| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Szkodniki roślin cebulowych: niszczyk zjadliwy, poskrzypka liliowa i inne. Jak je zwalczać?

Szkodniki roślin cebulowych: niszczyk zjadliwy, poskrzypka liliowa i inne. Jak je zwalczać?

Szkodniki roślin cebulowych mogą je znacznie uszkodzić. Jakie szkodniki atakują rośliny cebulowe możemy poznać po uszkodzeniach roślin. Do najczęściej żerujących na roślinach cebulowych należą: niszczyk zjadliwy i poskrzypka liliowa. Dowiedz  się, jak zwalczać szkodniki roślin cebulowych.

Szkodniki krokusów: ptaki i węgorek narcyzowiec

Ptaki (wróble, kosy, dzwońce i inne) dziobią płatki kwiatów wcześnie zakwitających szafranów (krokusów). Rośliny z poszarpanymi kwiatami przestają być ozdobą ogrodu.
Zapobieganie. Gdy tylko dostrzeżemy pierwsze takie uszkodzenia, osłońmy szafrany siatką o oczkach nie większych niż 3 cm (siatki takie można kupić w sklepach ogrodniczych). Jeżeli nie chcemy zasłaniać kwiatów, postarajmy się odstraszać ptaki od rabat (choć oczywiście jest to trudne).
Jeżeli liście (pojawiają się później niż kwiaty) żółkną i zasychają, a na bulwie wydobytej z ziemi dostrzeżemy wyraźne pęcherzyki i zmarszczenia, to znaczy, że roślinę zaatakował nicień – węgorek narcyzowiec. Jeżeli przekroimy porażoną bulwę i na przekroju zobaczymy szarawe przebarwienia, mamy pewność, że nasza diagnoza była słuszna.
Zwalczanie. Porażone rośliny jak najszybciej wykopmy i zniszczmy.

Szkodniki narcyzów: pobzyga i udnica

Gdy wiosną pędy nie pojawiają się wcale albo młode liście rosną słabo i żółkną, to znak, że cebulki zostały uszkodzone przez larwy pobzygi cebularza. Grube, walcowate larwy długości prawie 2 cm wyjadają wnętrza cebulek.
Zwalczanie. Cebule porażone przez pobzygę cebularza trzeba usuwać z rabat i niszczyć.
Gdy przy wykopywaniu cebul narcyzów okaże się, że są miękkie i gniją, a w środku po przekrojeniu znajdziemy kilka drobnych larw, to znaczy, że cebule zaatakowała udnica cebulówka.
Zapobieganie i zwalczanie. Aby uchronić zdrowe cebulki przed udnicą, należy rośliny – począwszy od maja – podlewać dwu-trzykrotnie co 14 dni 0,15-procentowym roztworem jednego z następujących preparatów: Basudin 25 EC, Diazinon EC lub Diazol 250 EC. Można też rozsiać wokół roślin granulowany insektycyd (Counter 5 G, Basudin 10 GR, Diazinon 10 GR) i wymieszać z wierzchnią warstwą gleby.
Cebule już zasiedlone przez larwy trzeba zniszczyć.

Szkodniki tulipanów: ptaki i niszczyk zjadliwy

Kiełkujące z ziemi tulipany są łakomym kąskiem dla ptaków z rodziny krukowatych (zwłaszcza gawronów i wron), które wyciągają je z ziemi i wydziobują cebule.
Zapobieganie. Na czas kiełkowania (podrośnięte rośliny przestają być dla ptaków interesujące) trzeba tulipany osłonić siatką, albo płoszyć ptaki.
Poskręcane i żółtozielone liście, krótkie, zgrubiałe łodygi łatwo łamiące się u nasady, zniekształcone i zielone kwiaty oraz miękkie i gąbczaste cebule ze szklistymi, szarymi lub brązowymi plamami na łuskach wskazują, że żeruje w nich nicień niszczyk zjadliwy.
Zwalczanie. Porażone rośliny wraz z cebulami, korzeniami i otaczającą je bryłą ziemi należy wykopać i spalić.

Szkodniki hiacyntów: niszczyk zjadliwy

Gdy liście żółkną, a palcami możemy wyczuć na ich powierzchni zgrubienia, prawdopodobnie rośliny są porażone przez nicienia niszczyka zjadliwego. Aby się upewnić, należy cebulę przeciąć – jeśli na przekroju będą widoczne brunatne pierścienie zniszczonych łusek, wówczas nie ma wątpliwości: hiacynt został zaatakowany przez nicienie.
Zwalczanie: Porażone rośliny wraz z cebulami, korzeniami i otaczającą je bryłą ziemi należy wykopać i spalić.

Szkodniki mieczyków: wciornastek mieczykowiec

Znaczne zmiany w wyglądzie tych roślin powoduje mały, ale bardzo groźny szkodnik mieczyków – wciornastek mieczykowiec. Wciornastki "wypijają" zawartość komórek roślinnych, dlatego miejsca ich żerowania na liściach i kwiatach wyglądają jak srebrzystobiałe plamki, które z czasem brązowieją. Silnie porażone liście i płatki kwiatowe zasychają, a pąki mogą się nie rozwijać. Owady te (długości do 2 mm) bardzo trudno zauważyć na roślinie. Musimy szukać w kwiatach albo w pochwach liści: larwy są żółte, a osobniki dorosłe ciemno zabarwione – prawie czarne. Jeżeli rozpoznamy objawy żerowania lub znajdziemy szkodnika, opryskujmy rośliny od trzech do pięciu razy co 10-14 dni, stosując Talstar 100 EC (0,05%) lub Marshal 250 EC (0,1%).       

Szkodniki dalii: skorek pospolity

Duże kwiaty dalii upodobał sobie skorek pospolity, znany powszechnie owad z odwłokiem zakończonym „cęgami”. Wygryza on w kwiatach, a czasami także w liściach, małe nieregularne dziury.
Skorek jest pożyteczny, gdyż żywi się różnymi szkodnikami roślin, na przykład mszycami i drobnymi gąsienicami. Od czasu do czasu potrzebuje jednak nieco pokarmu roślinnego i wtedy uszkadza rośliny uprawiane w ogrodzie.
Zwalczanie. Rzadko pojawia się w tak dużych ilościach, że trzeba go niszczyć insektycydami, dlatego zaleca się raczej wyłapywanie skorków. Owady przenosi się tam, gdzie powinny żyć i polować na szkodniki, to znaczy na drzewa i krzewy ozdobne i owocowe. Można je łapać do słoików, a potem wypuszczać pod drzewami. Można też zastawiać na nie pułapki z doniczek wypełnionych słomą lub trocinami (kładzie się je na ziemi – skorki chętnie się w nich kryją). Później odwrócone doniczki ze skorkami wiesza się na gałęziach drzew. Skorki w dzień śpią w nich w słomie, a po zmroku wychodzą na żer.

Autor: Jupiterimages
Autor: Marek Sternicki

Co zagraża roślinom cebulowym?

Autor: Jupiterimages

Co zagraża roślinom cebulowym?

Szkodniki różnych roślin cebulowych: poskrzypka liliowa

Dziury w liściach i w pąkach kwiatowych roślin z rodziny liliowatych wskazują, że żeruje na nich poskrzypka liliowa. Najpierw pojawiają się ceglastoczerwone chrząszcze , popularnie nazywane czerwonymi stonkami, a następnie ich pokryte lepkim śluzem larwy . Już na początku kwietnia chrząszcze można zobaczyć na koronie cesarskiej, potem na innych roślinach cebulowych, a na końcu, w lecie, na liliach.
Zwalczanie. Warto obserwować zagrożone rośliny, bowiem pojedyncze chrząszcze można wyzbierać, a pojedyncze liście z jajami – obrywać. Jedne i drugie trzeba niszczyć. Jeżeli nie chcemy poświęcać czasu na zbieranie chrząszczy, lub gdy poskrzypka liliowa pojawi się liczniej, należy ją zwalczać metodą chemiczną. Nie powinniśmy z tym zwlekać, bo poskrzypka złoży jaja, które są odporne na działanie insektycydów.

Zabieg opryskiwania możemy wykonać jednym z następujących preparatów: Danitol 10 EC (0,05%), Fastac 10 EC (0,02%), Karate 025 EC (0,05%), Sherpa 10 EC (0,05%), Sumi-alpha 050 EC (0,04%) lub Talstar 100 EC (0,05%). Ponieważ liście lilii są pokryte warstewką wosku, po której ciecz spływa na glebę, do rozcieńczonych preparatów należy dodać środek zwiększający przyczepność. Może to być Sandovit Koncentrat w stężeniu 0,01%.

Wygodniejsze, bo nie wymagające mieszania (a równie skuteczne), są gotowe do użycia preparaty: Kontrapest 0003 AE lub AgrEvo przeciwko owadom na roślinach ozdobnych. Rośliny, na których zauważyliśmy poskrzypkę liliową, a także powierzchnię gleby wokół nich należy dokładnie opryskać. Zabiegi należy powtarzać co kilka (lub kilkanaście) dni, gdyż z gleby, w której się przepoczwarzają – szkodniki wychodzą sukcesywnie od kwietnia do sierpnia.

Mrówki w ogrodzie. Poznaj tajemnice i gatunki mrówek

Mrówki tworzą duże społeczeństwa, w których życie jednostki podporządkowane jest...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Cięcie drzew owocowych – terminy i zasady

Cięcie drzew owocowych ma wpływ na ich kondycję i owocowanie. Reguluje też wzrost rośliny. Sprawdź, jakie są...

Bezpieczne podlewanie kwiatów. Jak uchronić...

Woda to życie, zarówno dla ludzi jak i roślin. Bezpieczne podlewanie kwiatów ma znaczący wpływ...

Bielenie drzew: kiedy i jak bielić drzewa w...

Bielenie drzew to zabieg pielęgnacyjny, który wykonuje się w zimowe miesiące, w okresie od nadejścia...

Jesienne prace w ogrodzie

Jesień w ogrodzie uważa się za najbardziej „pracowitą” porę roku. Właśnie wtedy zakłada się i...

Piękne ogrody wymagają kompleksowej pielęgnacji....

Piękne ogrody są efektem świetnie zaplanowanych prac – dbanie o kwiaty ogrodowe, trawniki oraz stan...

Mikoryza – jak stosować szczepionki w ogrodzie?

Uprawę roślin można znacznie usprawnić wykorzystując naturalny proces zachodzący w przyrodzie. Tym zjawiskiem...