| muratordom.pl » Wnętrza » Meble » Do jakich wnętrz pasują meble w stylu skandynawskim?

Do jakich wnętrz pasują meble w stylu skandynawskim?

Meble skandynawskie o prostej formie można wykorzystać we wnętrzach w stylu eklektycznym. Dzięki uniwersalnemu wzornictwu można je też wkomponować we wnętrze w stylu naturalnym i nowoczesnym.

Meble w stylu skandynawskim są wygodne i uniwersalne

Typowa dla stylu skandynawskiego funkcjonalność najbardziej przejawia się we wzornictwie mebli. Meble mają być  praktyczne, lekkie, łatwe do przenoszenia, gwarantować jakość i niezawodność. Często są to zarazem wzory uniwersalne, dzięki czemu łatwo je wkomponować zarówno we wnętrza nowoczesne, jak i eklektyczne.

Charakterystyczne dla stylu skandynawskiego są bardzo funkcjonalne meble modułowe. Popularne stały się duńskie szafy i regały pozwalające na tworzenie dowolnych zestawów. Meble modułowe, podobnie jak ceramika i szkło artystyczne z subtelnymi dekoracjami wykonanymi ręcznie, stały się wyznacznikiem stylu duńskiego.

Ważnym elementem wyposażenia skandynawskich wnętrz jest stół – wiąże się to z „domowym” stylem życia Skandynawów. Równie istotne są służące budowaniu przytulności kanapy. Zdejmowane pokrowce pozwalają utrzymać czystość jasnych mebli.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: IKEA

Warto pamietać, że w Skandynawii rzadko wyrzuca się i wymienia stare meble. Przekazuje się je z pokolenia na pokolenie, uzupełniając nowoczesnymi

Meble drewniane, ze sklejki i wikliny

Meble wykonuje się zwykle z rodzimych gatunków drewna a także niektórych egzotycznych, np. w Danii od międzywojnia wykorzystuje się tek.

Poza drewnem chętnie stosuje się sklejkę. To mocny materiał, który równocześnie daje się łatwo formować. Jest tańszy od drewna, a jednocześnie tak samo przyjazny i ciepły. Sklejkę wykonuje się zazwyczaj z drewna sosnowego lub brzozowego. Można barwić ją na różne kolory bejcami do drewna, a także wykańczać dowolnym fornirem lub zostawić w formie naturalnej. Obok tych materiałów chętnie wykorzystuje się również wiklinę – najczęściej służy ona do produkcji niewielkich mebli i przedmiotów dekoracyjnych uzupełniających wystrój.

Meble: łączymy meble stare i nowe

W Skandynawii rzadko wyrzuca się i wymienia stare meble. Przekazuje się je z pokolenia na pokolenie, uzupełniając nowoczesnymi, seryjnie produkowanymi sprzętami oraz kilkoma meblami słynnych rodzimych projektantów.

Skandynawskie meble opierają się na tradycyjnym rzemieślniczym wzornictwie. Proste drewniane lub fornirowane meble wytwarza się ekologicznymi metodami, najczęściej w małych rodzinnych firmach. Wiele z nich powstaje jednak według pomysłów znanych projektantów.

Meble w stylu duńskim, szwedzkim i fińskim

Meble duńskie, projektowane z niezwykłą dbałością o wykończenie, stały się rozpoznawalne w świecie dzięki Arne Jacobsenowi, który łączył nowoczesność i funkcjonalność z duńską tradycją. Zasłynął on przede wszystkim projektowaniem wystrojów wnętrz, głównie mebli, wprowadzając nowy styl. Jacobsen zauważył, że ludzie potrzebują nowego typu krzesła do małych mieszkań. To autor słynnej Mrówki – krzesła wykonanego z giętej modelowanej sklejki, opartego na trzech nogach. Zaprojektował on kilka wzorów foteli, najsłynniejsze to Jajo, Łabędź i Kropla, których dostępność ze względu na cenę nie jest jednak powszechna. Modułowe siedziska dające się ustawiać w różnych konfiguracjach to z kolei pomysł Jørna Utzona.

Równie znane i popularne stały się meble szwedzkie. U nas najbardziej znane to te pochodzące z IKEA – ich propozycję można by określić jako piękno za rozsądną cenę. Produkowane z dostępnych gatunków drewna, płyt meblarskich czy sklejki i wykańczane laminatem stały się synonimem prostoty i funkcjonalności.

Styl szwedzki zapoczątkował modę na popularne do dzisiaj meble w miodowym kolorze sosny oraz białe. Generalnie rządzi zasada: jak najmniej sprzętów i tylko to, co niezbędne. Nią właśnie kierowała się, aranżując wnętrza swojego domu, żona malarza Carla Larssona. Uwiecznił je w cyklu akwarel „Ett hem”.

W domach, które łączą tradycję z nowoczesnością, pojawiają się także sprzęty nawiązujące do historycznego stylu gustawiańskiego, na przykład konsole o wygiętych nogach czy charakterystyczne rzeźbione krzesła z ażurowymi oparciami.

Również Finowie wnieśli duży wkład we wzornictwo skandynawskie. Alvar Aalto – najwybitniejszy fiński architekt i projektant, autor bardzo popularnych mebli ze sklejki, które są produkowane do dziś, opatentował pierwsze krzesło

Przeczytaj dodatkowo:
Płyty fornirowane. Fornir z drewna krajowego i...

Prezentują się lepiej niż lite drewno. Zapewne dlatego ich wybór jest tak bogaty –...

Meble z palet: galeria. 15 pomysłów na meble z...

Meble z palet są tanie, trwałe, a do tego niepowtarzalne. Wykorzystywanie europalet i drewnianych skrzynek do...

Rozbiórkowe drewno w domu. Gdzie kupić i jak...

Rozbiórkowe drewno, czyli stare deski lub belki konstrukcyjne to obecnie cenny materiał. Na drewno z...

Stoły rozkładane- pomysł na aranżację małego...

Idealne rozwiązanie dla małego mieszkania to meble składane. Mają sprytne, dostawki i ukryte blaty....

Europalety. Gdzie kupić palety do budowy...

Sprawdź, gdzie kupić palety. Czym różnią się europlaty do palet? Jak je przygotować do dalszych prac....