Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Projekty wnętrz. Przedsionek bez błędów

Projekty wnętrz. Przedsionek bez błędów

Pomieszczenie między drzwiami wejściowymi a holem ma do spełnienia różne funkcje. Jeżeli jest źle zaprojektowane, skazuje nas na codzienną niewygodę.

W naszej strefie klimatycznej, zwłaszcza jeśli chcemy budować energooszczędnie, przedsionek wydaje się niezbędny. Wymagają go również przepisy budowlane. Przedsionek zapobiega przedostawaniu się zimnego powietrza bezpośrednio do wnętrza domu i powstawaniu przeciągów (stąd jego inna, pochodząca z niemieckiego tłumaczenia, nazwa – wiatrołap). Ale zwykle jest nie tylko „śluzą” chroniącą wnętrze domu przed chłodem. Najczęściej pełni jednocześnie kilka funkcji. Tutaj domownicy zostawiają mokre okrycia, parasole i buty, tu przyjmuje się listonosza lub dostawcę. To także pierwsze miejsce, które oglądają odwiedzający nasz dom goście.

 

Odpowiednia wielkość

Chociaż zwykle inwestorom trochę szkoda na niego powierzchni, przedsionek nie powinien być zbyt mały. Oczywiście jego wielkość powinna być proporcjonalna do rozmiarów samego domu. Jeżeli ten ma powierzchnię mniejszą niż 100 mkw., naturalne jest, że wiatrołap ma 4, a nie 9 mkw. Większy byłby w tym wypadku rozrzutnością i przesadą. Co innego w dużym domu, gdzie w szerokim jasnym przedsionku może być miejsce na szafy. Argumentem za dużym przedsionkiem jest też mały i otwarty na salon hol. Funkcjonalny przedsionek powinien być na tyle duży, aby przynajmniej dwie osoby mogły się w nim jednocześnie rozebrać z wierzchnich okryć i odwiesić je na wieszak. To także miejsce, w którym zazwyczaj zostawia się buty, więc przydałyby się szafka i siedzisko lub ława. Najlepiej, gdy w przedsionku jest również lustro i wbudowana szafa.

Bez przedsionka?

Ostatnio coraz częściej pojawiają się głosy, że przedsionek jest niepotrzebny. Zwolennicy otwartych wnętrz i jednoprzestrzennej strefy dziennej stosują czasem podwójne drzwi wejściowe, z których jedne otwierają się na zewnątrz, a drugie do wewnątrz, lub kurtynę powietrzną (to jednak dość drogie rozwiązanie).

Niechęć do przedsionka może wynikać z tego, że w wielu projektach jest on źle zaplanowany. Jeśli jest tylko zamkniętym fragmentem korytarza, jest niefunkcjonalny, a do tego ciemny i ciasny – nic dziwnego, że inwestorzy decydują się na połączenie go z holem. Jednak niekoniecznie na tym zyskują. Konsekwencją takiej decyzji będą z pewnością straty ciepła. Będą odczuwalne bardziej lub mniej dotkliwie w zależności od otoczenia domu, jego usytuowania względem stron świata, kierunku wiatrów, a także od tego, czy wejście jest osłonięte (gankiem, podcieniem lub wnęką), czy nie. Trzeba także pamiętać, że często po otwarciu wiatrołapu cała strefa wejścia staje się widoczna. Ważne więc, żeby współgrała z wystrojem domu i nie ujmowała mu urody. Przyjemnie jest, gdy od progu wita nas widok otwartego holu i salonu. Zastanówmy się jednak, czy nie będzie nam przeszkadzał stały widok z salonu na drzwi wejściowe. Zamiast więc wylewać dziecko z kąpielą i rezygnować z niewygodnego przedsionka, lepiej wcześniej sprawdzić, czy został on dobrze zaprojektowany

Modny trend: kolorowe ramy okienne

Dzisiaj coraz rzadziej ukrywamy okna za firanami i zasłonami, a kolor okiennych ram staje się coraz...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Przeprowadź na nowo aranżację wnętrza

Możesz przeprowadzić zmianę aranżacji wnętrza nawet przy skromnym budżecie. Czasem wystarczy tylko pomalować...

Jak dobrać kolor drewnianej podłogi w salonie?...

Nie każda stylizacja kolorystyczna drewna w salonie może dobrze współgrać z resztą wyposażenia....

Aranżacja wnętrza w stylu industrialnym

W aranżacji przemysłowego wnętrza istotną rolę grają dodatki. Surowa cegła na ścianie i goły beton to...

Wnętrza z błyskiem: metalowe elementy wyposażenia...

Metalowe detale i elementy wyposażenia budzą zainteresowanie współczesnych projektantów i...

Instalacje elektryczne i hydrauliczne wychodzą z...

Architekci proponują wykorzystanie kabli elektrycznych jako integralnego elementu wystroju wnętrza. Dobrze...

Aranżacja mieszkania na poddaszu: jak pomysłowo...

Mały metraż mieszkania na poddaszu nie musi oznaczać mało funkcjonalnej przestrzeni. Są pewne sprawdzone...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.