| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Podłoga z paneli: rodzaje i wzory paneli podłogowych

Podłoga z paneli: rodzaje i wzory paneli podłogowych

Panele to znakomity pomysł na ładną i często też niedrogą posadzkę. Dzięki panelom może ona przypominać naturalny parkiet lub podłogę z desek. Wsród tysięcy wzorów znajdziemy także całkiem nietypowe zaprojektowane przez artystów i designerów.

Panele drewniane mają warstwę wierzchnią z forniru lub obłogów najlepszej jakości

Panele podłogowe to trójwarstwowy materiał na posadzki. Mają postać długich płaskich desek, które po zestawieniu w całość odwzorowują wygląd tradycyjnego parkietu, podłogi z desek, płytek ceramicznych lub tworzą wzór z zupełnie innej bajki. Możemy kupić panele wykonane w całości z drewna, wyprodukowane z materiałów drewnopochodnych albo z połączenia obu tych surowców. Jest ogromny wybór wzorów, kolorów i faktur. Znajdziemy panele bardzo tanie, o jakości poniżej przeciętnej, oraz luksusowe wyroby droższe niż naturalne posadzki, które przypominają. Czeka nas też dylemat, czy ułożyć je samodzielnie, czy skorzystać z usług fachowców. Na koniec pozostanie kwestia poprawnej konserwacji panelowych posadzek.

Panele podłogowe z filmem – panele laminowane

Nic nie będzie bardziej podobne do drewna niż zdjęcie lub rysunek drewna. Taki pomysł przyświeca producentom paneli laminowanych. Zamiast drewnianego forniru lub obłogów stosują oni papier z nadrukiem nałożony na wielowarstwową powłokę z laminatu HPL zabezpieczony tak zwanym filmem, czyli przezroczystą, mocną powłoką ochronną z melaminy. Reszta to rdzeń z drewnopochodnej płyty – twardej HDF lub coraz rzadziej stosowanej MDF – i spodnia warstwa przeciwprężna z tworzywa sztucznego lub papieru usztywnionego melaminą, niwelująca naprężenia mogące wykrzywić panel. Tak więc tu również mamy trzy warstwy, tylko że z dużo tańszych materiałów. Dlatego też panele laminowane kosztują znacznie mniej niż drewniane. Mogą jednak całkiem nieźle naśladować prawdziwą podłogę z drewna. To jednak nie wszystko – nadruk warstwy wierzchniej może być dowolny, nawet kompletnie abstrakcyjny i w tej dziedzinie drewno raczej im nie dorówna.
Mają długość od 40 do 250 cm i szerokość od 9 do 33 cm. Mogą mieć też wymiary niestandardowe, na przykład 30 x 30, 40 x 40 lub 62 x 62 cm. W sprzedaży są również szersze i dłuższe modele. Po ułożeniu wyglądają naturalniej i podkreślają rustykalny charakter wnętrz. Grubość paneli laminowanych to od 7 do 12 mm.

Panele podłogowe drewnopochodne

Rynek podłóg stworzył też podłogowe hybrydy, czyli panele drewnopochodne o mieszanej budowie. Koniecznie trzeba więc wspomnieć o panelach drewnopochodnych, których warstwa wierzchnia, tak jak w panelach drewnianych, to dobrej jakości naturalny fornir. Noszą one często nazwę paneli fornirowanych. Ich rdzeń zbudowany jest identycznie jak w panelach laminowanych. Tworzy go płyta HDF. Spód jest zrobiony z obłogów lub ze sklejki. Są tańsze od drewnianych, a po ułożeniu gwarantują identyczny wygląd posadzki. Nieco mniejsza jest natomiast ich wytrzymałość na uszkodzenia oraz odporność na wilgoć.
Ciekawostką są panele drewnopochodne, które mają wierzch z poliuretanu. To zdumiewające połączenie posadzki panelowej z wykładziną elastyczną. Wykładzina jest sprężysta, odporna na uszkodzenia, łatwa w konserwacji i ma bogatą kolorystykę. Panel zaś zapewnia sztywność i łatwość układania.

Panele podłogowe - wzory paneli

Wzornictwo paneli drewnianych nie jest zaskakujące ani wyjątkowe. Po ułożeniu odwzorowują zazwyczaj układ klepek parkietowych, desek podłogowych, rzadziej mozaiki, bruku drewnianego lub parkietu przemysłowego.
Producenci paneli laminowanych, w których o wyglądzie decyduje nie rodzaj drewna i jego usłojenie, tylko kolorowy nadruk, mają o wiele więcej do zaoferowania. Oni także proponują wzory naśladujące naturalne drewno, ale oprócz tego kuszą panelami imitującymi terakotę, kamień, wytłaczaną blachę lub płyty betonowe.
Sprzedają również panele o wzorach zupełnie fantazyjnych. Ich nadruki przedstawiają kolorowe pasy, koła, fotograficzne portrety lub zdjęcia roślin. Wymyślaniem i dostarczaniem takich drukowanych arkuszy zajmują się specjalne pracownie zatrudniające zdolnych designerów.

Krawędzie paneli bywają fazowane. Połączenia między nimi wyglądają jak te między deskami starej posadzki z litego drewna

Popularność paneli nie mija. Znajdziemy modele na każdą kieszeń i do każdego wnętrza

Panele podłogowe - najtwardsze

Jedną z najistotniejszych cech dla inwestora jest ścieralność paneli. Może być ona różna. Tanie produkty będą bardziej podatne na niszczenie powierzchni, a droższe długo zachowają pierwotny wygląd. Aby ułatwić wybór, wprowadzono klasyfikację ścieralności na podstawie testu Tabera, który polega na liczeniu, po ilu obrotach tarczy ściernej powierzchnia ulegnie zniszczeniu.

W sprzedaży znajdziemy produkty, które mają różne klasy ścieralności paneli:

  • 23 AC3 – są przeznaczone raczej do sypialni i innych pomieszczeń niezbyt intensywnie użytkowanych;
  • 31 AC3 – sprawdzą się w salonie, pokoju dziecięcym, kuchni;
  • 32 AC4 – nadają się również do korytarzy, przedsionków, pokojów dziennych, gabinetów;
  • 33 AC5 – to prawdziwi twardziele, których żywiołem są korytarze, schody, domowe siłownie, pokoje dziecięce i pomieszczenia techniczne.

AC oznacza wytrzymałość paneli na ścieranie, natomiast poprzedzająca je cyfra to tak zwana klasa użyteczności. Informuje, że panele nadają się:

  • 23 – do mocno obciążonych pomieszczeń użyteczności prywatnej;
  • 31 i 32 – do słabo obciążonych pomieszczeń użyteczności publicznej;
  • 33 i 34 – do mocno obciążonych pomieszczeń użyteczności publicznej.

O ścieralności drewna decyduje jego rodzaj. Określa ją liczba według skali Brinella (BHN). Badanie klasyfikacyjne polega w tym przypadku na wciskaniu w drewno metalowej kulki przy użyciu określonej siły. Na podstawie średnicy kulki i średnicy powstałego otworu wyznacza się poziom twardości. Im wyższa wartość, tym drewno jest tward-sze. Liderami są tu gatunki drewna egzotycznego  – wenge, irokko, merbau, jatoba (powyżej 4). Z krajowych gatunków najtwardsze są klon, grusza, wiąz, jawor (3-4). Najsłabsze jest drewno z krajowych drzew iglastych – sosny, świerku, jodły (1,5-1,8). Ogromne znaczenie ma tu również jakość lakieru i liczba jego warstw. Twardość, a więc i trwałość paneli w pewnym stopniu zdradza też długość okresu gwarancyjnego. Panele ze 100-letnią gwarancją raczej do miękkich nie należą.

Poradnik kupującego podłogę

Jeszcze 10 lat temu znaliśmy właściwie tylko dwa rodzaje podłóg - płytki PCV i parkiet, a przy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Drewniana podłoga w roli głównej. 8 pomysłów na...

Drewniana podłoga to rozwiązanie na lata. Drewno jest materiałem, który nigdy się nie starzeje....

Listwy przypodłogowe. Jak wykończyć styk posadzki...

Listwy przypodłogowe to niby detal, ale bardzo istotny. Zasłaniają styk posadzki ze ścianą, mogą także ukryć...

Schody w domu typu kostka - naprawiać czy...

Nawet jeśli dom po remoncie ma być nie do poznania, rozsądnie jest zachować to, co jest w dobrym stanie...

Jak przyklejać płytki ceramiczne? Najczęściej...

Płytki ceramiczne w łazience czy kuchni można próbować ułożyć samodzielnie. Musisz wiedzieć, jak...

Podłogi drewniane bez tajemnic

Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje na temat podłóg drewnianych, aby...

Schody w domu [GALERIA ZDJĘĆ]

Oczekujemy, że schody wewnętrzne będą stanowiły atrakcyjny wizualnie akcent w pomieszczeniu. Do wyboru mamy...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.