| muratordom.pl » Ogród » Tarasy, balkony » Najlepsze deski na taras. Wybierz drewno i poznaj zasady montażu desek tarasowych.

Najlepsze deski na taras. Wybierz drewno i poznaj zasady montażu desek tarasowych.

Chcąc przez wiele lat cieszyć się pięknym tarasem drewnianym,  trzeba wybrać odpowiedni gatunek drewna, z którego będą deski tarasowe.  Należy róznież przestrzegać zasad budowy, a potem koniecznie pamiętać o prostych, ale ważnych zabiegach pielęgnacyjnych.

Autor: Andrzej Szandomirski

Taras najlepiej budować we wrześniu, w październiku, kwietniu lub maju

 

Z czego zbudować taras drewniany - drewno egzotyczne lub krajowe

Trudne warunki panujące na tarasie najlepiej zniesie drewno o bardzo wysokiej trwałości – twarde i odporne na grzyby. Bezkonkurencyjne jest pod tym względem drewno egzotyczne: bangkirai, badi, cumaru, ipe (lapacho), tatajuba i massaranduba. Dzięki dużej twardości jest odporne na ścieranie. Poza tym nawet bez impregnacji nie niszczeje. Jeśli wolisz, żeby kolor nie zmieniał się wraz z upływem czasu, wystarczy zabezpieczyć deski tarasowe olejem. Jednak taras można wykonać nie tylko z drewna egzotycznego. Spośród krajowych gatunków na zewnątrz najlepiej sprawdzi się drewno modrzewiowe i dąb. Ale decydując się na nie, należy pamiętać, że konieczne będzie zabezpieczenie ich olejem. Drewno krajowych gatunków iglastych jest z reguły znacznie mniej trwałe niż liściastych, nawet to zaimpregnowane ciśnieniowo. Właśnie dlatego lepiej zrezygnować z wykańczania nim tarasów, które nie są zadaszone.

WAŻNE

Drewno przeznaczone do wykańczania tarasów na zewnątrz domu nie powinno być ani zbyt suche, ani zbyt mokre – musi mieć wilgotność na poziomie 25-30%.

Jakie podłoże, taki montaż

Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Taras na podłożu z tłucznia

Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Taras na podłożu z betonu

WARTO WIEDZIEĆ

Im dłużej na deskach tarasowych będzie się utrzymywała woda deszczowa i pozostaną wilgotne, tym lepiej dla kondycji drewna. Dlatego należy układać je ze spadkiem nieprzekraczającym 2% albo całkowicie z niego zrezygnować. Największym zagrożeniem dla drewnianej posadzki jest duże nasłonecznienie. W wysychającym drewnie dochodzi do skrętu włókien, który prowadzi do wypaczenia drewnianych elementów.

Deski tarasowe mogą mieć nawet 5,5 m długości

Drewniany taras znacznie mniej się nagrzewa niż wykończony ceramiką czy kamieniem

Sposoby mocowania desek tarasowych

  • Przykręcanie wkrętami. Użyte do tego celu wkręty powinny być ze stali nierdzewnej lub z mosiądzu. Ich długość musi być równa dwukrotnej wysokości montowanej deski. Przykręca się je we wszystkich miejscach łączenia legarowania z deską tarasową, przy dwóch jej brzegach – około 1,5 cm od krawędzi. Po zamontowaniu tarasu główki wkrętów są widoczne. Można je zamaskować, zamalowując specjalną emalią w kolorze drewna. Jest to najtrwalszy sposób montażu, który umożliwia ograniczenie pracy drewna przez mocniejsze dokręcenie wkrętów. Taki sposób montażu pozwala na łatwą wymianę wypaczonych elementów. Należy pamiętać, że decydując się na niezadaszony taras od strony południowej, trzeba się liczyć z tym, że co jakiś czas niektóre wypaczone elementy trzeba będzie wymienić na nowe.
  • Klejenie. Na fragmenty legarów, które będą łączyły się z deskami tarasowymi, wystarczy nanieść klej elastyczny (jednoskładnikowy poliuretanowy lub MS polimer) przeznaczony do stosowania na zewnątrz. Można to zrobić za pomocą pistoletu ręcznego. Taki sposób mocowania sprawdzi się od strony północnej, wschodniej i zachodniej. Jeśli taras ma być usytuowany od południa lub południowego zachodu, na klejenie można zdecydować się tylko wtedy, gdy będzie on zadaszony. W takiej sytuacji trzeba go będzie regularnie polewać wodą w słoneczne, upalne dni.
  • Za pomocą blaszek przykręcanych do legara – dwie zewnętrzne części blaszki wchodzą w boczne wyżłobienia – wpusty deski. Ten sposób mocowania można stosować jedynie od północy, w miejscu mało nasłonecznionym – tam, gdzie drewno w najmniejszym stopniu narażone jest na zmiany wymiarów.

Przechowywanie przez zimę niecierpków, begonii i innych roślin z tarasu i balkonu

Przechowywanie przez zimę roślin sezonowych z tarasu i balkonu, takich jak niecierpki, begonie czy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Innowacyjny, bezlegarowy system tarasowy. Deski...

S-Board to innowacyjny, bezlegarowy system tarasowy, łączący w sobie właściwości kompozytu najnowszej...

Jak stworzyć ekologiczny ogród na balkonie?

Twój balkon może być nie tylko miejscem wytchnienia od codziennych trosk. Możesz stworzyć ogród...

Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

Nawożenie roślin balkonowych. Dlaczego kwiaty...

Nawożenie kwiatów balkonowych to, obok podlewania, najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Jeśli chcemy...

Płytki na tarasie – jak przyklejać, aby nie...

Wykańczanie tarasu albo schodów zewnętrznych płytkami ceramicznymi jest bardzo popularne. Ale często...

Drewno na taras. Inspirująca galeria desek...

Taras naziemny to ozdoba budynku, ale przede wszystkim cenione miejsce wypoczynku i spotkań rodzinnych lub...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.