| muratordom.pl » Wnętrza » Drzwi wewnętrzne » Rodzaje drzwi wewnętrznych: czym się kierować przy ich wyborze

Rodzaje drzwi wewnętrznych: czym się kierować przy ich wyborze

Jeszcze do niedawna skazani byliśmy na jednolitą bylejakość. Dziś każdy może wybrać sobie drzwi, które najbardziej odpowiadają stylowi wnętrza i potrzebom jego domu czy mieszkania. 

Autor: Andrzej Szandomirski

Drzwi wewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów, mieć różnie wykończoną powierzchnię i różne kolory. Choć wybierając drzwi, najczęściej kierujemy się właśnie ich wyglądem, niedobrze byłoby na tym poprzestać. Aby naprawdę dobrze wybrać drzwi, powinno się wziąć pod uwagę to, gdzie będą one montowane.

Przeszklone czy pełne?

Jeśli chcemy na przykład wpuścić trochę dziennego światła do korytarza bez okna, wystarczy zamontować w pokojach drzwi z dużą ilością przeszkleń albo całe ze szkła. Do wyboru są różne rodzaje szkła: przezroczyste, matowe, barwione, ornamentowe, a także witrażowe. Dzięki tym nieprzejrzystym doświetlimy korytarz, a jednocześnie zachowamy intymność w pokojach. Pomieszczenia, w których chcemy ją szczególnie chronić, na przykład sypialnie, zwykle odgradzamy od reszty domu drzwiami pełnymi (bez okienek) albo z niewielką powierzchnią przeszkleń.

Mniej miejsca do otwarcia potrzebują drzwi składane. Niewiele też potrzeba go na drzwi przesuwne naścienne: na ich otwarcie trzeba jednak pozostawić miejsce na ścianie. Najmniej miejsca zajmują drzwi przesuwne chowane w ścianie, ale o nich warto pomyśleć już podczas budowy ścian działowych. Równie wygodne mogą się okazać drzwi harmonijkowe. Jeśli zdecydujemy się na takie drzwi, lepiej je montować w odpowiednio szerszym otworze, ponieważ po otwarciu zmniejszają one jego szerokość.

Wymiary skrzydeł

W przepisach (dotyczących warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) określona jest tylko minimalna szerokość drzwi do kuchni, łazienki i WC oraz do pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi. W świetle ościeżnicy powinna ona wynosić co najmniej 80 cm. Jednak producenci oferują również drzwi mniejszej szerokości: 60 i 70 cm. Można także kupić drzwi szersze: 90-centymetrowe.
Drzwi rozwieralne można też kupić w wersji dwuskrzydłowej. Zwykle mają one 120, 140 lub 160 cm szerokości.
W cennikach producenci podają jeszcze grubość skrzydeł drzwiowych: typowa to 40 mm.
Większość firm oferuje drzwi ponad dwumetrowej wysokości. Najczęściej to 203 cm. Możliwe są też inne wysokości, na przykład 206 lub 211 cm. Niektóre firmy dopuszczają skracanie produkowanych drzwi nawet o 5 cm, a niektóre na zamówienie wykonują drzwi niższe.

Ościeżnica

Drzwi najczęściej kupuje się razem z ościeżnicą. Zazwyczaj jest ona wykonana z tych samych materiałów co skrzydło drzwiowe:

  • z drewna litego lub klejonego warstwowo;
  • z płyty wiórowej, najczęściej oklejonej laminatem lub fornirowanej; 
  • z płyty MDF.

Są też ościeżnice metalowe, często jeszcze stosowane w budownictwie wielorodzinnym, ale raczej niezbyt popularne w domach jednorodzinnych.
Jeszcze do niedawna większość ościeżnic drzwiowych miała standardową szerokość 9,5 cm. Takie ościeżnice trzeba było dodatkowo wykańczać listwą (opaską) maskującą połączenie pomiędzy ścianą a ościeżnicą.
Obecnie większość producentów oferuje ościeżnice regulowanej szerokości, na przykład od 7,5 do 9,5 cm; 9,5 do 11,5 cm, które można dopasować do grubości ściany.

Zanim wybierzesz się do sklepu...

  • sprawdź wymiary otworu drzwiowego, aby dobrać odpowiednią szerokość drzwi i ościeżnicy;
  • ustal, jakie drzwi są ci potrzebne: rozwieralne, przesuwne, składane czy harmonijkowe, jednoskrzydłowe czy dwuskrzydłowe, prawe czy lewe.

Kupując drzwi...

  • zwróć uwagę, jakie elementy wchodzą w skład ceny: czy są w nią wliczone ościeżnica, listwa (opaska) maskująca, zamek.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak wybrać drzwi do nowoczesnej kuchni

Projektując kuchnię zwracamy uwagę głównie na funkcjonalność i estetykę, ale czy pamiętamy o...

Przesłony zamiast drzwi

By nadać lekkości wnętrzu, zrezygnujmy z drzwi i zastąpmy je ciekawymi przesłonami.

Jak zaprojektować przedpokój i drzwi, aby nie...

Projektując przedpokój i korytarz w domu, w którym mieszka osoba poruszająca się na...

Drzwi wewnętrzne pełne czy przeszklone? Do...

Drzwi wewnętrzne pełne stosujemy, aby zasłonić lub wyciszyć jakieś pomieszczenie w domu. Drzwi te znakomicie...

Czym i jak smarować zawiasy drzwiowe? Instrukcja...

Skrzypiące drzwi mogą być zmorą domowników. Aby uniknąć takiej niedogodności wystarczy je dobrze nasmarować....

Jak zbudować garderobę i jakie drzwi wybrać:...

Najpraktyczniejsze w garderobie są drzwi przesuwne. Dzięki nim zaoszczędzasz miejsce, poza tym są eleganckie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.