| muratordom.pl » Prawo » Formalności budowlane » Opłaty za wycięcie drzewa 2013. Kiedy za wycinkę drzew nie musisz płacić?

Opłaty za wycięcie drzewa 2013. Kiedy za wycinkę drzew nie musisz płacić?

W niektórych sytuacjach za wycianie drzewa na działce trzeba uiścić opłatę i to wcale nie taką małą. Zobacz, kto, kiedy i ile musi zapłacić za wycinkę. Podajemy aktualny cennik na rok 2013. 

Kiedy za wycięcie drzewa konieczna jest opłata

Jeśli wycięcie drzewa ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, urząd naliczy opłatę za zezwolenie. Wysokość opłaty zależy od obwodu pnia mierzonego na wysokości 130 cm oraz rodzaju i gatunku drzewa (patrz cennik opłat).

Opłata może być bardzo wysoka, na przykład 206 271,50 zł w wypadku dębu o obwodzie 305 cm (676,30 zł x 305). Dlatego warto zobowiązać się do przesadzenia drzewa albo zastąpienia go innymi. W takiej sytuacji opłatę odracza się na okres trzech lat. Jeżeli po tym czasie przesadzone lub nowo posadzone drzewo zachowa żywotność, opłata zostanie umorzona.

Opłata za usunięcie krzewów nie jest aż tak dolegliwa – wynosi 243,22 zł za 1 m2 pokrytej nimi powierzchni. Też można jej uniknąć, przesadzając krzewy lub zastępując je nowymi.

Kiedy zezwolenie na wycinkę jest bez opłaty?

Nie pobiera się opłaty za zezwolenie między innymi w takich sytuacjach:

  • wycięcie drzewa nie wymaga zezwolenia (bo to drzewo owocowe albo młodsze niż dziesięcioletnie);
  • likwidacja drzewa nie ma związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oznacza to, że właściciel nieruchomości, który chce je wyciąć, bo koliduje ono z planowaną budową lub rozbudową mieszkalnego domu jednorodzinnego albo innego obiektu na działce, nie będzie zobowiązany do wniesienia opłaty po uzyskaniu zezwolenia. Będzie jednak inaczej, jeśli zamierza wybudować budynek (dobudować część domu) przeznaczony na prowadzenie sklepu czy biura. Omawiane zwolnienie dotyczy tylko osób fizycznych, nie przysługuje ono spółdzielniom, deweloperom ani spółkom;
  • drzewo zagraża bezpieczeństwu ludzi lub mienia w istniejących budynkach (na przykład w razie wichury może przewrócić się na dom);
  • drzewo lub krzew zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego (na przykład rośnie w narożniku działki położonej przy skrzyżowaniu ulic i zasłania widok kierowcom);
  • drzewa lub krzewy wyrosły albo zostały posadzone na działce po zakwalifikowaniu jej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele budowlane;
  • drzewa lub krzewy obumarły albo nie rokują szansy na przeżycie z przyczyn niezależnych od właściciela działki (czyli nie przyczynił się on do uschnięcia rośliny niewłaściwą pielęgnacją czy nawet celowym działaniem).

Polecamy: Pozwolenie na wycięcie drzewa

 

Przeczytaj dodatkowo:
Odległości od granicy działki. Co można wybudować...

Odległość domu od granic działki określają przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Opisują one...

Przyłącze wodociągowe - kto ponosi koszty...

Przyłącze wodociągowe to odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w...

Pozwolenie na budowę. Jak przyśpieszyć wydanie...

Podpowiadamy, co zrobić aby usprawnić procedurę wydania pozwolenia na budowę. Dowiedz się, jakie prawa i...

Odbiór mieszkania lub odbiór domu. Na co...

Do odbioru mieszkania lub domu trzeba się odpowiednio przygotować. Wnętrza są już częściowo wykończone więc...

Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

Domy, Mieszkania, Wnętrza. Pobierz poradniki dla...

Planujesz zakup mieszkania lub nowego domu dla swojej rodziny? Cenne informacje o nowych inwestycjach...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.