| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Chrabąszcz majowy - jak szkodzi roślinom w ogrodzie

Chrabąszcz majowy - jak szkodzi roślinom w ogrodzie

Chrabąszcz majowy to chrząszcz, ktory pojawia się w ogrodzie w maju i żeruje na roślinach ogryzając młode liście drzew. Co zrobić, gdy w ogrodzie pojawią się chrząszcze chrabąszcza majowego?

Autor: Stanisław Ignatowicz

Chrabąszcz majowy - dorosłe osobniki

Chrabąszcz majowy to duży chrząszcz o lekko omszonych brunatnych pokrywach skrzydeł. Jego larwa (nazywane pędrakiem) jest białoróżowa, grubea, łąkowato wygięta. Ma silny, gryzący aparat gębowy. Może osiągnąć nawet 60 mm długości.

Dorosłe chrząszcze i pędraki zimują w glebie na głębokości około 1 m. Rozwój chrabąszcza majowego trwa 4-5 lat.

Chrabąszcz majowy - dorosłe chrząszcze

Chrabąszcze majowe pojawiają się zazwyczaj w maju i żerują około 6 tygodni, ogryzając młode liście drzew. Wprawdzie na ogołoconych pędach rozwijają się pączki śpiące, ale zaatakowane rośliny są osłabione, źle rosną i źle zimują. Samice zakopują się w ziemi na głębokość 20 cm i składają jaja. Po upływie około 6 tygodni wylęgają się pędraki, które żerują w warstwie próchnicznej gleby i zjadają rozkładające się części roślin. Od drugiego roku pędraki żerują na korzeniach roślin. Najbardziej żarłoczne są w trzecim roku – zwłaszcza wiosną. W czwartym roku pędraki żerują krótko i przepoczwarczają się.

Jak pozbyć się chrabąszcza majowego

Jeżeli w ogrodzie pojawiają się chrząszcze chrabąszcza majowego, można:

  • z młodych drzewek otrząsać je na rozłożone na ziemi płachty (należy robić to rankiem, kiedy są odrętwiałe po nocnym obniżeniu temperatury). Sparzone wrzątkiem i wysuszone są doskonałą karmą dla ryb, drobiu i trzody chlewnej;
  • wysokie drzewa liściaste (w ogrodzie lub jego pobliżu) można opryskiwać Owadofosem płynnym 50 (0,15%), Zolonem 35 EC (0,2%) lub Basudinem 25 EC (0,15%). Wykonanie tego zabiegu należy zlecić wyspecjalizowanym ekipom dysponującym odpowiednim sprzętem do opryskiwania wysokich drzew.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Turkuć podjadek - zwalczanie. Jak walczyć z turkuciem podjadkiem

Turkuć podjadek może być szkodliwy dla roślin w ogrodzie. Czy wiesz, jak walczyć z turkuciem...

zobacz więcej
zamknij