| muratordom.pl » Prawo » Formalności budowlane » Opłaty za wycięcie drzewa 2013. Kiedy za wycinkę drzew nie musisz płacić?

Opłaty za wycięcie drzewa 2013. Kiedy za wycinkę drzew nie musisz płacić?

W niektórych sytuacjach za wycianie drzewa na działce trzeba uiścić opłatę i to wcale nie taką małą. Zobacz, kto, kiedy i ile musi zapłacić za wycinkę. Podajemy aktualny cennik na rok 2013. 

Kiedy za wycięcie drzewa konieczna jest opłata

Jeśli wycięcie drzewa ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, urząd naliczy opłatę za zezwolenie. Wysokość opłaty zależy od obwodu pnia mierzonego na wysokości 130 cm oraz rodzaju i gatunku drzewa (patrz cennik opłat).

Opłata może być bardzo wysoka, na przykład 206 271,50 zł w wypadku dębu o obwodzie 305 cm (676,30 zł x 305). Dlatego warto zobowiązać się do przesadzenia drzewa albo zastąpienia go innymi. W takiej sytuacji opłatę odracza się na okres trzech lat. Jeżeli po tym czasie przesadzone lub nowo posadzone drzewo zachowa żywotność, opłata zostanie umorzona.

Opłata za usunięcie krzewów nie jest aż tak dolegliwa – wynosi 243,22 zł za 1 m2 pokrytej nimi powierzchni. Też można jej uniknąć, przesadzając krzewy lub zastępując je nowymi.

Kiedy zezwolenie na wycinkę jest bez opłaty?

Nie pobiera się opłaty za zezwolenie między innymi w takich sytuacjach:

  • wycięcie drzewa nie wymaga zezwolenia (bo to drzewo owocowe albo młodsze niż dziesięcioletnie);
  • likwidacja drzewa nie ma związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oznacza to, że właściciel nieruchomości, który chce je wyciąć, bo koliduje ono z planowaną budową lub rozbudową mieszkalnego domu jednorodzinnego albo innego obiektu na działce, nie będzie zobowiązany do wniesienia opłaty po uzyskaniu zezwolenia. Będzie jednak inaczej, jeśli zamierza wybudować budynek (dobudować część domu) przeznaczony na prowadzenie sklepu czy biura. Omawiane zwolnienie dotyczy tylko osób fizycznych, nie przysługuje ono spółdzielniom, deweloperom ani spółkom;
  • drzewo zagraża bezpieczeństwu ludzi lub mienia w istniejących budynkach (na przykład w razie wichury może przewrócić się na dom);
  • drzewo lub krzew zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego (na przykład rośnie w narożniku działki położonej przy skrzyżowaniu ulic i zasłania widok kierowcom);
  • drzewa lub krzewy wyrosły albo zostały posadzone na działce po zakwalifikowaniu jej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele budowlane;
  • drzewa lub krzewy obumarły albo nie rokują szansy na przeżycie z przyczyn niezależnych od właściciela działki (czyli nie przyczynił się on do uschnięcia rośliny niewłaściwą pielęgnacją czy nawet celowym działaniem).

Polecamy: Pozwolenie na wycięcie drzewa

 

Wycięcie drzewa: wniosek o pozwolenie na ścięcie drzewa

Wycięcie drzewa na działce wiąże się często z uzyskaniem pozowlenia na ścięcie. Niektóre drzewa i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Przebudowa domu bez formalności, na zgłoszenie...

Jakich formalności powinien dopełnić inwestor, który chce przebudować budynek w oparciu o zgłoszenie?...

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie będą dotyczyły między...

Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

Co to jest elektrownia wiatrowa i gdzie można ją...

Od 16 lipca 2016 r. obowiązuje ustawa, która określa warunki i tryb lokalizacji elektrowni wiatrowych,...

Formalności po zakończeniu budowy - zawiadomienie...

Zakończenie budowy domu wiąże się z dopełnieniem ważnych formalności. Sprawdź, czym jest zawiadomienie o...

Odległości od granicy działki. Co można wybudować...

Odległość domu od granic działki określają przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Opisują one...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.