Kominki kaflowe - pomysł do niesztampowych aranżacji wnętrz ZDJĘCIA
Kominki kaflowe wracają do łask. Kafle kominkowe to znakomity materiał do wykonania obudowy kominka. Są nie tylko niezwykle dekoracyjne, ale też praktyczne. Kafle mają bowiem zdolność akumulowania ciepła, dzięki czemu grzeją na długo po wygaśnięciu ognia.
Autor: Igor Sawośko
Prostą bryłę kominka zdobią tylko kafle o głębokiej, kobaltowej barwie w różnych odcieniach. Nie potrzebuje on dodatkowej ozdoby – eleganckie płytki znakomicie dopełniają prostą architekturę nowoczesnego domu. Projekt i realizacja: Manufaktura Ceramiczna Krystyna Kaszuba-Wacławek
Duży wybór kafli kominkowych
Różnorodność sposobów zdobienia powoduje, że na rynku mamy prawdziwą obfitość kafli w różnej stylistyce. Wykończenie kafli może być gładkie lub z wyraźną fakturą, a w zależności od użytego szkliwa – matowe, półmatowe albo z połyskiem. Na rynku dominują gładkie kafle jednobarwne, które dobrze komponują się niemal z każdym wnętrzem.
Lśniące kafle
Lśniące tafle płytek pasują do nowoczesnych pomieszczeń o prostych formach. Jednak takie kafle zawsze mogą też być nienarzucającym się uzupełnieniem architektury bardziej tradycyjnej – ciepłej i przytulnej.
Niezwykle elegancko wyglądają gładkie kafle pokryte matowym szkliwem, na których znajduje się ornament ze szkliwa błyszczącego. Jest on widoczniejszy na ciemnych płytkach, na przykład czarnych, natomiast na jasnych – bardziej dyskretny. Kominek z takimi kaflami dobrze się wpisze w stylowe wnętrze.
Autor: Igor Sawośko
Prostą bryłę kominka zdobią tylko kafle o głębokiej, kobaltowej barwie w różnych odcieniach. Nie potrzebuje on dodatkowej ozdoby – eleganckie płytki znakomicie dopełniają prostą architekturę nowoczesnego domu. Projekt i realizacja: Manufaktura Ceramiczna Krystyna Kaszuba-Wacławek
Kafle z wytłaczanym wzorem
Interesujące kompozycje można stworzyć dzięki kaflom z wytłaczanym wzorem. Uzyskuje się go w wyniku wygniatania ręcznego lub w prasach fabrycznych albo odlewania płynnej masy do form gipsowych, które nadają glinie pożądany kształt. Faktura i powtarzalność wzoru może wprowadzić urozmaicenie do ascetycznego wnętrza nowoczesnego – sprawdzi się tam przede wszystkim nowoczesne wzornictwo, na przykład płytki ryflowane. Natomiast kafle z dawnymi wzorami będą pasowały do domów, w których ceni się tradycję.
Kafle malowane
Duże możliwości dekoracyjne mają kafle malowane. Inspiracją dla takiej techniki zdobienia najczęściej jest świat natury. Dominującym motywem są kwiaty, drzewa, ale pojawiają się też przedstawienia zwierząt. Stosowane są również wzory geometryczne. Niekiedy na kominkach możemy podziwiać scenki rodzajowe (wtedy cały rysunek tworzą pojedyncze kafle, na których jest jedynie część wzoru).
Niektóre manufaktury oferują wzory zaczerpnięte z zabytkowych pieców. Specjalny sposób malowania stanowi cieniowanie – niezbyt często spotykane, ponieważ technika ta wymaga precyzji. Polega na ręcznym natryskiwaniu drugiego rodzaju szkliwa (ciemniejszego na jaśniejsze).
Cieniowanie daje dekoracyjny efekt przechodzenia jednej barwy w inną (w tony od coraz jaśniejszych do coraz ciemniejszych).
Kafle złocone
Kafle mogą być zdobione złoceniami nawet z 24-karatowego złota, może ono na przykład pokrywać reliefowy ornament.
Jakie rodzaje kafli do obudowy kominka?
Jeśli zdecydujesz się wykończyć kominek kaflami, musimy pamiętać, że będzie nam potrzebnych kilka ich rodzajów, czyli płytki o różnych formatach przeznaczone do innych zastosowań.
Kafle standardowe – prostokątne lub kwadratowe – pokrywają większe płaskie płaszczyzny. Są niezbędne do kominka każdego typu. Jeżeli jednak obudowa wykonana z kafli to więcej niż jedna płaszczyzna, musimy użyć kafli narożnych – przykrywających miejsce zetknięcia się dwóch ścianek (można dostać zarówno kafle naroż- ne zewnętrzne, jak i wewnętrzne).
Natomiast do wykończenia zaokrąglonych powierzchni są potrzebne płytki o kształcie lekko wypukłym. Do pokrycia powierzchni poziomych, wykorzystywanych w piecach i kominkach na przykład jako siedziska, służą specjalne półki.
Stricte do celów dekoracyjnych jest przeznaczonych kilka specjalnych rodzajów kafli. Najpopularniejsze wśród nich są gzymsowe – tworzące ozdobny pas w górnej części kominka – i cokołowe –wykańczające go na dole. Rzadziej spotykaną ozdobą jest tak zwane zwieńczenie (nazywane też koroną), czasem złożone z kilku elementów, dzięki któremu kominek sprawia wrażenie jeszcze bardziej okazałego. Kiedyś korona była niezbędnym elementem każdegopieca.
Często bardzo dekoracyjne są kafle spełniające funkcję kratek wentylacyjnych – dzięki temu, że są ażurowe, mogą przypominać na przykład koronkową serwetkę.
Kafle stemplowane
Różne motywy na kaflach można również uzyskać w wyniku stemplowania (ten sposób zdobienia nazywany jest też kalką ceramiczną), czyli nałożenia wybranego wzoru na powierzchnię kafli za pomocą stempli. Proces ten musi się odbywać w odpowiednio wysokiej temperaturze. Taki nadruk pozwala uzyskać identyczny wzór na każdej płytce.
Kafle z przebarwieniami
Wśród specjalnych metod artystycznych warto zwrócić uwagę na raku – japońską technikę wypalania ceramiki wykorzystywaną przede wszystkim przez artystów. Kafle są wypalane w wysokiej, niekontrolowanej temperaturze – często w ogniu – a potem ich temperatura jest redukowana na przykład w wodzie albo w trocinach.
W wyniku zastosowania tej techniki powstają płytki z naturalnymi przebarwieniami i odciskami tworzącymi oryginalne rysunki oraz czasem lekko chropowatą strukturą. Kafle takie są drogie. Nie wykłada się nimi całego kominka, ale stosuje jako ozdobne detale (dekory). Zadowolą gusta bardziej wymagających inwestorów.