| muratordom.pl » Wnętrza » Przedpokoje » Wygodny przedsionek, czyli małe wnętrze na dużo rzeczy

Wygodny przedsionek, czyli małe wnętrze na dużo rzeczy

W dobrze zaplanowanym przedsionku nie będzie cię denerwował widok poupychanych butów i kurtek, a wszystkie drobiazgi ukryjesz w wygodnej szafie lub garderobie. Zobacz nasze wskazówki, jak urządzić przedsionek, jak połączyć to wnętrze z innymi pomieszczeniami w domu, np. z salonem, garażem lub pomieszczeniem gospodarczym.

Przedsionek, czyli pomieszczenie będące głównie barierą przed chłodem wpadającym z zewnątrz, to przystanek na trasie prowadzącej do wnętrza domu. Tu zatrzymujemy się jedynie na chwilę – aby zdjąć buty, powiesić płaszcz, odłożyć mokry parasol, albo tylko zwalniamy kroku, gdy pozostawienie wierzchnich okryć przewidziane jest dopiero w holu.

Mały przedsionek - zmora domowników

Komunikacja w przedsionku powinna przebiegać sprawnie i nie być niczym zakłócona. Trudno jednak sprostać temu zadaniu, gdy pomieszczenie jest tak małe, że manewrując między dwiema parami drzwi, ledwie jesteśmy w stanie obrócić się wokół własnej osi. Zazwyczaj z trudem uda się tam zmieścić wieszak i małą – zwykle o wiele za małą jak na potrzeby rodziny – szafkę na buty.

Efekt znają wszyscy właściciele i goście za małych przedsionków: poupychane kurtki, porozrzucane buty, rolki, piłki, parasole. Jednak patrząc na współczesne projekty, widzimy, że czas przedsionków klitek powoli mija.

Polecamy:  Projekty wnętrz. Przedsionek bez błędów

W projektach domów coraz większe przedsionki

W projektach domów coraz częściej mamy przedsionki na tyle obszerne (przyjmuje się, że optymalna wielkość przedsionka to około 3,5 m2), że poza komunikacją można urządzić tam wygodną garderobę – najlepiej za drzwiami przesuwnymi, które skutecznie pozwolą ukryć domowy nieład.

Dobrze, jeśli dodatkowo znajdzie się tam miejsce na wygodne siedzisko.

Z przedsionka do salonu i garażu

Z przedsionka zwykle wchodzi się do holu lub wprost do pokoju dziennego. Ale często nie jest to jedyna funkcja komunikacyjna tego pomieszczenia.

Jeśli dom ma bezpośrednie połączenie z garażem, drzwi do niego najczęściej usytuowane są właśnie w przedsionku. To bardzo wygodne rozwiązanie. Pozwala uniknąć przenikania do części mieszkalnej nieprzyjemnych zapachów spalin, chłodu – bo garaż jest zwykle nieogrzewany – oraz brudu.

Z przedsionka często wchodzi się również do pomieszczenia gospodarczego – można z niego skorzystać bez wchodzenia do części mieszkalnej domu. Takie rozwiązanie docenimy szczególnie wtedy, gdy będziemy tam przechowywać wnoszące dużo brudu narzędzia ogrodnicze, rowery, zabawki do piaskownicy.

Z przedsionka może też prowadzić wejście do poczekalni gabinetu, gdzie przyjmuje się pacjentów lub interesantów, lub do wydzielonej, osobnej części domu.

Uwaga na drzwi w przedsionku

Kilka par drzwi w bardzo małym pomieszczeniu to jednak nie lada wyzwanie dla wygody w komunikacji. Można kierować się zasadą, że wszystkie drzwi otwierają się na zewnątrz przedsionka, ale trzeba pamiętać, że wówczas zabierają miejsce w tym pomieszczeniu, do którego prowadzą.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak urządzić mały przedpokój? 3 aranżacje wnętrz

Trzy wersje tego samego przedpokoju. Każda dostosowana do potrzeb mieszkańców - starszych osób,...

Przedpokój oddzielony od pokoju ażurową ścianką....

Styliści pomyśleli także o powiększeniu przedpokoju, oddzielając go od pokoju dziennego ażurową ścianką...

Przedpokój otwarty na pokój dzienny. Jak połączyć...

Przedpokój i pokój dzienny to dwie odrębne strefy. Różne wnętrza łączą odpowiednie...

Podłogi idealne do przedpokoju. Te posadzki...

Podłoga w przedpokoju powinna być nie tylko ładna, ale przede wszystkim wytrzymała. Dlaczego warto wybrać...

Jak nie projektować mebli i szafek? Te błędy...

Źle zaplanowane lub wykonane meble potarfią mocno utrudnić życie. Podpowiadamy, jak zaprojektować w sypialni...

Jak dekoracyjnie oświetlić przedpokój bez...

Oświetlenie przedpokoju moze być nie tylko funkcjonalne, ale i niezwykle efektowne. Podpowiadamy, jak za...