Farby dla alergików. Jak wybrać odpowiednią?

2022-01-12 10:53

Na co zwrócić uwagę, wybierając farby bezpieczne dla alergików? Czy farby rozpuszczalnikowe szkodzą? Czy tynki i farby strukturalne są bezpieczne dla alergika? O czym pamiętać i czego unikać, remontując pokój dla małego i dużego alergika dowiecie się z artykułu.

Farby dla alergików
Autor: GettyImages Wybierając farbę do malowania ścian, należy zwrócić uwagę na to, czy jest on bezpieczna dla otoczenia i czy nie wydziela szkodliwych dla zdrowia substancji

Łzawienie oczu, katar, astma zapalenia skóry – to tylko niektóre z możliwych objawów nadwrażliwości, mogą wywoływać je chociażby pyłki, sierść zwierząt, czy pokarmy.

Szacuje się, że alergicy to od 10 do 30% populacji. Przy okazji remontów są oni szczególnie narażeni na niebezpieczne dla zdrowia alergeny, znajdujące się w farbach. Nieodpowiednie składniki chemiczne mogą być także powodem zdrowotnych problemów u dzieci.

Malowanie ścian wewnętrznych - jakie farby? 5 cech

Jaką wybrać farbę dla alergika?

Jeśli jesteśmy alergikami lub wybieramy farbę do pokoju dziecka, warto rozejrzeć się za produktem hipoalergicznym. O ateście i organizacji, która go wystawiła, możemy dowiedzieć się z pojemnika lub z karty technicznej wyrobu. 

Ponieważ zwykłe farby mogą zawierać substancje mające właściwości uczulające, stworzono produkty specjalnie dla alergików. Są one poddawane badaniom, po których uzyskują pozytywną rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Na ich opakowaniach widnieje informujący o tym znaczek graficzny. 

Farby rekomendowane alergikom to przede wszystkim emulsje wodorozcieńczalne. Są one również wytrzymałe, a przy tym szybkoschnące i łatwe do nakładania. Ich głównym składnikiem są żywice (np. akrylowe lub lateksowe). Neutralna woda natomiast jest rozcieńczalnikiem. Dzięki takiemu połączeniu wymalowane powierzchnie są gładkie i jednolite. Niektóre z nich mają podwyższoną wytrzymałość na mycie i szorowanie (klasa I w skali od I do V, przy czym farb z klas IV i V nie można w ogóle czyścić – norma PN-EN-13 300). A do tego nie stanowią bariery hamującej naturalny przepływ pary wodnej, co z kolei uodparnia ścianę na wpływ wilgoci i pleśni.

Dlatego dobrym wyborem dla osób wrażliwych są emulsje lateksowe, które tworzą zwarte, niepylące powierzchnie a dzięki temu są przyjazne dla zdrowia.

GALERIA: jaką farbę wybrać do malowania ścian

Farby dla alergików: wybieraj tylko produkty z atestem

Zwróć uwagę, czy farba ma atest hipoalergiczny. Powinny go posiadać farby dla dzieci lub osób wrażliwych.

Przeczytaj też:

Jaką farbę wybrać do malowania ścian? Rodzaje farb malarskich >>>

Wszystkie produkty przyjazne dla alergików muszą mieć stosowny certyfikat, potwierdzający pozytywny wynik badań hipoalergicznych. W praktyce najlepiej więc sięgnąć po wysokiej jakości emulsje lateksowe, spełniające wszystkie surowe wymogi. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że wybrany produkt będzie bezpieczny dla naszego zdrowia i nie wywoła żadnych podrażnień.

Stosowne oznaczenie znajdziemy na opakowaniu farby. Jego obecność świadczy, że wybrana farba nie zawiera substancji uczulających.

Farby hipoalergiczne powinny mieć na opakowaniu logo Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA), a także informację o posiadanych innych atestach i certyfikatach, np. certyfikatu Nordic Ecolabel czy certyfikat EU Ecolabel.

Farby dla alergików - jakich produktów unikać?

Przede wszystkim należy unikać farb niespełniających wymogów hipoalergicznych, gdyż substancje chemiczne w nich zawarte nie są przystosowane dla osób szczególnie wrażliwych i mogą zdecydowanie obniżać komfort życia lub nawet prowadzić do poważnych dolegliwości zdrowotnych.

Dlatego należy unikać np. farb rozpuszczalnikowych – chociaż cechuje je wyjątkowa odporność na uszkodzenia i ścieranie, substancje zawarte w tego typu farbie mogą być szkodliwe dla zdrowia. W ich skład wchodzi lotny rozpuszczalnik, np. benzyna lakowa, która odparowuje podczas wysychania, emitując niebezpieczne toksyny.

Osoby podatne na uczulenia powinny unikać również wszelkich produktów pylących oraz takich powierzchni, na których szczególnie osiada kurz. Tynki mineralne i farby strukturalne nie nadają się dla osób wrażliwych, ponieważ ze względu na ich skład (np. ziarenka piasku w tynkach mineralnych) i porowatą strukturę wszelki kurz i pyłki osadzają się z łatwością.

Przeczytaj też:

O czym mówi zawartość LZO? Wybierz bezpieczne i zdrowe farby do malowania ścian >>>

Farby dla alergików
Autor: GettyImages Wybierając farby do malowania pokoju dziecięcego należy zwrócić uwagę na to, czy są bezpieczne, posiadają odpowiednie certyfikaty. Szczególną troską obejmuje się dzieci posiadające alergie, dlatego farby do ścian stosowane w pokoju muszą być z odpowiednim przeznaczeniem

Ściany w domu alergika: na co zwrócić szczególną uwagę

  • Unikaj farb rozpuszczalnikowych i produktów mineralnych
  • Wybieraj hipoalergiczne emulsje wodorozcieńczalne
  • Sprawdź, czy farba posiada stosowny certyfikat
  • Przed malowaniem wyrównaj wszelkie nierówności
  • Struktura pomalowanej powierzchni musi być gładka, aby nie osiadał na niej kurz
  • Malując ścianę, nie pomijaj żadnej szczeliny, aby zapobiec gromadzeniu się kurzu
  • Malowane ściany powinny być suche, aby z wilgoci nie powstawał grzyb
Warto wiedzieć

Czy farba jest bezpieczna?

Pamiętaj o szkodliwych lotnych związkach organicznych (tzw. LZO lub VOC). Unia Europejska wprowadziła normę, według której w farbach i lakierach produkowanych musi zostać ograniczona zawartość LZO do maksimum 30 g / 1 L. To ograniczenie wynika z faktu, że rozpuszczalniki znajdujące się w farbach przedostają się do powietrza w procesie wysychania pomalowanej powierzchni. Duże stężenie tych substancji może niekorzystnie oddziaływać na nasze zdrowie, wywołując reakcję alergiczną.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.