| muratordom.pl » Prawo » Podatki i ubezpieczenia » Ubezpieczenie domu - jak wybrać ubezpieczyciela

Ubezpieczenie domu - jak wybrać ubezpieczyciela

Ubezpieczenie domu to podstawa. W końcu jest on ostoją i azylem, często dorobkiem życia, w którym lokuje się lwią część oszczędności. By czuć się w nim bezpiecznie, zadbaj o jak najlepsze ubezpieczenie domu. Podpowiadamy, jak wybrać korzystne ubezpieczenie nieruchomości i najlepszego uzbezpieczyciela.

Co obejmuje ubezpieczenie domu

 • Ubezpieczenie domu obejmuje wszystkie jego elementy będące stałym wyposażeniem domu, takie jak: stolarka okienna i drzwiowa, kocioł, ewentualnie kominek, elementy instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, okleiny oraz okładziny ścian i podłóg, np. tapety, parkiety, gres oraz wyposażenie łazienek. W skład ubezpieczenia wchodzą też kraty, rolety i żaluzje. Dotyczy ono również garażu, jeśli znajduje się on w bryle domu.
 • Zawsze można zwiększyć zakres ubezpieczenia domu i ubezpieczyć cenne przedmioty, które mamy w domu, na przykład sprzęt RTV i AGD, meble, obrazy, książki. Oprócz tego zakres ubezpieczenia domu można poszerzyć o inne budynki znajdujące się na terenie posesji – wolno stojący garaż lub budynek gospodarczy – oraz elementy małej architektury, jak ogrodzenie czy też lampy ogrodowe.

Przed czym chronić dom

 • Podstawowy pakiet obejmuje ubezpieczenie domu od takich zdarzeń losowych, jak pożar, uderzenie pioruna w czasie burzy czy upadek statku powietrznego.
 • Im większy zakres ubezpieczenia domu, tym lepiej dla nas. Jeśli rozszerzymy pakiet, możemy liczyć na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela w przypadku zniszczeń spowodowanych przez porywisty wiatr, powódź, napór śniegu, dym, sadzę, przepięcie, uderzenie pojazdu, katastrofę budowlaną, osuwanie się ziemi lub upadek drzew czy masztów.
 • Można dodatkowo ubezpieczyć dom na okoliczność przeprowadzenia akcji ratowniczej, na przykład gaszenia pożaru, oraz ubiegać się o zwrot kosztów związanych z uprzątnięciem pozostałości po szkodzie bądź też z ewentualną rozbiórką.

Zniżki przy ubezpieczeniu domu

 • Trzeba dokładnie analizować oferty poszczególnych ubezpieczycieli i pytać o wszelkie zniżki, które mogą nam przysługiwać. Rabat na ubezpieczenie domu zazwyczaj jest uzależniony od kilku aspektów. Zniżki przysługują tym klientom, którzy przedłużają polisę u tego samego ubezpieczyciela.
 • Niższe składki za ubezpieczenie domu przysługują również wtedy, gdy zwiększamy jego pakiet, nie spotkała nas żadna szkoda w ostatnim czasie oraz gdy składkę płacimy jednorazowo.

Bez odszkodowania

 • Ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania, jeśli szkoda nie powstała na skutek wypadku losowego, lecz na przykład w wyniku zaniedbań. W przypadku kradzieży nie warto się spodziewać odszkodowania, jeżeli się okaże, że były otwarte drzwi lub okna, niedomknięta brama garażowa i nie ma śladów włamania.
 • Ubezpieczyciel odeśle nas z kwitkiem, jeśli okaże się, że szkoda powstała w skutek działania z premedytacją (właściciela domu lub osób bliskich).
 • Możliwe, że nie otrzymamy odszkodowania, jeśli popełniony był błąd w projekcie lub podczas budowy. Niska jakość materiałów oraz zatrudnianie niewyspecjalizowanych ekip o małych umiejętnościach może się więc w przyszłości przyczynić do utraty odszkodowania.

Warunki ubezpieczenia domu

 • Niejednokrotnie warunkiem ubezpieczenia domu jest wyposażenie domu w drzwi zewnętrzne z atestem i podwójnym zamkiem. Nie powinno być też niezabezpieczonych otworów, przez które złodziej mógłby wejść do środka, w tym również okienek piwnicznych i garażowych.
 • Suma ubezpieczenia domu powinna odpowiadać wartości ubezpieczonego mienia, tak aby w razie ewentualnych szkód, przed którymi jesteśmy ubezpieczeni, można było przywrócić dom do stanu, w jakim został ubezpieczony. Czasem w grę wchodzi nawet odbudowa domu, który spłonął w pożarze. W takiej sytuacji odszkodowanie powinno pokryć koszty budowy domu o takiej samej wielkości i standardzie z materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych takiej samej jakości.
 • Cena, jaką musimy zapłacić za ubezpieczenie domu, zależy od tego, na jaką łączną kwotę chcemy ubezpieczyć dom – jest to 0,6-1,5% wartości ubezpieczonego mienia. Suma ta jest też uzależniona od tego, czy budynek jest wykonany z materiałów palnych, czy niepalnych. W przypadku materiałów niepalnych składka będzie niższa. Jej kwota dla domu średniej wielkości może wynosić od 500 do 1800 zł.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Nie będzie podwyżki podatku od nieruchomości od...

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wycofało się z planów radykalnej podwyżki podatku od...

Podatek od nieruchomości a współwłasność. Jakie...

Jeżeli nieruchomość znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej osób, podatek od nieruchomości i...

Co dalej ze zwrotem VAT na materiały budowlane?...

Od 1 stycznia 2014 r. ma przestać obowiązywać system zwrotu VAT na materiały budowlane. Rząd chce dzięki temu...

Zakup nieruchomości. Jaka stawka VAT za zakup...

Zakup nieruchomości - nowego domu lub działki podlega opodatkowaniu VAT w wysokości 8 lub 23%. Sprawdź, jaki...

Stawka podatku VAT na usługi budowlane przy...

Kwestia zakupu materiałów budowlanych jest istotna z przyczyn podatkowych. Inwestor może skorzystać z...

Zmiany w przepisach dotyczących podatku od...

Projekt zmian w przepisach przewiduje znaczną podwyżkę podatku od garażu. Może on być nawet dużo wyższy od...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.