinia sprzedawcy mogą być niewystarczające, by odpowiednio dobrać właściwy odcień. Porównajmy kolory w różnym, zmieniającym się w ciągu dnia oświetleniu. W zależności od rodzaju oświetlenia te same kolory mogą być odbierane jako ciepłe, na przykład w delikatnym blasku żarówki lampki nocnej, lub kolory zimne w przypadku niektórych, punktowo skierowanych na ścianę halogenów. Na ostateczny efekt poczekajmy do momentu, aż malowanie ścian definitywnie się zakończy, czyli kiedy powierzchnia wyschnie. Wtedy można ocenić, czy dany kolor będzie nam odpowiadał.

Koło barw objaśnia zasady mieszania się i powstawania barw. Schemat odzwierciedla porządek widma barwnego w tęczy. Posługując się tym narzędziem, szybko, unikając błędów, można odpowiednio dobrać barwy, tak by się zgrały. Sąsiadujące barwne wycinki koła harmonizują ze sobą, a znajdujące się po przeciwnych stronach środka koła nazywane są barwami dopełniającymi.

Łączenie kolorów – praktyczne zasady

Aby osiągnąć harmonijny efekt końcowy, przy wyborze kolorów dobrze kierować się kołem barw. Koło kolorów pozwala dobrać odcienie, które ze sobą współgrają (barwy harmonizujące), i stworzyć udane połączenie barw zgodnie z harmonią kolorystyczną. Dzięki wskazówkom zaczerpniętym z koła kolorów stworzymi miejsce idealne do relaksu, pracy, badź zabawy.  Biel, szarość i czerń – tak jak w tęczy – w kole nie występują, choć oczywiście są często stosowane przez projektantów wnętrz. Są dopełnieniem każdej z barw w kole i świetnie łączą się ze sobą. Rozpowszechnionym trendem w urządzaniu wnętrz jest łączenie kolorów ciepłych i chłodnych. Uznaje się, że barwy niebędące odcieniami fioletu, zieleni i błękitu są ciepłe. Można rozróżnić także barwy cieplejsze lub chłodniejsze, w tym przypadku przykładem może być zieleń: szmaragdowa jest kolorem zimnym, a oliwkowa określana jako ciepły.

Zobacz też: szare ściany w salonie i sypialni.

Autor: Marcin Czechowicz

Dobrany do barwy podłogi wyrazisty niebieski odcień dobrze się komponuje z ciemnym drewnem

Łączenie kolorów o różnych temperaturach jest trudne. Czasem połączenie takie jest niezwykle atrakcyjne, tak jak modne obecnie zestawianie amarantu z czerwienią, ale bywa też zgubne dla przestrzeni, jak na przykład połączenie dwóch odcieni jednego koloru różniących się temperaturą, takich jak wspomnianego wcześniej szmaragdu z kolorem oliwkowym czy beżu ciepłego z chłodnym.

Kolory nabierają odcieni w zależności o tego, w jakim znajdują się towarzystwie – jasne barwy przybierają często odcienie sąsiedniego koloru. Barwy monochromatyczne neutralizują się wzajemnie, a kontrastowe wzmacniają, na przykład czerwień w pobliżu koloru pomarańczowego wyda się przytłumiona, natomiast w sąsiedztwie turkusu lub jasnego błękitu będzie wyglądała na intensywniejszą. Zieleń zestawiona z kolorem niebieskim nabiera żółtawego, ciepłego odcienia, a w towarzystwie zimnego żółtego – niebieskawego.

WARTO WIEDZIEĆ

Rodzaje harmonii kolorystycznej

Harmonia monochromatyczna - jest najpopularniejsza. Opiera się na zastosowaniu różnych tonacji jednego odcienia o tej samej temperaturze. Przykładem takiej harmonii jest wykorzystanie trzech odcieni zieleni. Sprawdza się w każdym wnętrzu, jeśli zależy nam na subtelnym efekcie i harmonii.

Harmonia trójkątna - opiera się na zastosowaniu trzech barw znajdujących się na szczytach trójkąta równobocznego wpisanego w koło kolorów. Przykładem jest połączenie koloru turkusowego z pomarańczowym i fioletowym. Takie zestawienie łagodzi kontrasty i wzbogaca kolory, dodając im głębi.

Harmonia komplementarna - polega na użyciu barw dopełniających znajdujących się po przeciwnej stronie koła. Kolory te połączone ze sobą wydobywają nawzajem barwy i wydają się intensywniejsze. Takie połączenia dobrze sprawdzają się, gdy zależy nam na wyrazistym efekcie.

Harmonia analogiczna - to wykorzystanie trzech kolorów znajdujących się tuż obok siebie w kole barw. Przykładowo kolor dominujący, fioletowo-różowy, można wzbogacić sąsiadującymi kolorami lub połączyć je ze sobą w równych proporcjach. Sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach, gdy zależy nam na wyraźnym akcencie kolorystycznym

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Wszystko o wykończeniu ścian: tynki, farby,...

Jesteś na etapie wykończenia wnętrza? Nasz ekspert pomoże dobrać Ci odpowiednią farbę, tynk lub lakier oraz...

Naklejki na ścianę. Ciekawe pomysły na dekorację...

Naklejki ścienne to doskonały pomysł na wzbogacenie aranżacji wnętrza. Można je z powodzeniem wykorzystać...

Struktura ściany jako oryginalna dekoracja i...

Struktura ściany wraca do wnętrzarskich łask! Czas nasycić nasze ściany nie tylko kolorem, ale i fakturą. To...

Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

O czym mówi zawartość LZO? Wybierz bezpieczne i...

Wybierając farbę do malowania ścian, często jedynym kryterium, którym się kierujemy, jest jej kolor....

Grzejniki dekoracyjne - funkcjonalny i efektowny...

Co zrobić, gdy grzejnik szpeci wnętrze? Czy można go zasłonić? Specjaliści odradzają takie działania....