| muratordom.pl » Wnętrza » Pokoje dla dzieci » Przytulny pokój dla dziecka w każdym wieku. Jak urządzić wnętrze dla niemowlaka, przedszkolaka i nastolatka

Przytulny pokój dla dziecka w każdym wieku. Jak urządzić wnętrze dla niemowlaka, przedszkolaka i nastolatka

Trudno urządzić pokój dziecka raz na całe jego życie. Rozwiązaniem jest takie zaplanowanie wnętrza, by można je było modelować. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę urządzając kącik dla niemowlaka, pokój dla kilkuletniego dziecka i rodzeństwa. Sprawdź, jak ustawić meble w pokoju dziecięcym, by za kilka lat nie mieć problemów z przemeblowaniem wnętrza.

Autor: Sklepy KOMFORT

Wykładzina do pokoju dziewczynki Princess Celebration (Sklepy KOMFORT)

Pokój dla dziecka: najmniejszy czy największy?

Do przydzielania pokojów dziecięcych warto podejść perspektywicznie. Powszechnym błędem jest kierowanie się zasadą, że skoro dziecko jest małe, można mu przydzielić najmniejszy pokój.

W rzeczywistości bardzo szybko staje się on jednym z najbardziej wielofunkcyjnych pomieszczeń w domu. Albo więc pokój przeznaczony dla dziecka powinien być duży, albo powinniśmy być przygotowani do zmian funkcji pomieszczeń. Może z czasem duży gabinet będzie musiał przejąć funkcję pokoju dziecięcego.

Co dla niemowlaka - kącik w sypialni czy osobny pokój?

Do prawidłowego rozwoju dziecka osobne wnętrze nie jest konieczne na każdym etapie.

Niemowlęctwo to czas, kiedy ważna jest bliskość dziecka z rodzicami, wraz z narastaniem samodzielności zwiększa się natomiast potrzeba odrębności przestrzeni. Niemowlęta znacznie lepiej czują się w sypialni rodziców, dlatego wiele osób rezygnuje z urządzenia samodzielnego pokoju dla niemowlaka.

Jeśli urządzamy kącik dziecięcy w małżeńskiej sypialni, musi być na tyle duży, aby poza łóżeczkiem można było wstawić dodatkowe sprzęty komodę z przewijakiem, wygodny fotel lub krzesełko do karmienia.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

ZDANIEM EKSPERTA

Doradza ekspert Sklepów KOMFORT

Jaka podłoga w pokoju dziecka?

Do pokoju dziecka najbardziej odpowiednie będą podłogi, które nie tylko ocieplą wnętrze, ale także będą łatwe w czyszczeniu i odporne na zabrudzenia. Wybierając je, należy pamiętać, by podłoga była wykonana z bezpiecznych materiałów, mających odpowiednie atesty. Dobrze również gdyby była miękka, aby mogła amortyzować ewentualne upadki podczas zabawy.

Nie możemy zapominać również o kwestii wizualnej – podłoga musi być przede wszystkim kolorowa. Naszą propozycją są bajkowe wykładziny dywanowe z najnowszej kolekcji podłóg dziecięcych dostępnych w sklepach KOMFORT. Oprócz tego, że są kolorowe i radosne, są również łatwe w utrzymaniu czystości i higieniczne.

Co do pokoju chłopca i dziewczynki?

Do pokoju dziewczynki proponujemy wykładzinę dywanową ze wzorem księżniczki czy w misie,  do pokoju chłopca doskonale wpasuje się wykładzina z samochodzikami z popularnej kreskówki czy z torem wyścigowym, po którym można się ścigać.

Czy wykładzina nadaje się do pokoju alergika?

Współczesne wykładziny dywanowe można stosować nawet w pokojach alergików, gdyż wiążą one kurz i pył na powierzchni co zapobiega wzbijaniu się alergenów w powietrzu. Wykładziny przyjazne dla alergików posiadają specjalne oznaczenia. Ozdobą pokoju dziecięcego może stać się również malutki dywanik ze wzorami bajkowych bohaterów. Dla alergików polecamy dywany z włókien sztucznych:  akrylu i poliamidu.

Produkty dziecięce dostępne są w sklepach KOMFORT i na www.komfort.pl.

Co dla rodzeństwa - jeden wspólny pokój czy 2 osobne?

Elastycznie możemy podejść do urządzania pokojów dwojga dzieci. Gdy sąsiadują one ze sobą, można na jakiś czas zrezygnować z budowania dzielącej je ściany – na dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wspólna przestrzeń może działać bardzo stymulująco. Oszczędzamy też na miejscu – przestrzeń do zabawy może być wspólna.

Ile sprzętów do pokoju dziecka?

Na każdym etapie warto także w pokoju dziecka ograniczyć liczbę sprzętów do najważniejszych. Łatwiej nadać takiemu wnętrzu ład, a dziecku w wieku szkolnym skupić się przy odrabianiu lekcji. Łatwiej też uzupełniać wyposażenie w miarę rozwoju potrzeb dziecka i pojawiających się nowych zainteresowań. Jeśli będzie miejsce w rezerwie, będzie można wstawić biurko, a nawet pokaźny instrument muzyczny.

Jak ustawić meble w pokoju dziecięcym?

Na każdym etapie rozwoju dziecka ważna jest też możliwość zmian w ustawieniu mebli. Przestawiając łóżeczko malucha, zmieniamy jego otoczenie i w ten sposób pobudzamy jego rozwój.

Mobilność sprzętów nabiera szczególnej wagi w późniejszych okresach rozwoju: w przedszkolnym pozwala wygospodarować przestrzeń konieczną do aktywnej zabawy na podłodze, w szkolnym – do organizowania wizyt rówieśników czy też rozwijania rodzących się ciągle zainteresowań.

Bardzo popularne dzisiaj wbudowane meble utrudnią wygospodarowanie miejsca na podłodze na ćwiczenie układów tanecznych. Niemożliwe będzie też przesunięcie stacjonarnego biurka spod okna, aby np. rozstawić sztalugi.

Przeczytaj dodatkowo:
Aranżacja pokoju dziecięcego sprzyjająca...

Aranżacja pokoju dziecięcego to trudny temat dla wielu rodziców. Pojawia się bowiem pytanie, gdzie zmieścić...

Jak urządzić pokój nastolatce? Doskonałe miejsce...

Jeżeli zastanawiasz się, jak urządzić pokój nastolatce, nasz poradnik jest dla Ciebie. W pokoju...

Farba tablicowa na ścianie w pokoju dziecka....

Zastosowanie farby tablicowej w pokoju dziecięcym to świetne rozwiązanie. Ściana, po której można bez...

Jak urządzić pokój młodzieżowy? Zobacz nowoczesne...

Aranżując pokój młodzieżowy powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych zasad, tak, by nasze dorastające...

Aranżacja pokoju dla chłopca. Pomysł na...

Pokój dla dwójki rodzeństwa przeszedł całkowitą metamorfozę. Nieduży, wąski i bez wyrazu pokój dziecięcy...