| muratordom.pl » Wnętrza » Drzwi wewnętrzne » Drzwi przeszklone. Jakie wybrać drzwi wewnętrzne do domu z amfiladą?

Drzwi przeszklone. Jakie wybrać drzwi wewnętrzne do domu z amfiladą?

Przeszklone drzwi wewnętrzne porządkują i kształtują przestrzeń wnętrz, pozwalając uzyskać efektowną oś widokową. Drzwi przeszklone bardzo dobrze sprawdzą się w domu z amfiladą.

Autor: Sławomir Frąckowiak

Drzwi przeszklone najlepiej sprawdzą się w domu z amfialdą

Przeszklone drzwi są szczególnie przydatne, gdy wybraliśmy projekt domu, w którym zastosowano amfiladę, czyli zasadę kompozycji opartej na osi widokowej. To taki sposób połączenia pomieszczeń, który sprawia, że następujące po sobie wnętrza są połączone szlakiem zamkniętym jednym widokiem. Szlak ten powstaje dzięki otworom umieszczonym na jednej osi.

Zobacz także:

Taki manewr sprawia, że po wejściu do przedsionka nasz wzrok w sposób naturalny kierowany jest na ogród znajdujący się po przeciwległej stronie domu. Piękny, starannie skomponowany, stale towarzyszący domownikom widok ogrodu staje się wówczas częścią domu. Daleka perspektywa powoduje, że wnętrza wydają się nam większe. Można się cieszyć otoczeniem, nawet nie wychodząc z domu – ma to niebagatelne znaczenie w cywilizacji, w której 90% naszego czasu spędzamy w pomieszczeniach.

Autor: Piotr Mastalerz

Amfilada to taki sposób połączenia pomieszczeń, który sprawia, że następujące po sobie wnętrza są połączone szlakiem zamkniętym jednym widokiem

Rodzaje drzwi przeszklonych

Amfiladę najczęściej stosuje się w domach z symetrycznie zaprojektowanymi elewacjami, zwłaszcza dworkach albo inspirowanych architekturą dworkową, tradycyjnych rezydencjach czy domach z ryzalitami. Ideę tak zaplanowanego domu doskonale podkreślają przeszklone drzwi dwuskrzydłowe lub przesuwne montowane między przedsionkiem a holem i powtórzone na granicy holu i salonu.

Gdy drzwi są skomponowane osiowo, czyli symetrycznie, znakomicie zostaje podkreślony układ amfilady. Oś widokową można zaznaczyć nie tylko szerokim otwarciem dwuskrzydłowych drzwi, ale również rodzajem wypełnienia. Zazwyczaj pomieszczenia usytuowane na osi nie wymagają pełnego zamknięcia, dlatego można wybrać drzwi wypełnione przezroczystym szkłem, które najpełniej otwierają widok i dają największe poczucie przestrzeni.

Jeśli wybierzemy drzwi wypełnione szkłem mrożonym, piaskowanym, a także dekorowanym, przydymionym, kolorowym czy też żyłkowanym, widok zza szyb będzie przenikał do wnętrza, jednak w zależności od rodzaju szyb nie będzie on już tak wyrazisty.

Zastosowanie drzwi przeszklonych sprawi również, że wnętrza będą lepiej doświetlone, powstanie także efekt gry świateł i wrażenie głębi. Bardzo modne są drzwi wykonane prawie w całości ze szkła. Powinny być one wykonane tylko ze szkła hartowanego, które po rozbiciu rozpada się na drobne, nieostre kawałki, lub szkła bezpiecznego, które w zderzeniu ulega spękaniu. Ich maksymalne wymiary to 380x200 cm.

Oś widokową mogą również podkreślać drzwi jednoskrzydłowe. Dzieje się tak często, gdy amfiladę otwierają drzwi wejściowe usytuowane z boku. Tak kształtuje się elewacje nowoczesnych domów inspirowanych modernizmem.

Wygodne otwieranie drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne otwieramy i zamykamy wiele razy dziennie, dlatego otwieranie drzwi powinno być...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak wybrać drzwi do nowoczesnej kuchni

Projektując kuchnię zwracamy uwagę głównie na funkcjonalność i estetykę, ale czy pamiętamy o...

Wygodne otwieranie drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne otwieramy i zamykamy wiele razy dziennie, dlatego otwieranie drzwi powinno być wygodne i...

Drzwi wewnętrzne - drewniane, przesuwne,...

Wybór drzwi wewnętrznych nie jest łatwy - muszą bowiem pasować do podłogi, ścian i stylu wnętrza....

Jak zbudować garderobę i jakie drzwi wybrać:...

Najpraktyczniejsze w garderobie są drzwi przesuwne. Dzięki nim zaoszczędzasz miejsce, poza tym są eleganckie...

Czym i jak smarować zawiasy drzwiowe? Instrukcja...

Skrzypiące drzwi mogą być zmorą domowników. Aby uniknąć takiej niedogodności wystarczy je dobrze...

Drzwi wewnętrzne w różnych kolorach to grzech...

Zazwyczaj drzwi wewnętrzne w domach są w kolorze zbliżonym do barwy podłogi. Czy w takim razie zasady...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.