| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Ogrody wertykalne we wnętrzach. Jak założyć i pielęgnować ogród pionowy w domu?

Ogrody wertykalne we wnętrzach. Jak założyć i pielęgnować ogród pionowy w domu?

Ogrody wertykalne coraz częściej spotyka się we wnętrzach. Jak założyć i pielęgnować "ekologiczną ścianę" w domu? Jakie gatunki roślin wybrać?

Ogrody wertykalne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Coraz częściej widuje się je w Polsce na ścianach budynków. Niestety ze względu na warunki klimatyczne pielęgnacja zieleni jest problematyczna. Dużo łatwiej uprawia się pionowy ogród w pomieszczeniu. Jak go założyć?

Budowę większego, wielogatunkowego ogrodu wertykalnego w pomieszczeniu lepiej powierzyć fachowcom – wiele firm ogrodniczych specjalizuje się w tym zakresie. Przy odpowiednich środkach i przemyślanym doborze gatunków można stworzyć żywy obraz, który będzie główną dekoracją widnego pokoju lub salonu. Proste, mniejsze konstrukcje można z powodzeniem zamontować samodzielnie.

Autor: thinkstockphotos.com

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Budowa ogrodu wertykalnego – krok po kroku

Ogród wertykalny najlepiej zbudować na dużej, jednolitej i dobrze oświetlonej ścianie. To może być samodzielna konstrukcja lub żywa ściana połączona z innym elementem, np.: w kompozycji z akwarium.

Sposób montażu zależy od wybranej technologii. Na rynku można nabyć wiele systemów – dość popularne są skrzynie zawierające tuleje i kieszenie. Ich wielkość jest zróżnicowana – w zależności od producenta. W obu przypadkach panele (lub ramy mocujące) należy zamontować stabilnie do ściany (np.: wkrętami). Pomiędzy ścianą a modułami powinno się umieścić cienką warstwę ochronną, np.: z PCV.

W panelach umieszcza się donice lub bezpośrednio sadzi rośliny. Dobre panele są wyposażone w system nawadniania, np.: z wbudowanymi kroplownikami. Zalecanym podłożem jest uniwersalna, żyzna ziemia ogrodowa wymieszana z kompostem i innymi nawozami o spowolnionym działaniu. Rośliny sadzi się najczęściej po montażu modułów (jeśli nie ma ryzyka, że wypadną przed ukorzenieniem). Na 1m2 może znajdować się nawet 25-30 roślin.

Autor: thinkstockphotos.com

Jakie gatunki roślin wybrać do ogrodu wertykalnego

Wybór roślin do ogrodu wertykalnego w pomieszczeniu jest znacznie łatwiejszy niż przy tworzeniu zewnętrznych ścian. W tym wypadku nie zachodzi problem z przemarzaniem roślin.

Należy jedynie zadbać o wystarczające naświetlenie, regularnie nawadnianie (przy większych konstrukcjach czasem woda może nie dochodzić do każdej tulei).

Warto stawiać na gatunki o płożącym pokroju (bluszcz pospolity, epipremnum złociste, cissus rombolistny, figowiec pnący, filodendron pnący, pasiatka zwisła, syngonium), rośliny osiągające niewielką wysokość (maranta, niedośpian ognisty), rośliny z rodziny bromeliowatych (echmea wstęgowata, guzmania) i paprocie (adiantum, nefrolepis, zanokcica, łosie rogi).

Przy większych konstrukcjach można pokusić się o posadzenie „cięższych” gatunków, takich jak krotony i draceny. Niestety po kilku latach uprawa wysokich roślin w małych pojemnikach będzie stanowiła problem. Ogród wertykalny trzeba będzie zmodernizować.

Zabiegi pielęgnacyjne - nawadnianie i nowożenie roślin

Rośliny uprawiane w ogrodzie wertykalnym wymagają nieco większej troski niż przy tradycyjnej uprawie. Przede wszystkim posadzone są w małych pojemnikach, mają mniej miejsca do wzrostu i muszą konkurować o światło.

Najprostsze jest nawadnianie – zazwyczaj korzysta się z automatycznego systemu. W podobny sposób można je również nawozić. Wadą rozwiązania jest jednorodność zabiegów pielęgnacyjnych przy zróżnicowanych potrzebach roślin.

Rośliny posadzone w ogrodzie wertykalnym warto regularnie zamgławiać, szczególnie zimą. Podczas sadzenia do podłoża (oprócz nawozu) można dodać hydrożele, które zwiększają dostępność wody.

WIDEO: jak czyścić liście kwiatów doniczkowych?

Przeczytaj dodatkowo:
GALERIA pięknych ogrodów

Piękny ogród to nie tylko odpowiednio dobrane gatunki roślin, ale też dobrze przycięty trawnik i...

Ptaki w ogrodzie. Rośliny, które są schronieniem...

Ptaki w ogrodzie to nasi naturalni sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami atakującymi rośliny i będącymi...

Jak uprawiać warzywa na balkonie? Najlepsze...

Uprawa warzyw nie musi oznaczać wielkiej plantacji, czy przydomowego ogródka na wsi. Nowoczesne...

Dzieci w ogrodzie przydomowym - czego dzieci mogą...

Przydomowy ogród to dla dzieci nie tylko miejsce zabaw, ale także szansa na kontakt z naturą i...

Drewniany taras - czyszczenie i impregnacja...

Po zimie należy wykonać wiosenne porządki na posesji. Drewniany taras również potrzebuje lekkiego...