Wiata garażowa - pozwolenie na budowę czy zgłoszenie?

2012-07-30 17:35

Wiata garażowa jest równie popularna jak garaż. Sprawdź czy na budowę wiaty, musisz mieć pozwolenie na budowę czy wystarczy zgłoszenie. Jakich formalności musisz dopełnić, aby otrzymać pozwolenie, a jakich do zgłoszenia?

Wiata garażowa
Autor: archiwum muratordom Z Muratorem 9/2012 otrzymasz instrukcję krok po kroku, jak samemu zrobić wiatę pokazaną na zdjęciu.

Wiata garażowa co prawda nie zapewnia przejścia z samochodu do domu w cieple i po suchym podłożu, ale dzięki niej zimą samochodu nie zasypie śnieg, a latem nie będzie się on nagrzewał na słońcu.

Czy budowa wiaty wymaga zgody urzędu?

Stopień skomplikowania formalności urzędowych zależy od wielkości wiaty garażowej:

  • wiata do 25 m² (wystarczy na jeden samochód) może być wybudowana na podstawie zgłoszenia (pod warunkiem że łączna liczba takich niewielkich wiat, altan i budynków gospodarczych nie przekroczy dwóch na każde 500 m² działki);
  • wiata o powierzchni zabudowy powyżej 25 m² (na dwa samochody) wymaga pozwolenia na budowę.

Zgłoszenie budowy wiaty składa się w starostwie powiatowym (lub urzędzie miasta). Należy w nim podać rodzaj i sposób wykonywania robót oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia trzeba dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz w zależności od potrzeb – o których decyduje urzędnik – szkic wiaty. Roboty budowlane wolno rozpocząć dopiero po upływie 30 dni od zgłoszenia budowy wiaty, jeśli w tym czasie urząd nie wniesie sprzeciwu. Nierozpoczęcie robót w ciągu dwóch lat od terminu określonego w zgłoszeniu oznacza wygaśnięcie ważności zgłoszenia.

Wniosek o pozwolenie na budowę wiaty składa się w tym samym urzędzie co zgłoszenie. Do wniosku załączamy:

  • cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z wymaganymi uzgodnieniami oraz zaświadczeniem o przynależności projektanta do właściwej izby samorządu zawodowego;
  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę wiaty starosta lub prezydent miasta ma 65 dni. Wydana decyzja wygaśnie, jeżeli roboty budowlane nie zostaną rozpoczęte przed upływem trzech lat od dnia, w którym stała się ostateczna. Co najmniej siedem dni przed rozpoczęciem budowy wiaty trzeba zawiadomić powiatowego inspektora nadzoru budowlanegoo zamierzonym terminie rozpoczęcia robót. Do tego powiadomienia załącza się oświadczenie kierownika budowy o podjęciu obowiązków oraz zaświadczenie o jego wpisie na listę członków izby samorządu zawodowego. Przed rozpoczęciem robót należy też kupić dziennik budowy i go zarejestrować oraz opieczętować w organie, który wydał pozwolenie na budowę.

Gdzie można postawić wiatę garażową

Zwykłą wiatę o przeznaczeniu rekreacyjnym (miejsce do odpoczynku czy spożywania posiłków) można wybudować w dowolnym miejscu działki, również przy samej granicy z sąsiadem. Zgodnie z Prawem budowlanym zalicza się ją do budowli. Nie powinny jej więc dotyczyć przepisy określające minimalne odległości budynków od granic działki, czyli przepisy rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynkii ich usytuowanie. Wiata nie spełnia bowiem funkcji użytkowej budynku. Wiata przeznaczona na parkowanie samochodu staje się jednak zadaszonym miejscem postojowym. Nie można go urządzić w dowolnym miejscu działki. Konieczne jest zachowanie odległości określonych w § 19 wymienionego rozporządzenia, chyba że ustalono inne możliwości lokalizacji miejsca postojowego w planie miejscowym lub w warunkach zabudowy wydanych dla danej działki. Zgodnie z przepisami wydzielone miejsce postojowe (do czterech stanowisk) musi być oddalone o 7 m od okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi i o 3 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną (nie dotyczy to innych typów działek, na przykład drogi).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.