| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Iglaki w ogrodzie – sadzenie i pielęgnacja młodych roślin

Iglaki w ogrodzie – sadzenie i pielęgnacja młodych roślin

Lubimy sadzić iglaki, są one niemal w każdym ogrodzie. Gdzie je kupić? W sklepach ogrodniczych, niemal przez cały sezon, dostępne są iglaki w doniczkach. Można je sadzić w ogrodzie od wiosny do jesieni. Iglaki wykopywane ze szkółki najlepiej sadzić w kwietniu albo od połowy sierpnia do połowy września. Dowiedz się, w jaki sposób sadzić i pielęgnować młode rośliny iglaste.

Iglaki z pojemnika czy z gruntu?

Większość roślin iglastych sprzedawana jest obecnie w doniczkach. Jest to bardzo wygodne, bo takie rośliny można sadzić przez cały sezon.

Wiele sklepów ma w swojej ofercie również iglaki, które były uprawiane w gruncie i zostały wykopane ze szkółki dopiero przed sprzedażą. Mają tę zaletę, że są sporo tańsze od tych uprawianych w pojemnikach. Jeśli więc zdecydujemy się na zakup takich krzewów do ogrodu, to przed posadzeniem trzeba zadbać, aby rośliny były dobrze zabezpieczone przed wysychaniem. Ich korzenie otoczone są zazwyczaj wilgotną ziemią i owinięte jutowym workiem lub siatką. Tylko tak zabezpieczone rośliny po posadzeniu w ogrodzie przyjmą się i nie będą chorować. Podobnie jest również wtedy, gdy dostajemy roślinę z ogródka od znajomych.

Czytaj też: Jakie drzewa iglaste posadzić w ogrodzie

Autor: Mariusz Bykowski

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WAŻNE

Nie przesadzajmy iglaków z odkrytymi korzeniami. Nawet wtedy, gdy przenosimy je z jednej części ogrodu do drugiej, wykopujemy je z bryłą ziemi.

Iglaki wykopywane ze szkółki najlepiej sadzić albo w kwietniu, albo w okresie od połowy sierpnia do połowy września. Rośliny sadzone późnym latem skończyły już intensywnie rosnąć, są więc mniej wrażliwe na uszkodzenie korzeni. Do zimy jest jednak wystarczająco dużo czasu, żeby zdążyły wytworzyć młode korzenie, które zakotwiczą roślinę w nowym miejscu. Jeśli iglaki posadzimy zbyt późno, na przykład w październiku, nie zdążą się one ukorzenić i prawdopodobnie nie przeżyją najbliższej zimy.

Kiedy sadzić iglaki?

Iglaki wykopywane ze szkółki najlepiej sadzić w kwietniu albo od połowy sierpnia do połowy września.

Jak sadzić iglaki w ogrodzie?

  • Wykopujemy dół, mniej więcej dwukrotnie większy od bryły korzeniowej sadzonej rośliny. Część ziemi usuwamy, pozostałą kładziemy na folię, żeby nie zanieczyszczać trawnika. Na spód dołka sypiemy rozłożony kompost lub żyzną ziemię ogrodniczą. 
  • Bryła korzeniowa iglaków, które były zbyt długo transportowane, mogła przeschnąć, dlatego należy ją przetrzymać w wodzie, aż ziemia otaczająca korzenie nasiąknie.
  • Roślinę ustawiamy na dnie dołu, sprawdzamy czy umieszczona jest pionowo i na takiej samej głębokości, na jakiej rosła w szkółce.
  • Nożem przecinamy tkaninę otaczającą korzenie. Możemy ją zostawić w dole lub delikatnie wyciągnąć, tak żeby nie rozkruszyć bryły korzeniowej.
  • Korzenie obsypujemy ziemią i udeptujemy ją. Wokół rośliny formujemy głęboką misę i wypełniamy ją wodą.
  • Gdy cała woda wsiąknie, dosypujemy na wierzch ziemi lub ściółkujemy powierzchnię misy korą, torfem lub skoszoną trawą, tak jednak, żeby wokół rośliny zostało zagłębienie, w którym będzie się zbierała woda.

Jak pielęgnować iglaki?

Nowo posadzone rośliny iglaste są bardzo wrażliwe na suszę, muszą więc być regularnie podlewane. Jeśli jest gorąco, a nasz iglak rośnie w pełnym słońcu, powinniśmy go ocienić włókniną lub gęstą siatką, rozwieszonymi na drewnianych żerdziach. Wysokie i wąskie iglaki, zanim ukorzenią się w nowym miejscu, są mało stabilne i duży wiatr mógłby je przewrócić. Rośliny takie lepiej więc przywiązać do palika.

Sadzenie iglaków krok po kroku

Przeczytaj dodatkowo:
Łąka kwietna czy wiejski ogródek? Łąka kwiatowa...

Łąka kwiatowa zamiast zwykłego trawnika. Przy domu letnim warto posadzić sprawdzone, przystosowane do...

Róże w ogrodzie: odmiany i uprawa. Najpiękniejsze...

Które odmiany róż warto wybrać? Zadbane, odpowiednio pielęgnowane róże w ogrodzie to...

Cięcie drzew ozdobnych - zasady, terminy,...

Cięcie drzew to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiedni pokrój. Coroczne, prawidłowo...

Rośliny pod drzewa. Jakie rośliny posadzić pod...

Jakie rośliny posadzić pod drzewami? Obszary pod koroną drzew i krzewów uchodzą za newralgiczne punkty...

Rośliny na skalniak. Jakie rośliny sadzić na...

Podpowiadamy, jakie rośliny najlepiej posadzić na skalniaku. Skalniak to jeden z najpopularniejszych...