Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Prawo » Formalności budowlane » Altana: czy budowa altanki ogrodowej wymaga pozwolenia czy zgłoszenia?

Altana: czy budowa altanki ogrodowej wymaga pozwolenia czy zgłoszenia?

Chciałbyś mieć w swoim ogrodzie altanę ogrodową? Najpierw musisz dopełnić wszelkich formalności.  Podpowiadamy, co należy załatwić przed budową altany, kiedy potrzebne jest pozowolenie na budowę, a kiedy wystarczy zgłoszenie. Kiedy natomiast budowy altany nie nalaży nawet zgłaszać?

Pytanie:

Postawiłem na swojej posesji altanę ogrodową o konstrukcji drewnianej o wymiarach 4,5 x 5 m i wysokości 3,2 m. Ściany są ażurowe, dach kryty gontami bitumicznymi. Nie dokonywałem żadnych formalności w urzędzie, uznając altanę za obiekt małej architektury. Na wniosek sąsiada nadzór budowlany wszczął postępowanie, zarzucając mi, że budowa nastąpiła bez zgłoszenia. Czy naprawdę było ono potrzebne?

Odpowiedź:

Altanka ogrodowa nie jest obiektem małej architektury

Nie można zakwalifikować altany ogrodowej do obiektów małej architektury. Prawo budowlane mówi, iż należy przez nie rozumieć niewielkie obiekty, i jednocześnie wyszczególnia przykłady ich trzech kategorii w zależności od funkcji, jaką pełnią:

  • obiekty kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury;
  • obiekty architektury ogrodowej, na przykład posągi, wodotryski;
  • obiekty użytkowe służące rekreacji codziennej, stanowiące wyposażenie placów zabaw, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, oraz służące utrzymaniu porządku, na przykład śmietniki.

Jest to przykładowe wyliczenie obiektów małej architektury (katalog otwarty), na którego podstawie można określić obiekty podobne, zbliżone ze względu na rozmiar i funkcję użytkową. Przykładowo do obiektów architektury ogrodowej zaliczyć można również ogród skalny czy murowany lub betonowy ogrodowy grill.

Na podstawie powyższej definicji trudno jednak uznać altanę za obiekt małej architektury. Gdyby taka była intencja ustawodawcy, zapewne altana zostałaby umieszczona w kategorii obiektów małej architektury jako obiekt o odmiennej funkcji i formie (patrz wyrok WSA II SA/Sz1021/06 z 22 lutego 2007 r.).

Przy budowie altany ważna jest jej powierzchnia

Opisywana altana ogrodowa powinna być potraktowana jako altana wskazana w art. 29 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego, gdzie jest wymieniona obok obiektów o podobnej formie konstrukcyjno-architektonicznej jak wiata czy ogród zimowy.

Budowa altany o powierzchni zabudowy do 25 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę, ale na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 1 konieczne jest dokonanie zgłoszenia we właściwym starostwie powiatowym (lub urzędzie miasta na prawach powiatu). Altana o powierzchni zabudowy powyżej 25 m2 wymaga już decyzji o pozwoleniu na budowę.

Należy zaznaczyć, że altany lokalizowane w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz o wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich nie wymagają nawet zgłoszenia.

W opisywanym przypadku inwestor powinien dokonać najpierw zgłoszenia, a do wykonywania robót przystąpić po upływie 30 dni, jeżeli w tym czasie starosta (lub prezydent miasta) nie wniósłby sprzeciwu w drodze decyzji (tak zwana zasada milczącej zgody).

WARTO WIEDZIEĆ

Legalizacja budowy

Skutki prawne oraz procedurę legalizacyjną dla budowy bez zgłoszenia określa art. 49b Prawa budowlanego. Aby zalegalizować samowolną budowę, musi być ona zgodna z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz nie może naruszać przepisów, w tym techniczno-budowlanych. Inwestor zostanie zobowiązany przez organ nadzoru budowlanego do przedłożenia w terminie 30 dni:

  • dokumentów wymaganych przy zgłoszeniu, o których mowa w art. 30 ust. 2 Prawa budowlanego, czyli oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz (w zależności od potrzeb) odpowiednich szkiców lub rysunków;
  • projektu zagospodarowania działki lub terenu;
  • zaświadczenia wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności budowy z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku obowiązującego planu.

 Dodatkowo inwestor będzie musiał wnieść opłatę legalizacyjną, która dla samowolnej budowy altany wynosi 5000 zł. Niespełnienie któregokolwiek z tych warunków skutkować będzie wydaniem przez nadzór budowlany nakazu rozbiórki. Jeśli budowa altany jest zakończona, to wniesienie opłaty kończy postępowanie. Jeżeli roboty budowlane nie zostały zakończone, po wniesieniu opłaty nadzór budowlany wyda postanowienie zezwalające na dokończenie budowy.

Podstawa prawna:
ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (j.t. DzU z 2006 r. nr 156, poz. 1118 z późn. zm.)

3 pytania do osób planujących budowę domu

Wybudowanie domu to poważne zadanie. Dlaczego się za nie zabierasz? Powodów może być wiele....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Przepisy budowlane – podsumowanie najważniejszych...

Wraz z początkiem roku 2014 w polskich przepisach dotyczących budowy domu jednorodzinnego zaszło wiele zmian....

Remont mieszkania a zgoda wspólnoty - jakie prace...

Zanim przystąpisz do remontu mieszkania, sprawdź czy nie powinieneś uzyskać odpowiedniej zgody od...

Rząd przyjął zmiany w Prawie budowlanym. Czy to...

Najbardziej dyskutowaną zmianą w Prawie budowlanym, jest zniesienie wymogu uzyskiwania pozwolenia na budowę....

Wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy....

Pretekstem do zawieszenie postępowania w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy bywa brak planu...

Nowelizacja ustawy Prawo budowlane: czy...

Szykuje się nowelizacja ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z nią nadzór budowlany i prokurator otrzymają...

Czy kary za nielegalną wycinkę drzew są zgodne z...

1 lipca br. Trybunał Konstytucyjny ma rozstrzygnąć, czy przepisy dotyczące administracyjnych kar pieniężnych...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.