| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Ekran telewizora na miarę twoich potrzeb. Jak wybrać optymalną wielkość ekranu telewizora

Ekran telewizora na miarę twoich potrzeb. Jak wybrać optymalną wielkość ekranu telewizora

Wielkość ekranu telewizora warto dobrać do rozmiaru salonu. Aby oglądanie telewizji było przyjemnością, ekran telewizora nie może być zbyt duży - gdyż oglądanie ulubionego programu stanie się wówczas męczące dla oczu, anie za mały - wtedy trudno bowiem dostrzec szczegóły obrazu. Zobacz, czym jeszcze należy się kierować, wybierając wielkość ekranu telewizora w salonie.  

Nie warto kupować największego telewizora, na jaki nas stać, ale taki, którego rozmiar jest optymalny do wielkości pokoju. Zbyt duży telewizor spowoduje, że objęcie wzrokiem całego ekranu będzie wymagało dużego wysiłku, a oglądanie telewizji stanie się męczące dla wzroku i będzie mogło powodować ból karku. Zbyt mała lub zbyt duża odległość od ekranu telewizora sprawia również, że nie widzimy drobnych szczegółów obrazu.

Zasada jest prosta – im większy telewizor, tym dalej od niego powinniśmy siedzieć. Optymalna odległość widza od ekranu zależy od rozdzielczości obrazu, a dokładnie od liczby linii wyświetlanego obrazu (N).

Optymalna rozdzielczość telewizora i odległość ekranu

Są trzy popularne wartości rozdzielczości pionowej: SDTV (odbiorniki kineskopowe) – N = 576 linii, HDTV – N = 720 linii, HDTV – N = 1080 linii. Informację o rozdzielczości obrazu telewizora znajdziesz w instrukcji. Odległość minimalną i maksymalną od ekranu można samemu policzyć. Wystarczy przeliczyć długość przekątnej ekranu odbiornika z cali na centymetry (1 cal to 2,54 cm) i skorzystać z odpowiedniego wzoru:

  • dla odbiorników SDTV – N = 576 linii – minimalna odległość wynosi: długość przekątnej ekranu w centymetrach x 3,8; maksymalna: długość przekątnej ekranu w centymetrach x 5;
  • dla odbiorników HDTV – N = 720 linii – minimalna odległość wynosi: długość przekątnej ekranu w centymetrach x 2,5; maksymalna: długość przekątnej ekranu w centymetrach x 3,5;
  • dla odbiorników HDTV – N = 1080 linii – minimalna odległość wynosi: przekątna ekranu w centymetrach x 1,6; maksymalna: długość przekątnej ekranu w centymetrach x 2,5.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Paweł Kiszkiel

Telewizor przymocowano do ściany. Kable zasłania fornirowana płyta

Aplikacja do ustalenia wielkości ekranu telewizora

Dobierając rozmiar i rodzaj telewizora do swojego mieszkania, możesz też skorzystać z udostępnionej na stronie Centrum Dobrego Obrazu (www.centrumdobregoobrazu. pl) darmowej i bardzo prostej interaktywnej aplikacji TV Konfigurator. Wystarczy wprowadzić wymiary pomieszczenia, a aplikacja narysuje pokój i automatycznie umieści w nim kanapę oraz telewizor, które możesz przesuwać, aby przeanalizować, jak planowane ustawienie mebli wypoczynkowych wpłynie na rozmiar telewizora.

Aplikacja poda optymalną wielkość ekranu telewizora i minimalną rekomendowaną odległość kanapy od odbiornika, a także to, pod jakim kątem najlepiej będzie oglądać program. Aplikacja podaje minimalną odległość od ekranu. Optymalną mamy ustalić sobie sami zależnie od indywidualnych preferencji.

Aplikacja podpowie również, która technologia najlepiej sprawdzi się w naszym mieszkaniu: plazmowa, LCD (w tym LED) czy CRT. Warto też przeprowadzić symulację aranżacji pokoju z wykorzystaniem telewizora kineskopowego (CRT) i na przykład LCD. Kineskop wymagał dużo większej bezpiecznej odległości od oczu, wynoszącej przynajmniej 10-krotność przekątnej ekranu, telewizory płaskie, w technologii plazmowej i LCD, można oglądać z dużo mniejszej odległości. W tym samym pokoju możemy zastąpić 29-calowy odbiornik CRT 57-calowym telewizorem LCD lub 65-calowym plazmowym. To dowód na to, jak bardzo poprawiły się komfort i jakość domowych seansów telewizyjnych.

Przeczytaj dodatkowo:
Projekt nowego mieszkania. Jak wprowadzić zmiany...

Kupiłeś mieszkanie od dewelopera? Chcesz zmienić projekt mieszkania, przestawić lub zburzyć ścianę działową?...

10 pięknych aranżacji salonu. Salon zdjęcia i...

Jak urządzić salon? Zobacz inspiracje na aranżacje salonu. Wybraliśmy zdjęcia salonów, które są...

Jak urządzić poddasze. Przykład udanej realizacji

Zobacz, jak urządzić jasne i funkcjonalne poddasze. W którym miejscu umieścić pokoje dla dzieci,...

5 pomysłów na cegłę klinkierową we wnętrzu

Klinkier to nie tylko tradycyjne, ceglane elewacje domów i murowane ogrodzenia. To materiał bardziej...

Kolor ścian 2017 - czyli kolor zielony w...

Poznaj najmodniejsze kolory ścian 2017. Radzimy, jak zaaranżować kolor zielony we wnętrzu. Z jakimi...