| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Podłoga z paneli: rodzaje i wzory paneli podłogowych

Podłoga z paneli: rodzaje i wzory paneli podłogowych

Panele to znakomity pomysł na ładną i często też niedrogą posadzkę. Dzięki panelom może ona przypominać naturalny parkiet lub podłogę z desek. Wsród tysięcy wzorów znajdziemy także całkiem nietypowe zaprojektowane przez artystów i designerów.

Panele drewniane mają warstwę wierzchnią z forniru lub obłogów najlepszej jakości

Panele podłogowe to trójwarstwowy materiał na posadzki. Mają postać długich płaskich desek, które po zestawieniu w całość odwzorowują wygląd tradycyjnego parkietu, podłogi z desek, płytek ceramicznych lub tworzą wzór z zupełnie innej bajki. Możemy kupić panele wykonane w całości z drewna, wyprodukowane z materiałów drewnopochodnych albo z połączenia obu tych surowców. Jest ogromny wybór wzorów, kolorów i faktur. Znajdziemy panele bardzo tanie, o jakości poniżej przeciętnej, oraz luksusowe wyroby droższe niż naturalne posadzki, które przypominają. Czeka nas też dylemat, czy ułożyć je samodzielnie, czy skorzystać z usług fachowców. Na koniec pozostanie kwestia poprawnej konserwacji panelowych posadzek.

Panele podłogowe z filmem – panele laminowane

Nic nie będzie bardziej podobne do drewna niż zdjęcie lub rysunek drewna. Taki pomysł przyświeca producentom paneli laminowanych. Zamiast drewnianego forniru lub obłogów stosują oni papier z nadrukiem nałożony na wielowarstwową powłokę z laminatu HPL zabezpieczony tak zwanym filmem, czyli przezroczystą, mocną powłoką ochronną z melaminy. Reszta to rdzeń z drewnopochodnej płyty – twardej HDF lub coraz rzadziej stosowanej MDF – i spodnia warstwa przeciwprężna z tworzywa sztucznego lub papieru usztywnionego melaminą, niwelująca naprężenia mogące wykrzywić panel. Tak więc tu również mamy trzy warstwy, tylko że z dużo tańszych materiałów. Dlatego też panele laminowane kosztują znacznie mniej niż drewniane. Mogą jednak całkiem nieźle naśladować prawdziwą podłogę z drewna. To jednak nie wszystko – nadruk warstwy wierzchniej może być dowolny, nawet kompletnie abstrakcyjny i w tej dziedzinie drewno raczej im nie dorówna.
Mają długość od 40 do 250 cm i szerokość od 9 do 33 cm. Mogą mieć też wymiary niestandardowe, na przykład 30 x 30, 40 x 40 lub 62 x 62 cm. W sprzedaży są również szersze i dłuższe modele. Po ułożeniu wyglądają naturalniej i podkreślają rustykalny charakter wnętrz. Grubość paneli laminowanych to od 7 do 12 mm.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Panele podłogowe drewnopochodne

Rynek podłóg stworzył też podłogowe hybrydy, czyli panele drewnopochodne o mieszanej budowie. Koniecznie trzeba więc wspomnieć o panelach drewnopochodnych, których warstwa wierzchnia, tak jak w panelach drewnianych, to dobrej jakości naturalny fornir. Noszą one często nazwę paneli fornirowanych. Ich rdzeń zbudowany jest identycznie jak w panelach laminowanych. Tworzy go płyta HDF. Spód jest zrobiony z obłogów lub ze sklejki. Są tańsze od drewnianych, a po ułożeniu gwarantują identyczny wygląd posadzki. Nieco mniejsza jest natomiast ich wytrzymałość na uszkodzenia oraz odporność na wilgoć.
Ciekawostką są panele drewnopochodne, które mają wierzch z poliuretanu. To zdumiewające połączenie posadzki panelowej z wykładziną elastyczną. Wykładzina jest sprężysta, odporna na uszkodzenia, łatwa w konserwacji i ma bogatą kolorystykę. Panel zaś zapewnia sztywność i łatwość układania.

Panele podłogowe - wzory paneli

Wzornictwo paneli drewnianych nie jest zaskakujące ani wyjątkowe. Po ułożeniu odwzorowują zazwyczaj układ klepek parkietowych, desek podłogowych, rzadziej mozaiki, bruku drewnianego lub parkietu przemysłowego.
Producenci paneli laminowanych, w których o wyglądzie decyduje nie rodzaj drewna i jego usłojenie, tylko kolorowy nadruk, mają o wiele więcej do zaoferowania. Oni także proponują wzory naśladujące naturalne drewno, ale oprócz tego kuszą panelami imitującymi terakotę, kamień, wytłaczaną blachę lub płyty betonowe.
Sprzedają również panele o wzorach zupełnie fantazyjnych. Ich nadruki przedstawiają kolorowe pasy, koła, fotograficzne portrety lub zdjęcia roślin. Wymyślaniem i dostarczaniem takich drukowanych arkuszy zajmują się specjalne pracownie zatrudniające zdolnych designerów.

Krawędzie paneli bywają fazowane. Połączenia między nimi wyglądają jak te między deskami starej posadzki z litego drewna

Popularność paneli nie mija. Znajdziemy modele na każdą kieszeń i do każdego wnętrza

Panele podłogowe - najtwardsze

Jedną z najistotniejszych cech dla inwestora jest ścieralność paneli. Może być ona różna. Tanie produkty będą bardziej podatne na niszczenie powierzchni, a droższe długo zachowają pierwotny wygląd. Aby ułatwić wybór, wprowadzono klasyfikację ścieralności na podstawie testu Tabera, który polega na liczeniu, po ilu obrotach tarczy ściernej powierzchnia ulegnie zniszczeniu.

W sprzedaży znajdziemy produkty, które mają różne klasy ścieralności paneli:

  • 23 AC3 – są przeznaczone raczej do sypialni i innych pomieszczeń niezbyt intensywnie użytkowanych;
  • 31 AC3 – sprawdzą się w salonie, pokoju dziecięcym, kuchni;
  • 32 AC4 – nadają się również do korytarzy, przedsionków, pokojów dziennych, gabinetów;
  • 33 AC5 – to prawdziwi twardziele, których żywiołem są korytarze, schody, domowe siłownie, pokoje dziecięce i pomieszczenia techniczne.

AC oznacza wytrzymałość paneli na ścieranie, natomiast poprzedzająca je cyfra to tak zwana klasa użyteczności. Informuje, że panele nadają się:

  • 23 – do mocno obciążonych pomieszczeń użyteczności prywatnej;
  • 31 i 32 – do słabo obciążonych pomieszczeń użyteczności publicznej;
  • 33 i 34 – do mocno obciążonych pomieszczeń użyteczności publicznej.

O ścieralności drewna decyduje jego rodzaj. Określa ją liczba według skali Brinella (BHN). Badanie klasyfikacyjne polega w tym przypadku na wciskaniu w drewno metalowej kulki przy użyciu określonej siły. Na podstawie średnicy kulki i średnicy powstałego otworu wyznacza się poziom twardości. Im wyższa wartość, tym drewno jest tward-sze. Liderami są tu gatunki drewna egzotycznego  – wenge, irokko, merbau, jatoba (powyżej 4). Z krajowych gatunków najtwardsze są klon, grusza, wiąz, jawor (3-4). Najsłabsze jest drewno z krajowych drzew iglastych – sosny, świerku, jodły (1,5-1,8). Ogromne znaczenie ma tu również jakość lakieru i liczba jego warstw. Twardość, a więc i trwałość paneli w pewnym stopniu zdradza też długość okresu gwarancyjnego. Panele ze 100-letnią gwarancją raczej do miękkich nie należą.

Przeczytaj dodatkowo:
Schody w domu [GALERIA ZDJĘĆ]

Oczekujemy, że schody wewnętrzne będą stanowiły atrakcyjny wizualnie akcent w pomieszczeniu. Do wyboru mamy...

Pielęgnacja i mycie podłogi. Jak czyścić podłogi...

Mycie podłogi drewnianej, paneli, płytek, czyszczenie wykładziny i dywanów. Przeraża cię tempo w jakim...

Jaki materiał wybrać na podłogę - parkiet czy...

Kochamy podłogi drewniane, ale dziś drewnianych i drewnopodobnych materiałów jest tyle i są tak...

Schody w domu typu kostka - naprawiać czy...

Nawet jeśli dom po remoncie ma być nie do poznania, rozsądnie jest zachować to, co jest w dobrym stanie...

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu...

Poznaj wymiary wygodnej klatki schodowej w domu jednorodzinnym. Czym wykończyć ściany? Jakiego materiału użyć...