| muratordom.pl » Wnętrza » Pokoje dzienne, jadalnie » Salon bez błędów. Zaplanuj we wnętrzu miejsce na kominek i telewizor

Salon bez błędów. Zaplanuj we wnętrzu miejsce na kominek i telewizor

To, gdzie usytuujesz w salonie kominek, zależy od tego, czy marzy ci się cały kącik kominkowy, czy tylko dekoracja z kominkeim w roli głównej. W pierwszym przypadku potrzebujesz dużej przestrzeni, w drugim - miejsca dobrze widocznego. Telewizor natomiast postaw w zacienionej części salonu. Pamiętaj o zachowaniu właściwej odległości od mebli wypoczynkowych.

Autor: Andrzej Szandomirski

Chcąc mieć dostępny kominek, należy go usytuować w miejscu bardziej wyeksponowanym – w centrum lub pośrodku najdłuższej ściany

Kącik kominkowy w salonie czy tylko dekoracja z kominkiem?

Już na etapie wyboru projektu domu zastanów się, czy chcesz mieć „kącik” kominkowy – miejsce wypoczynku i relaksu, czy w twoim salonie rola kominka ma być głównie dekoracyjna.

Pierwsza opcja wymaga stworzenia wyodrębnionego w przestrzeni salonu miejsca, na tyle obszernego, aby pomieścił meble wypoczynkowe oddalone nieco od kominka.

Polecamy:

Często też – zwłaszcza w niewielkich pokojach dziennych – w takim kąciku ustawia się sprzęt RTV. Jednak warto wiedzieć, że odległość kominka od sprzętu nie powinna być mniejsza niż 80 cm. Wadą takiego rozwiązania jest brak widoku na kominek czy telewizor z każdej części salonu. Chcąc mieć dostępny kominek, należy go usytuować w miejscu bardziej wyeksponowanym – w centrum lub pośrodku najdłuższej ściany.

Jeżeli kominek ma pełnić głównie funkcję dekoracyjną, może być ustawiony przy przejściu, a nawet przy wyjściu z salonu. Takie rozwiązanie nie pozwala spokojnie posiedzieć przy kominku, ale sprawi, że będzie zewsząd widoczny.

Gdzie w salonie sprzęt RTV?

Dobre usytuowanie sprzętu RTV również wymaga pewnych zabiegów aranżacyjnych. Powinien być ustawiony w zacienionym miejscu. Zdecydowanie nie może stać w świetle okna ani naprzeciwko niego. Pamiętaj też o zachowaniu właściwej odległości telewizora od kanapy. Meble wypoczynkowe nie powinny być usytuowane w odległości mniejszej od trzech przekątnych telewizora.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Aranżacja salonu. Salon ze schodami ażurowymi lub...

Coraz częściej w salonie projektowane są schody. Takie rozwiązanie jest wyzwaniem dla architekta. Trudność...

Sofa stylowa czy nowoczesna? Meble wypoczynkowe...

Salon to miejsce przeznaczone do wypoczynku. To tu relaksujemy się siedząc na kanapie i czytając dobra...

Różowy salon - 8 pomysłów na inspirujące...

Marzy ci się różowy salon - bardzo romantyczny albo wprost przeciwnie: nieco drapieżny? Jeśli podoba Ci się...

Praktycznie i efektownie, czyli jak nowocześnie...

Ogniskiem każdego domu jest salon. Spędzamy w nim dużą część naszego czasu, musi więc być jednocześnie...

Aranżacja salonu połączonego z kuchnią. W roli...

Nie macie pomysłu, jak urządzić salon? Zobaczcie aranżację tego wnętrza. To, co przykuwa w nim uwagę, to...

Białe aranżacje wnętrz. Zobacz ZDJĘCIA pokoi w...

Białe meble, jasnoszare ściany i podłoga, która błyszczy – dzięki temu wnętrze jest przestronne, pełne...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.