| muratordom.pl » Ogród » Tarasy, balkony » Najlepsze deski na taras. Wybierz drewno na taras i poznaj zasady montażu desek tarasowych

Najlepsze deski na taras. Wybierz drewno na taras i poznaj zasady montażu desek tarasowych

Wybierz najlepsze deski na taras, jesli chcesz cieszyć się pięknym tarasem drewnianym. Poznaj też zasady montażu desek tarasowych. Jaki gatunek drewna wybrać na taras i jak zbudować z nich taras?

Autor: Andrzej Szandomirski

Taras najlepiej budować we wrześniu, w październiku, kwietniu lub maju

 

Poznaj bezlegarowy system tarasowy

Deski na taras - z czego zbudować taras drewniany: drewno egzotyczne lub krajowe

Trudne warunki panujące na tarasie najlepiej zniesie drewno o bardzo wysokiej trwałości – twarde i odporne na grzyby. Bezkonkurencyjne jest pod tym względem drewno egzotyczne:

  • bangkirai,
  • badi, 
  • cumaru, 
  • ipe (lapacho), 
  • tatajuba,
  • massaranduba.

Dzięki dużej twardości jest odporne na ścieranie. Poza tym nawet bez impregnacji nie niszczeje. Jeśli wolisz, żeby kolor nie zmieniał się wraz z upływem czasu, wystarczy zabezpieczyć deski tarasowe olejem. Jednak taras można wykonać nie tylko z drewna egzotycznego. Spośród krajowych gatunków na zewnątrz najlepiej sprawdzi się drewno modrzewiowe i dąb. Ale decydując się na nie, należy pamiętać, że konieczne będzie zabezpieczenie ich olejem. Drewno krajowych gatunków iglastych jest z reguły znacznie mniej trwałe niż liściastych, nawet to zaimpregnowane ciśnieniowo. Właśnie dlatego lepiej zrezygnować z wykańczania nim tarasów, które nie są zadaszone.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WAŻNE

Drewno przeznaczone do wykańczania tarasów na zewnątrz domu nie powinno być ani zbyt suche, ani zbyt mokre – musi mieć wilgotność na poziomie 25-30 proc.

Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Taras na podłożu z tłucznia

Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Taras na podłożu z betonu

WARTO WIEDZIEĆ

Im dłużej na deskach tarasowych będzie się utrzymywała woda deszczowa i pozostaną wilgotne, tym lepiej dla kondycji drewna. Dlatego należy układać je ze spadkiem nieprzekraczającym 2 proc. albo całkowicie z niego zrezygnować. Największym zagrożeniem dla drewnianej posadzki jest duże nasłonecznienie. W wysychającym drewnie dochodzi do skrętu włókien, który prowadzi do wypaczenia drewnianych elementów.

Deski tarasowe mogą mieć nawet 5,5 m długości

Drewniany taras znacznie mniej się nagrzewa niż wykończony ceramiką czy kamieniem

Sposoby mocowania desek tarasowych

  • Przykręcanie wkrętami. Użyte do tego celu wkręty powinny być ze stali nierdzewnej lub z mosiądzu. Ich długość musi być równa dwukrotnej wysokości montowanej deski. Przykręca się je we wszystkich miejscach łączenia legarowania z deską tarasową, przy dwóch jej brzegach – około 1,5 cm od krawędzi. Po zamontowaniu tarasu główki wkrętów są widoczne. Można je zamaskować, zamalowując specjalną emalią w kolorze drewna. Jest to najtrwalszy sposób montażu, który umożliwia ograniczenie pracy drewna przez mocniejsze dokręcenie wkrętów. Taki sposób montażu pozwala na łatwą wymianę wypaczonych elementów. Należy pamiętać, że decydując się na niezadaszony taras od strony południowej, trzeba się liczyć z tym, że co jakiś czas niektóre wypaczone elementy trzeba będzie wymienić na nowe.
  • Klejenie. Na fragmenty legarów, które będą łączyły się z deskami tarasowymi, wystarczy nanieść klej elastyczny (jednoskładnikowy poliuretanowy lub MS polimer) przeznaczony do stosowania na zewnątrz. Można to zrobić za pomocą pistoletu ręcznego. Taki sposób mocowania sprawdzi się od strony północnej, wschodniej i zachodniej. Jeśli taras ma być usytuowany od południa lub południowego zachodu, na klejenie można zdecydować się tylko wtedy, gdy będzie on zadaszony. W takiej sytuacji trzeba go będzie regularnie polewać wodą w słoneczne, upalne dni.
  • Za pomocą blaszek przykręcanych do legara – dwie zewnętrzne części blaszki wchodzą w boczne wyżłobienia – wpusty deski. Ten sposób mocowania można stosować jedynie od północy, w miejscu mało nasłonecznionym – tam, gdzie drewno w najmniejszym stopniu narażone jest na zmiany wymiarów.

Polecamy film: Taras drewniany. Jak wygląda budowa tarasu? Więcej filmów na Murator.tv

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Innowacyjny, bezlegarowy system tarasowy. Deski...

S-Board to innowacyjny, bezlegarowy system tarasowy, łączący w sobie właściwości kompozytu najnowszej...

Wszystko o bezlegarowym systemie tarasowym S-Board

S-Board to estetyczny, trwały i łatwy w montażu bezlegarowy system tarasowy. Zaletą desek jest też odporność...

Cegła w ogrodzie. Architektura ogrodowa z...

Cegła w ogrodzie to materiał naturalny, trwały, a przy tym bardzo efektowny. Klinkier może się mienić...

Wykończenie balkonu. Mocowanie balustrady - jak...

Mocowanie balustrady to jeden z ostatnich etapów wykańczania balkonu. Nie zawsze przebiega on...

Thermo drewno: deski na taras - konkurencja dla...

Thermo drewno dzięki swoim właściwościom, konkuruje z drewnem egzotycznym. Czy thermo drewno to dobre...