| muratordom.pl » Wnętrza » Pokoje dzienne, jadalnie » Salon bez błędów. Zaplanuj we wnętrzu miejsce na kominek i telewizor

Salon bez błędów. Zaplanuj we wnętrzu miejsce na kominek i telewizor

To, gdzie usytuujesz w salonie kominek, zależy od tego, czy marzy ci się cały kącik kominkowy, czy tylko dekoracja z kominkeim w roli głównej. W pierwszym przypadku potrzebujesz dużej przestrzeni, w drugim - miejsca dobrze widocznego. Telewizor natomiast postaw w zacienionej części salonu. Pamiętaj o zachowaniu właściwej odległości od mebli wypoczynkowych.

Autor: Andrzej Szandomirski

Chcąc mieć dostępny kominek, należy go usytuować w miejscu bardziej wyeksponowanym – w centrum lub pośrodku najdłuższej ściany

Kącik kominkowy w salonie czy tylko dekoracja z kominkiem?

Już na etapie wyboru projektu domu zastanów się, czy chcesz mieć „kącik” kominkowy – miejsce wypoczynku i relaksu, czy w twoim salonie rola kominka ma być głównie dekoracyjna.

Pierwsza opcja wymaga stworzenia wyodrębnionego w przestrzeni salonu miejsca, na tyle obszernego, aby pomieścił meble wypoczynkowe oddalone nieco od kominka.

Polecamy:

Często też – zwłaszcza w niewielkich pokojach dziennych – w takim kąciku ustawia się sprzęt RTV. Jednak warto wiedzieć, że odległość kominka od sprzętu nie powinna być mniejsza niż 80 cm. Wadą takiego rozwiązania jest brak widoku na kominek czy telewizor z każdej części salonu. Chcąc mieć dostępny kominek, należy go usytuować w miejscu bardziej wyeksponowanym – w centrum lub pośrodku najdłuższej ściany.

Jeżeli kominek ma pełnić głównie funkcję dekoracyjną, może być ustawiony przy przejściu, a nawet przy wyjściu z salonu. Takie rozwiązanie nie pozwala spokojnie posiedzieć przy kominku, ale sprawi, że będzie zewsząd widoczny.

Gdzie w salonie sprzęt RTV?

Dobre usytuowanie sprzętu RTV również wymaga pewnych zabiegów aranżacyjnych. Powinien być ustawiony w zacienionym miejscu. Zdecydowanie nie może stać w świetle okna ani naprzeciwko niego. Pamiętaj też o zachowaniu właściwej odległości telewizora od kanapy. Meble wypoczynkowe nie powinny być usytuowane w odległości mniejszej od trzech przekątnych telewizora.

Przeczytaj dodatkowo:
Jaką farbę wybrać do malowania ścian w salonie?...

Chcesz odświeżyć ściany w salonie i zmienić ich kolor? Zastanawiasz się, jaki rodzaj farby będzie odpowiedni...

Jak urządzić salon połączony z kuchnią. Kuchnia,...

Połączenie kuchni z jadalnią i salonem, a właściwie wstawienie kuchni do salonu, to sposób na...

Różowy salon - 8 pomysłów na inspirujące...

Marzy ci się różowy salon - bardzo romantyczny albo wprost przeciwnie: nieco drapieżny? Jeśli podoba Ci się...

Aranżacja salonu z kuchnią. Zobacz, jak...

Zobacz ciekawą aranżację salonu połączonego z kuchnią. Jest tu nie tylko modnie, ale i bardzo przytulnie. To...

Aranżacja salonu w nowym wydaniu. Prosty sposób...

Ten salon przed metamorfozą nie wyróżniał się niczym szczególnym. Dzięki drobnym zmianom aranżacja nabrała...

Podłoga w salonie. Wybieramy posadzki: aranżacje,...

Podłoga w salonie może przyciągać wzrok i zdecydować o stylu wnętrza. Przed wyborem podłogi do salonu, pomyśl...