| muratordom.pl » Prawo » Podatki i ubezpieczenia » Niższa stawka VAT na montaż zabudowy meblowej – przełomowa uchwała NSA

Niższa stawka VAT na montaż zabudowy meblowej – przełomowa uchwała NSA

Montaż szaf wnękowych i mebli do zabudowy stanowi usługę modernizacji, opodatkowaną preferencyjną, 8-proc. stawką VAT, a nie dostawę towarów opodatkowaną 23-proc. stawką VAT – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale wydanej w składzie siedmiu sędziów. Orzeczenie NSA otwiera podatnikom, którzy zapłacili wyższy podatek drogę do domagania się zwrotu nadpłaconej kwoty.

Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 czerwca 2013 r. (sygn. akt I FPS 2/13) kończy długi okres sporów między organami podatkowymi a podatnikami w tej kwestii. Kiedy niższa stawka VAT

8 proc. VAT stosuje się do dostawy, budowy, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (art. 41 ust. 12 ustawy o VAT).

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2 oraz lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2 (art. 14 ust. 12b ustawy o VAT).

Montaż zabudowy meblowej – dostawa towarów czy modernizacja?

W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2011 r. (bo od tego czasu, kiedy zmieniły się przepisy, datuje się spór) organy podatkowe dotychczas konsekwentnie odmawiały stosowania obniżonej stawki VAT do zabudowy meblowej. Ministerstwo Finansów oraz organy podatkowe twierdziły, że montaż zabudowy meblowej w budynkach objętych społecznym budownictwem mieszkaniowym to dostawa towarów opodatkowana podstawową 23-proc. stawką VAT. Innego zdania są podatnicy, którzy uważają, że jest to usługa modernizacji korzystająca z obniżonej, 8 – proc. stawki VAT.

Rozbieżne było także orzecznictwo sądów administracyjnych w tej kwestii. Przykładowo w lipcu 2012 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym podzielił niekorzystne dla podatników stanowisko fiskusa.

NSA rozwiewa wątpliwości

NSA w uchwale z 24 czerwca br. zamknął ten spór i orzekł, że w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2011 r. świadczenie kompleksowe polegające na zaprojektowaniu, dopasowaniu oraz montażu komponentów, w sposób tworzący wraz z elementami konstrukcyjnymi obiektu budowlanego lub jego części trwałą zabudowę meblową, wykonywane w obiektach budowlanych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, stanowi usługę modernizacji, opodatkowaną obniżoną 8–proc. stawką podatku od towarów i usług na podstawie art. 41 ust. 12 w związku z ust. 2 ustawy o VAT.

Co ważne, podatnicy, którzy nadpłacili VAT od tego rodzaju usług, mogą obecnie ubiegać się o zwrot różnicy podatku.

Uchwała NSA ujednolici także orzecznictwo sądów administracyjnych oraz decyzje i interpretacje organów podatkowych w omawianej kwestii. Ponadto na korzystnym dla podatników orzeczeniu NSA skorzystają osoby wykańczające i remontujące mieszkania i domy.

Co ważne, uchwała NSA wydana w składzie siedmiu sędziów będzie wiązała wojewódzkie sądy administracyjne, które będą wydawały wyroki w tego rodzaju sprawach. Uchwała NSA nie ma mocy wiążącej dla organów podatkowych, ale w razie ewentualnego sporu z organami podatkowymi w takiej sprawie podatnik ma pewną wygraną przed wojewódzkim sądem administracyjnym.

Przeczytaj dodatkowo:
Zmiany w podatku od nieruchomości. Sprawdź, jakie...

Nowe przepisy dotyczące naliczania podatku od nieruchomości będą obowiązywać od stycznia 2016 roku. Na...

Zmiany w przepisach dotyczących podatku od...

Projekt zmian w przepisach przewiduje znaczną podwyżkę podatku od garażu. Może on być nawet dużo wyższy od...

Ubezpieczenie domu - na co zwrócić uwagę...

Wybór odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej nie jest łatwą decyzją. Na rynku dostępnych jest wiele...

Darowizna od rodziców. Czy trzeba zapłacić...

Darowizna pieniężna od rodziców może być istotnym wsparciem finansowym przy budowie domu, zakupie...

Podatek od najmu mieszkania. Rozliczenie na...

Podatek od najmu mieszkania można rozliczyć na zasadach ogólnych. Z jakimi formalnościami się to...