| muratordom.pl » Ogród » Trawnik i żywopłot » Sadzenie żywopłotu od A do Z. Zobacz, jak założyć żywopłot

Sadzenie żywopłotu od A do Z. Zobacz, jak założyć żywopłot

Żywopłot to inwestycja na długie lata. Jeśli na starcie zrobimy coś źle, później trudno będzie to naprawić. Warto więc poznać zasady sadzenia żywopłotu. Opisujemy krok po kroku, jak sadzić i ciąć żywopłot.

Autor: Wiktor Greg

Warto zadać sobie trochę trudu, aby dobrze przygotować miejsce pod przyszły żywopłot, a potem – zwłaszcza w pierwszych latach – pamiętać o regularnym jego cięciu. Bez tego nie oczekujmy za kilka lat zwartej ściany zieleni.

Kiedy sadzić?

Termin zakładania żywopłotu zależy od roślin, które chcemy posadzić. Drzewa i krzewy liściaste z odsłoniętym systemem korzeniowym, czyli takie, które uprawiane były w szkółce w gruncie, a potem wykopane do sprzedaży, sadzimy w październiku, gdy opadną liście lub wczesną wiosną, zanim zaczną rozwijać się pąki. Na glebach lekkich, które szybciej wysychają, lepiej jest posadzić rośliny jesienią, na ciężkich i wilgotnych – wiosną. Zawsze wiosną lepiej sadzić graby, buki i głogi.

Krzewy iglaste i zimozielone liściaste są bardzo wrażliwe na przesuszenie, dlatego musimy je sadzić z bryłą ziemi, która chroni korzenie przed utratą wody. Najlepiej robić to na przełomie sierpnia i września. Świerki, jałowce, cisy i żywotniki możemy sadzić również wiosną – od momentu, gdy zaczną rozwijać się ich pąki, do połowy maja. Rośliny uprawiane i sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon, od kwietnia do października.

Pnącza zamiast żywopłotu - czytaj w serwisie wymarzonyogrod.pl

Przygotowanie gleby

Glebę żyzną i niezachwaszczoną wystarczy przekopać na głębokość szpadla w pasie 50-70 cm. Ziemię, która dawno nie była uprawiana, spulchniamy znacznie głębiej – na głębokość dwóch szpadli, czyli około 50 cm. Pamiętajmy, aby żyznej wierzchniej warstwy gleby nie mieszać z mniej urodzajną ziemią ze spodu dołu: żyzną ziemię odkładamy na bok, spulchniamy dno i dopiero wtedy sypiemy ją na wierzch. Przy okazji usuwamy kamienie, śmieci i korzenie chwastów. Po tych zabiegach zasypujemy doły, dodając kompostu lub odkwaszonego torfu (1 część kompostu lub torfu na 2-3 części ziemi). Do ciężkich, zbitych gleb gliniastych warto dodać gruboziarnistego piasku (1 część piasku na 3 części ziemi), dzięki czemu staną się one mniej zwięzłe.

Pierwsze cięcie

Wykonujemy je niezależnie od tego, czy żywopłot ma być formowany, czy nieformowany.
Rośliny zrzucające na zimę liście, które posadziliśmy:

  • wiosną – przycinamy tuż po posadzeniu,
  • jesienią – zostawiamy na zimę bez cięcia i odkładamy tę czynność do wiosny przyszłego roku; rośliny nieprzycinane lepiej zimują, a poza tym wiosną, gdy zaczną się rozwijać pąki będzie widać, które pędy trzeba usunąć, bo są uszkodzone.

Okazy silnie rozgałęzione tniemy 30-40 cm nad ziemią. Jeśli jednak mają mało pędów bocznych, przycinamy je znacznie niżej – 10 cm nad ziemią. Usuwamy jednocześnie pędy uszkodzone, złamane i słabe.

Roślin zimozielonych – ani iglastych, ani liściastych – nie tniemy po posadzeniu. Jeśli uważamy, że są zbyt słabo rozkrzewione, możemy je nieco przyciąć w następnym roku w lipcu lub sierpniu. Zwykle jednak młode rośliny zimozielone z natury są ładnie rozkrzewione, dlatego zaczyna się je ciąć dopiero po kilku latach uprawy. Wyjątkiem jest modrzew i choina kanadyjska, które przycinamy już w pierwszym roku uprawy.

Sadząc żywopłot, pamiętaj:

  • przygotuj ziemię – przekop ją, usuń śmieci i chwasty, dodaj kompostu lub torfu;
  • pilnuj terminu sadzenia – jeśli kupujesz rośliny z odkrytymi korzeniami; tylko rośliny z pojemników możesz sadzić przez cały sezon;
  • posadź rośliny w odległości dostosowanej do potrzeb gatunku i rodzaju żywopłotu;
  • przytnij rośliny po posadzeniu – jeśli zakładasz żywopłot jesienią, poczekaj z jego przycięciem do wiosny;
  • pielęgnuj młody żywopłot – regularnie go podlewaj (zwłaszcza w pierwszym roku po posadzeniu), przycinaj i nawoź;
  • nie zaniedbuj cięcia, nawożenia, a w czasie suszy także podlewania starszego żywopłotu – bez tego stopniowo będzie tracić na urodzie.
Autor: Marek Sternicki

Jeżeli odległości między roślinami w żywopłocie mają być duże (60-70 cm), lepiej je sadzić do osobnych dołków. W zależności od tego, czy sadzimy żywopłot jedno-, czy dwurzędowy, dołki kopiemy z jednej lub obu stron sznurka. Muszą być one odpowiednio duże – korzenie muszą w nich swobodnie leżeć i nie zaginać się do góry. Jeśli korzenie są za długie, lepiej je przyciąć, niż zaginać. Na korzenie sypiemy żyzną ziemię i ubijamy ją. Wokół roślin formujemy miski, w których będzie się gromadziła woda. Rośliny podlewamy. Młode żywopłoty tuż po posadzeniu narażone są na zniszczenie, dlatego warto je zabezpieczyć niskim ogrodzeniem do czasu, aż podrosną.

Autor: Marek Sternicki

W dwóch rzędach powinniśmy natomiast sadzić żywopłoty, które zamierzamy intensywnie ciąć, oraz te, które mają tworzyć szczelną przesłonę. Rośliny sadzimy wzdłuż linii wyznaczonej przez sznur rozciągnięty na powierzchni przygotowanego pasa ziemi. Jeśli rośliny zamierzamy sadzić gęsto, wygodnie jest wykopać wzdłuż sznura jeden rów – pod żywopłot jednorzędowy lub dwa – pod dwurzędowy. Rośliny w rowach umieszczamy w równych odstępach.

Autor: Marek Sternicki

Rośliny w żywopłocie sadzimy najczęściej w jednym lub dwóch rzędach. Sadzenie w jednym rzędzie polecamy zwłaszcza dla żywopłotów nieformowanych oraz dla roślin światłolubnych, na przykład świerków, modrzewi i jałowców (jeśli rośliny światłolubne posadzimy w dwóch rzędach, będą się wzajemnie zacieniać i żywopłot zacznie „łysieć” od dołu).

Jakim żywopłotem oddzielić się od sąsiada? Poznaj zasady sadzenia żywopłotu

By oddzielić się od uciążliwego sąsiedztwa, wystarczy posadzić żywopłot - nie trzeba od razu...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Pielęgnacja trawnika po zimie: koszenie i...

Trawnik po zimie może być w nie najlepszej kondycji. Kiedy stopnieje śnieg, trrzeba się zabrać zatem za jego...

Kosiarki spalinowe. Jak o nie dbać, żeby jak...

Porządna kosiarka spalinowa to nie zabawka. Sporo kosztuje i przez pół roku jest w ciągłym użyciu....

Jaki żywopłot? Żywopłot liściasty czy żywopłot...

Żywopłot izoluje działkę od świata zewnętrznego, chroni ją przed kurzem ulicy i w pewnym stopniu przed...

Budowa boiska. Jaką trawę wybrać, aby spełniała...

Czy przy domu można mieć murawę, która jakością będzie przypominała prawdziwe boisko piłkarskie?...

Trawnik z rolki - murawa w jeden dzień

Trawnik z rolki to sposób na murawę w jeden dzień. Trawnik daje poczucie przestrzeni, co na małych działkach...

Zakładanie trawnika. Co wybrać - trawnik z rolki...

Zanim zdecydujesz się na konkretną metodę zakładania trawnika, dowiedz się, jaki typ trawnika będzie dla...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.