| muratordom.pl » Wnętrza » Pokoje dzienne, jadalnie » Salon bez błędów. Zaplanuj we wnętrzu miejsce na kominek i telewizor

Salon bez błędów. Zaplanuj we wnętrzu miejsce na kominek i telewizor

To, gdzie usytuujesz w salonie kominek, zależy od tego, czy marzy ci się cały kącik kominkowy, czy tylko dekoracja z kominkeim w roli głównej. W pierwszym przypadku potrzebujesz dużej przestrzeni, w drugim - miejsca dobrze widocznego. Telewizor natomiast postaw w zacienionej części salonu. Pamiętaj o zachowaniu właściwej odległości od mebli wypoczynkowych.

Autor: Andrzej Szandomirski

Chcąc mieć dostępny kominek, należy go usytuować w miejscu bardziej wyeksponowanym – w centrum lub pośrodku najdłuższej ściany

Kącik kominkowy w salonie czy tylko dekoracja z kominkiem?

Już na etapie wyboru projektu domu zastanów się, czy chcesz mieć „kącik” kominkowy – miejsce wypoczynku i relaksu, czy w twoim salonie rola kominka ma być głównie dekoracyjna.

Pierwsza opcja wymaga stworzenia wyodrębnionego w przestrzeni salonu miejsca, na tyle obszernego, aby pomieścił meble wypoczynkowe oddalone nieco od kominka.

Polecamy:

Często też – zwłaszcza w niewielkich pokojach dziennych – w takim kąciku ustawia się sprzęt RTV. Jednak warto wiedzieć, że odległość kominka od sprzętu nie powinna być mniejsza niż 80 cm. Wadą takiego rozwiązania jest brak widoku na kominek czy telewizor z każdej części salonu. Chcąc mieć dostępny kominek, należy go usytuować w miejscu bardziej wyeksponowanym – w centrum lub pośrodku najdłuższej ściany.

Jeżeli kominek ma pełnić głównie funkcję dekoracyjną, może być ustawiony przy przejściu, a nawet przy wyjściu z salonu. Takie rozwiązanie nie pozwala spokojnie posiedzieć przy kominku, ale sprawi, że będzie zewsząd widoczny.

Gdzie w salonie sprzęt RTV?

Dobre usytuowanie sprzętu RTV również wymaga pewnych zabiegów aranżacyjnych. Powinien być ustawiony w zacienionym miejscu. Zdecydowanie nie może stać w świetle okna ani naprzeciwko niego. Pamiętaj też o zachowaniu właściwej odległości telewizora od kanapy. Meble wypoczynkowe nie powinny być usytuowane w odległości mniejszej od trzech przekątnych telewizora.

Przeczytaj dodatkowo:
17 salonów, z których trudno będzie wam wyjść....

Zimową porą surowe i minimalistyczne aranżacje salonów nie każdemu przypadną do gustu. Dlatego...

Szary salon - aranżacja pokoju pełnego szarości....

Aranżacja tego salonu jest pełna różnych odcieni szarości. Szare ściany, szara kanapa, ciemna grafitowa...

Projekt salonu. Jak powinien wyglądać wygodny...

Salon to miejsce, w którym będziesz wypoczywać, spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Projekt...

Nowoczesna jadalnia między kuchnią a salonem....

Nowoczesna jadalnia jest najczęściej częścią otwartej strefy dziennej, dlatego też aranżacja jadalni powinna...

Praktycznie i efektownie, czyli jak nowocześnie...

Ogniskiem każdego domu jest salon. Spędzamy w nim dużą część naszego czasu, musi więc być jednocześnie...

Wystrój kuchni połaczonej z salonem. W roli...

Nie macie pomysłu, jak urządzić salon? Zobaczcie wystrój kuchni połaczonej z salonem. To, co przykuwa...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.