Usytuowanie budynków. Światło w domu a odległość między budynkami

2012-09-04 14:02

O możliwości usytuowania budynku na działce decydują nie tylko wymagania przeciwpożarowe. Trzeba również przestrzegać przepisów dotyczących konieczności zapewnienia naturalnego oświetlenia pomieszczeń w domu (§ 13 i 60 warunków technicznych).

Ważne jest nasłonecznienie pomieszczeń
Autor: Andrzej Szandomirski

Usytuowanie budynków, a oświetlenie naturalne w domu

Zgodnie z § 13 warunek naturalnego oświetlenia pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi (pokoi) uznaje się za spełniony, jeżeli między ramionami kąta 60° wyznaczonego w płaszczyźnie poziomej, z wierzchołkiem usytuowanym w wewnętrznym licu ściany na osi okna pomieszczenia przesłanianego nie znajduje się inny obiekt przesłaniający w odległości mniejszej niż wysokość przesłaniania (dla obiektów przesłaniających o wysokości do 35 m).

Wysokość przesłaniania mierzy się od poziomu dolnej krawędzi (parapetu) najniżej położonych okien budynku przesłanianego do poziomu najwyższej zacieniającej krawędzi obiektu przesłaniającego (dachu).

Zatem im wyższy budynek przesłaniający i niżej położone okna pomieszczeń w domu przesłanianym, tym odległość ta jest większa. Jeśli przykładowo okno ma mieć parapet na wysokości blisko 1,2 m nad terenem, to ściana budynku na sąsiedniej działce położonego na wprost tego okna i w odległości 8 m od niego nie może być wyższa niż 9,2 m. Gdyby tak było, musielibyśmy odsunąć projektowaną ścianę z oknem o wartość przekroczenia tej wysokości (przy wysokości 10 m odległość między budynkami trzeba by zwiększyć do 8,8 m). W gorszej sytuacji, gdy budynek sąsiada stoi w samej granicy, nie może mieć więcej niż 5,2 m wysokości, żebyśmy mogli postawić dom ze ścianą z tak usytuowanym oknem w odległości 4 m od granicy.

Przepisy § 60 wprowadzają natomiast obowiązek zapewnienia nasłonecznienia co najmniej jednego pokoju w mieszkaniu przez trzy godziny w dniach równonocy (21 marca i 21 września) w godzinach od 7.00 do 17.00. Nie powinno to stanowić ograniczenia, bo w domu jednorodzinnym trudno o to, byśmy nie znaleźli takiego okna (wystarczy jedno w jednym z pomieszczeń mieszkalnych), w które słońce wpada do środka przez trzy godziny w ciągu dnia. A nawet gdyby tak się zdarzyło, to zawsze można zrobić okno połaciowe w jednej sypialni na piętrze czy poddaszu, w miejscu, gdzie dach jest najdłużej oświetlony słońcem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.