Jak urządzić małe mieszkanie dla seniora? Przemyślany projekt aranżacji wnętrz dla osoby starszej

2016-01-22 15:26

Do małego mieszkania wprowadzi się wkrótce starsza osoba. Jak zaplanować aranżację wnętrz, aby nowemu lokatorowi było przyjemnie i wygodnie?

Małe ale wygodne mieszkanie
Autor: Andrzej Pisarski Od wielkości powierzchni ważniejsze staje się to, żeby urządzić ją ergonomicznie. Liczy się łatwość poruszania się, wygoda wykonywania codziennych czynności, utrzymywania porządku, bezpieczeństwo, a także przyjemność odpoczynku.

Wielkość mieszkania nie zawsze przekłada się na wygodę. Dla jednej samodzielnej osoby duża powierzchnia okazuje się często zbyt trudna w utrzymaniu. Mieszkanie składające się z kilku pustych pokoi, dom z poddaszem, na które coraz trudniej się wspiąć – taka przestrzeń staje się nie do ogarnięcia dla osób w podeszłym wieku. Wtedy lepiej zrezygnować z niepotrzebnych metrów. Wiąże się to z koniecznością przeprowadzki lub nowego zaaranżowania przestrzeni wydzielonej ze starego domu albo mieszkania.

Mieszkanie dobrane do potrzeb

Inaczej organizuje się przestrzeń dla kogoś, kto lubi hodować kwiaty, inaczej dla osoby przywiązanej do swojego księgozbioru, inaczej, jeśli jej główną przyjemnością jest oglądanie telewizji. Ważne jest też to, czego przyszły mieszkaniec nie lubi. Na przykład osoba, która nie znajduje przyjemności w gotowaniu, powinna mieć dokładnie zaprojektowaną i superergonomiczną kuchnię wyposażoną w niezbędne, za to wygodnie rozmieszczone urządzenia. Chodzi o maksymalne ułatwienie czynności nielubianej, a mającej wpływ na zdrowie i samopoczucie. Dla kogoś, kto nie znosi bałaganu, najważniejsze będzie wykrojenie z niewielkiej przestrzeni zamykanej garderoby. Dla osoby nielubiącej zamknięcia ważne będą możliwość łączenia pomieszczeń i takie ustawienie mebli, które zapewni widoki z ulubionego fotela lub krzesła przy stole.

Kuchnia dla seniora
Autor: Marcin Czechowicz Idealna kuchnia dla samotnej starszej osoby jest jasna i na tyle duża, aby zmieścił się w niej bez problemu wygodny stół. Przenoszenie posiłków z kuchni do drugiego pomieszczenia może się okazać niewygodne.

Jak urządzić mieszkanie dla osoby starszej

  • Urządzając łazienkę dla osoby w podeszłym wieku, zwracaj uwagę na łatwość poruszania się. Dobrze jest zapewnić możliwość podjazdu wózkiem. Większa powierzchnia i zachowanie odstępów między urządzeniami ułatwią także pomoc drugiej osoby w razie choroby seniora. W wykończeniu łazienki powinno się uwzględnić dobrze rozmieszczone pochwyty lub poręcze.
  • Dobrze jest stworzyć atmosferę uprzyjemniającą powolne przygotowywanie posiłków i zaaranżować kuchnię jako miejsce, w którym przebywa się nie tylko po to, aby ugotować obiad, ale także odpoczywa i relaksuje nad filiżanką kawy.
  • Bez względu na to, czy strefa dzienna ma postać pokoju dziennego połączonego z kuchnią, czy dużej kuchni ze stołem, miejsce spania powinno być oddzielone od widoku urządzeń kuchennych.
  • Sypialnia nie powinna być zbyt mała i zamknięta. Pamiętaj o tym, że osoby starsze potrzebują więcej snu lub odpoczynku, więc mogą spędzać w niej więcej czasu niż ludzie młodzi. Dobrze jest zapewnić widok z łóżka przez okno. 
  • Planując miejsce ustawienia łóżka, trzeba znaleźć równowagę między potrzebą kontrolowania większej przestrzeni a potrzebą prywatności. Mało kto czuje się dobrze, widząc z łóżka drzwi wejściowe, i na pewno nie jest komfortowa taka sytuacja, w której łóżko jest widoczne dla każdego wchodzącego.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie