| muratordom.pl » Prawo » Podatki i ubezpieczenia » Ubezpieczenie domu - jak wybrać ubezpieczyciela

Ubezpieczenie domu - jak wybrać ubezpieczyciela

Ubezpieczenie domu to podstawa. W końcu jest on ostoją i azylem, często dorobkiem życia, w którym lokuje się lwią część oszczędności. By czuć się w nim bezpiecznie, zadbaj o jak najlepsze ubezpieczenie domu. Podpowiadamy, jak wybrać korzystne ubezpieczenie nieruchomości i najlepszego uzbezpieczyciela.

Co obejmuje ubezpieczenie domu

 • Ubezpieczenie domu obejmuje wszystkie jego elementy będące stałym wyposażeniem domu, takie jak: stolarka okienna i drzwiowa, kocioł, ewentualnie kominek, elementy instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, okleiny oraz okładziny ścian i podłóg, np. tapety, parkiety, gres oraz wyposażenie łazienek. W skład ubezpieczenia wchodzą też kraty, rolety i żaluzje. Dotyczy ono również garażu, jeśli znajduje się on w bryle domu.
 • Zawsze można zwiększyć zakres ubezpieczenia domu i ubezpieczyć cenne przedmioty, które mamy w domu, na przykład sprzęt RTV i AGD, meble, obrazy, książki. Oprócz tego zakres ubezpieczenia domu można poszerzyć o inne budynki znajdujące się na terenie posesji – wolno stojący garaż lub budynek gospodarczy – oraz elementy małej architektury, jak ogrodzenie czy też lampy ogrodowe.

Przed czym chronić dom

 • Podstawowy pakiet obejmuje ubezpieczenie domu od takich zdarzeń losowych, jak pożar, uderzenie pioruna w czasie burzy czy upadek statku powietrznego.
 • Im większy zakres ubezpieczenia domu, tym lepiej dla nas. Jeśli rozszerzymy pakiet, możemy liczyć na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela w przypadku zniszczeń spowodowanych przez porywisty wiatr, powódź, napór śniegu, dym, sadzę, przepięcie, uderzenie pojazdu, katastrofę budowlaną, osuwanie się ziemi lub upadek drzew czy masztów.
 • Można dodatkowo ubezpieczyć dom na okoliczność przeprowadzenia akcji ratowniczej, na przykład gaszenia pożaru, oraz ubiegać się o zwrot kosztów związanych z uprzątnięciem pozostałości po szkodzie bądź też z ewentualną rozbiórką.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Zniżki przy ubezpieczeniu domu

 • Trzeba dokładnie analizować oferty poszczególnych ubezpieczycieli i pytać o wszelkie zniżki, które mogą nam przysługiwać. Rabat na ubezpieczenie domu zazwyczaj jest uzależniony od kilku aspektów. Zniżki przysługują tym klientom, którzy przedłużają polisę u tego samego ubezpieczyciela.
 • Niższe składki za ubezpieczenie domu przysługują również wtedy, gdy zwiększamy jego pakiet, nie spotkała nas żadna szkoda w ostatnim czasie oraz gdy składkę płacimy jednorazowo.

Bez odszkodowania

 • Ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania, jeśli szkoda nie powstała na skutek wypadku losowego, lecz na przykład w wyniku zaniedbań. W przypadku kradzieży nie warto się spodziewać odszkodowania, jeżeli się okaże, że były otwarte drzwi lub okna, niedomknięta brama garażowa i nie ma śladów włamania.
 • Ubezpieczyciel odeśle nas z kwitkiem, jeśli okaże się, że szkoda powstała w skutek działania z premedytacją (właściciela domu lub osób bliskich).
 • Możliwe, że nie otrzymamy odszkodowania, jeśli popełniony był błąd w projekcie lub podczas budowy. Niska jakość materiałów oraz zatrudnianie niewyspecjalizowanych ekip o małych umiejętnościach może się więc w przyszłości przyczynić do utraty odszkodowania.

Warunki ubezpieczenia domu

 • Niejednokrotnie warunkiem ubezpieczenia domu jest wyposażenie domu w drzwi zewnętrzne z atestem i podwójnym zamkiem. Nie powinno być też niezabezpieczonych otworów, przez które złodziej mógłby wejść do środka, w tym również okienek piwnicznych i garażowych.
 • Suma ubezpieczenia domu powinna odpowiadać wartości ubezpieczonego mienia, tak aby w razie ewentualnych szkód, przed którymi jesteśmy ubezpieczeni, można było przywrócić dom do stanu, w jakim został ubezpieczony. Czasem w grę wchodzi nawet odbudowa domu, który spłonął w pożarze. W takiej sytuacji odszkodowanie powinno pokryć koszty budowy domu o takiej samej wielkości i standardzie z materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych takiej samej jakości.
 • Cena, jaką musimy zapłacić za ubezpieczenie domu, zależy od tego, na jaką łączną kwotę chcemy ubezpieczyć dom – jest to 0,6-1,5% wartości ubezpieczonego mienia. Suma ta jest też uzależniona od tego, czy budynek jest wykonany z materiałów palnych, czy niepalnych. W przypadku materiałów niepalnych składka będzie niższa. Jej kwota dla domu średniej wielkości może wynosić od 500 do 1800 zł.

Przeczytaj dodatkowo:
Zakup działki budowlanej. Jaki VAT - 8 czy 23%?

Na rynku nieruchomości obowiązują dwie stawki VAT - 8 i 23%. To, którą będziesz musiał zapłacić zależy, od...

Czy będzie uszczelnienie opodatkowania przy...

Sejm pracuje nad zmianami w prawie, które mają wyeliminować możliwość unikania zapłaty podatku od...

Montaż piekarnika i zmywarki do zabudowy – nie...

Dostawa i montaż AGD do zabudowy, np. zmywarki, piekarnika jest objęty podstawową, czyli 23-procentową stawką...

Ubezpieczenie domu - na co zwrócić uwagę...

Wybór odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej nie jest łatwą decyzją. Na rynku dostępnych jest wiele...

Darowizna od rodziców. Czy trzeba zapłacić...

Darowizna pieniężna od rodziców może być istotnym wsparciem finansowym przy budowie domu, zakupie...