| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Projekt nowego mieszkania. Jak wprowadzić zmiany lokatorskie?

Projekt nowego mieszkania. Jak wprowadzić zmiany lokatorskie?

Kupiłeś mieszkanie od dewelopera? Chcesz zmienić projekt mieszkania, przestawić lub zburzyć ścianę działową? Zobacz, jak wprowadzić zmiany lokatorskie i ile Cię to będzie kosztowało. Dowiedz się, jak wykonać nowy projekt mieszkania, aby nie zaszkodzić jego funkcjonalności.

Kupując nowe mieszkanie mamy szansę uszyć jego wnętrze na własną miarę. Pomimo, że rozkład pomieszczeń jest zaprojektowany z góry przez dewelopera, istnieje możliwość jego zmiany. Można to zrobić przed budową, w jej trakcie lub po otrzymaniu kluczy do lokalu. Do stworzenia nowego projektu mieszkania najlepiej jest zatrudnić architekta, który wykona go z największą dbałością o szczegóły i bezpieczeństwo techniczne budynku.

Dokonując zmian w pierwotnym projekcie mieszkania należy znać kilka podstawowych zasad. Przekształcenia nie mogą dotyczyć elementów konstrukcyjnych i pionów instalacyjnych, części wspólnych i zewnętrznych elementów budynku. Wielu deweloperów zastrzega sobie również brak możliwości zmiany funkcji pomieszczenia. Do naszej dyspozycji i fantazji pozostaje usytuowanie ścian działowych, wewnętrznych otworów drzwiowych, włączniki czy gniazda elektryczne.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Zamienny projekt mieszkania - formalności i terminy

Zmiany w projekcie mieszkania lepiej jest nanieść jeszcze przed realizacją rozkładu pomieszczeń stworzonego przez dewelopera. Jeśli klient spóźni się z ta czynnością , a ścianki działowe już powstaną, będzie musiał liczyć się z dodatkowymi kosztami wyburzeniowymi i przenoszeniem instalacji. Ponadto projekt zamiany będzie zawarty w akcie notarialnym.

Warunki zmian lokatorskich są jasno określone w przedwstępnej umowie sprzedaży zawieranej między klientem a deweloperem. Trzeba jednak pamiętać, że każdy ma inną procedurę wprowadzania zmian lokatorskich. Niektórzy wymagają od klienta dołączenia projektu technicznego do wniosku złożonego o dokonanie zmian. Taki projekt musi być wykonany przez architekta. Inni deweloperzy zapraszają na konsultację z projektantem budynku i wprowadzają zmiany według wytycznych klienta. Jeżeli zmiany zostaną zatwierdzone i będą się zgadzały z przepisami prawa budowlanego, sporządzany jest protokół zawierający specyfikację zmian oraz ich koszty (m.in. projektowe, wykonawcze, wyburzeniowe, opłaty ryczałtowe). W przypadku rezygnacji, kupujący ponosi wszystkie koszty procedur i zmian, które zostały wykonane.

Termin wpłaty za zmiany w projekcie reguluje umowa – zwykle jest to 14 do 30 dni od podpisania protokołu. Teraz odpowiedzialność za funkcjonalność mieszkania przejmuje kupujący.

Autor: thinkstockphotos.com
WARTO WIEDZIEĆ

Zmiany lokatorskie, które można dokonać w określonym zakresie:

  • usytuowanie ścian działowych
  • usytuowanie wewnętrznych otworów drzwiowych
  • lokalizacja punktów oświetleniowych
  • włączniki, gniazda i przyłącza tele-internetowe
  • podejścia wodno-kanalizacyjne
  • rozmieszczenie grzejników

Koszty zmian lokatorskich w projecie mieszkania

Deweloper ma prawo obciążyć nabywcę kosztami związanymi ze zmianą projektu mieszkania wynikającej z woli kupującego. Dołączają się do tego koszty wykonania, koszty związane z zaawansowaniem prac i likwidacją wybudowanych już ścian oraz elementów instalacji niezgodnych z nową koncepcją planu mieszkania. Dodatkowo ustanowione są koszty stałe związane z procedurami obsługi i realizacji wniosku – czyli tak zwana opłata ryczałtowa.

Istnieje również możliwość zwrotu kosztów od dewelopera w przypadku kiedy zmiany lokatorskie zostaną wykonane na etapie projektu mieszkania, a rozwiązanie kupującego okaże się tańsze niż te proponowane pierwotnie. Aby móc się ubiegać o zwrot trzeba upewnić się, że istnieje taki zapis w umowie. Może również dojść do sytuacji zupełnie odwrotnej kiedy to kupujący będzie musiał dopłacić z uwagi na to iż jego projekt będzie droższy od projekty dewelopera.

Autor: thinkstockphotos.com
WARTO WIEDZIEĆ

Jakich błędów nie popełnić?

  • nie projektuj każdego wnętrza oddzielnie, myśl o mieszkaniu całościowo
  • nie ulegaj trendom, stwórz funkcjonalne i komfortowe mieszkanie
  • przed zmianą układu mieszkania skontaktuj się z fachowcem, aby ocenił czy twoja koncepcja jest możliwa do wykonania, spójna z prawem budowlanym oraz czy rozwiązanie będzie funkcjonalne

Projekt mieszkania z architektem czy na własną rękę?

Zmiany w projekcie mieszkania można wykonać na własną rękę. Należy jednak pamiętać, że nie można ingerować w części wspólne, ściany konstrukcyjne, instalacje, szachty wentylacyjne, powierzchnie wspólne z innymi właścicielami, zewnętrzną stolarkę otworową, elewację budynku.

Do samodzielnego zaprojektowania funkcjonalnego wnętrza potrzebna jest chociaż podstawowa znajomość materiałów budowlanych i wykończeniowych, zmysł artystyczny i poświęcenie czasu na bieganie po sklepach.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skonsultować własny projekt z architektem. Spojrzenie okiem fachowca jeszcze bardziej udoskonal własny pomysł na wnętrze i będzie tańsze niż projekt całościowy.

W Internecie można znaleźć wszelkiej maści małe programy do projektowania. Większość z nich jest bardzo prosta, idealna dla początkujących wnętrzarzy. Coraz więcej sklepów z materiałem wykończeniowymi proponuje projekt kuchni czy łazienki w cenie zakupionego towaru. Jeśli zdecydujemy się np. na zakup płytek, klejów lub fug w jednym sklepie to czemu nie skorzystać z takiej usługi.

Dla osób, które nie potrafią skonkretyzować swoich preferencji co do wyglądu mieszkania lub chciałyby mieć wnętrza wykończone w podwyższonym standardzie powinny zgłosić się o sporządzenie projektu do pracowni architektonicznej. Na życzenie klienta architekt może wprowadzić niestandardowe koncepcje i funkcjonalne rozwiązania oraz wyposażyć mieszkanie w inteligentne urządzenia sterujące. Architekci mają również rabaty i profity u zaprzyjaźnionych dostawców co znacząco może zmniejszyć koszta zakupionego materiału. Średnia cena projektu to 80 – 200 zł za m2. Cena może ulec zmianie w zależności od ilości i obszaru prac, które wykona architekt.

Murator.tv: Zmiany w projekcie mieszkania. Jak zburzyć ściankę działową - wideo

Zobacz wideo jak wybrzyć ścianę działową w mieszkaniu - jak wykonać taką pracę, by nie doprowadzić do katastrofy budowlanej. Zmiany lokatorskie w nowym mieszkaniu - wideo poradnik.

Perfekcyjne sprzątanie domu alergika

Alergia znika aż się kurzy! Jak sprzątać dom alergika? Kilka praktycznych porad dotyczących...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
10 pięknych aranżacji salonu. Salon zdjęcia i...

Jak urządzić salon? Zobacz inspiracje na aranżacje salonu. Wybraliśmy zdjęcia salonów, które są...

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu...

Poznaj wymiary wygodnej klatki schodowej w domu jednorodzinnym. Czym wykończyć ściany? Jakiego materiału użyć...

Uwaga na błędy w projekcie!

Jaki projekt wybrać, żeby dom i wszystkie jego pomieszczenia spełniały najważniejsze potrzeby...

Gabinet w domu - jak zaaranżować miejsce na home...

Praca w domu jest przyjemnością. Zobacz, jak zaaranżować gabinet w domu. Jak wybrać odpowiednie pomieszczenie...

Komfortowe poddasze

Akcja poradnikowa o tym, jak dobrze wykończyć i urządzić poddasze, by zapewniało komfortowe warunki do...