| muratordom.pl » Wnętrza » Przedpokoje » Wygodny przedsionek, czyli małe wnętrze na dużo rzeczy

Wygodny przedsionek, czyli małe wnętrze na dużo rzeczy

W dobrze zaplanowanym przedsionku nie będzie cię denerwował widok poupychanych butów i kurtek, a wszystkie drobiazgi ukryjesz w wygodnej szafie lub garderobie. Zobacz nasze wskazówki, jak urządzić przedsionek, jak połączyć to wnętrze z innymi pomieszczeniami w domu, np. z salonem, garażem lub pomieszczeniem gospodarczym.

Przedsionek, czyli pomieszczenie będące głównie barierą przed chłodem wpadającym z zewnątrz, to przystanek na trasie prowadzącej do wnętrza domu. Tu zatrzymujemy się jedynie na chwilę – aby zdjąć buty, powiesić płaszcz, odłożyć mokry parasol, albo tylko zwalniamy kroku, gdy pozostawienie wierzchnich okryć przewidziane jest dopiero w holu.

Mały przedsionek - zmora domowników

Komunikacja w przedsionku powinna przebiegać sprawnie i nie być niczym zakłócona. Trudno jednak sprostać temu zadaniu, gdy pomieszczenie jest tak małe, że manewrując między dwiema parami drzwi, ledwie jesteśmy w stanie obrócić się wokół własnej osi. Zazwyczaj z trudem uda się tam zmieścić wieszak i małą – zwykle o wiele za małą jak na potrzeby rodziny – szafkę na buty.

Efekt znają wszyscy właściciele i goście za małych przedsionków: poupychane kurtki, porozrzucane buty, rolki, piłki, parasole. Jednak patrząc na współczesne projekty, widzimy, że czas przedsionków klitek powoli mija.

Polecamy:  Projekty wnętrz. Przedsionek bez błędów

W projektach domów coraz większe przedsionki

W projektach domów coraz częściej mamy przedsionki na tyle obszerne (przyjmuje się, że optymalna wielkość przedsionka to około 3,5 m2), że poza komunikacją można urządzić tam wygodną garderobę – najlepiej za drzwiami przesuwnymi, które skutecznie pozwolą ukryć domowy nieład.

Dobrze, jeśli dodatkowo znajdzie się tam miejsce na wygodne siedzisko.

Z przedsionka do salonu i garażu

Z przedsionka zwykle wchodzi się do holu lub wprost do pokoju dziennego. Ale często nie jest to jedyna funkcja komunikacyjna tego pomieszczenia.

Jeśli dom ma bezpośrednie połączenie z garażem, drzwi do niego najczęściej usytuowane są właśnie w przedsionku. To bardzo wygodne rozwiązanie. Pozwala uniknąć przenikania do części mieszkalnej nieprzyjemnych zapachów spalin, chłodu – bo garaż jest zwykle nieogrzewany – oraz brudu.

Z przedsionka często wchodzi się również do pomieszczenia gospodarczego – można z niego skorzystać bez wchodzenia do części mieszkalnej domu. Takie rozwiązanie docenimy szczególnie wtedy, gdy będziemy tam przechowywać wnoszące dużo brudu narzędzia ogrodnicze, rowery, zabawki do piaskownicy.

Z przedsionka może też prowadzić wejście do poczekalni gabinetu, gdzie przyjmuje się pacjentów lub interesantów, lub do wydzielonej, osobnej części domu.

Uwaga na drzwi w przedsionku

Kilka par drzwi w bardzo małym pomieszczeniu to jednak nie lada wyzwanie dla wygody w komunikacji. Można kierować się zasadą, że wszystkie drzwi otwierają się na zewnątrz przedsionka, ale trzeba pamiętać, że wówczas zabierają miejsce w tym pomieszczeniu, do którego prowadzą.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Przedpokój oddzielony od pokoju ażurową ścianką....

Styliści pomyśleli także o powiększeniu przedpokoju, oddzielając go od pokoju dziennego ażurową ścianką...

Jak efektownie i komfortowo zaplanować i...

Moda na przestronne wielofunkcyjne przestrzenie zagościła również w strefie wejścia. Sprzyja wygodzie...

Wieszak do przedpokoju - detal, który nadaje...

Nie ma przedpokoju bez wieszaka. Wieszak do przedpokoju - choć zazwyczaj nieduży - odpowiada za utrzymanie w...

Urządzamy przedsionek, czyli jak zaplanować...

Przedsionek – nazywany wiatrołapem – choć zwykle niewielki, pełni wiele użytecznych funkcji. To...

Jak urządzić mały przedpokój w bloku? Inspiracje...

Przedpokój w bloku zazwyczaj bywa mały, wąski i ciemny. Funkcjonalne urządzenie tego wnętrza to nie...