| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Szkodniki roślin cebulowych: niszczyk zjadliwy, poskrzypka liliowa i inne. Jak je zwalczać?

Szkodniki roślin cebulowych: niszczyk zjadliwy, poskrzypka liliowa i inne. Jak je zwalczać?

Szkodniki roślin cebulowych mogą je znacznie uszkodzić. Jakie szkodniki atakują rośliny cebulowe możemy poznać po uszkodzeniach roślin. Do najczęściej żerujących na roślinach cebulowych należą: niszczyk zjadliwy i poskrzypka liliowa. Dowiedz  się, jak zwalczać szkodniki roślin cebulowych.

Szkodniki krokusów: ptaki i węgorek narcyzowiec

Ptaki (wróble, kosy, dzwońce i inne) dziobią płatki kwiatów wcześnie zakwitających szafranów (krokusów). Rośliny z poszarpanymi kwiatami przestają być ozdobą ogrodu.
Zapobieganie. Gdy tylko dostrzeżemy pierwsze takie uszkodzenia, osłońmy szafrany siatką o oczkach nie większych niż 3 cm (siatki takie można kupić w sklepach ogrodniczych). Jeżeli nie chcemy zasłaniać kwiatów, postarajmy się odstraszać ptaki od rabat (choć oczywiście jest to trudne).
Jeżeli liście (pojawiają się później niż kwiaty) żółkną i zasychają, a na bulwie wydobytej z ziemi dostrzeżemy wyraźne pęcherzyki i zmarszczenia, to znaczy, że roślinę zaatakował nicień – węgorek narcyzowiec. Jeżeli przekroimy porażoną bulwę i na przekroju zobaczymy szarawe przebarwienia, mamy pewność, że nasza diagnoza była słuszna.
Zwalczanie. Porażone rośliny jak najszybciej wykopmy i zniszczmy.

Szkodniki narcyzów: pobzyga i udnica

Gdy wiosną pędy nie pojawiają się wcale albo młode liście rosną słabo i żółkną, to znak, że cebulki zostały uszkodzone przez larwy pobzygi cebularza. Grube, walcowate larwy długości prawie 2 cm wyjadają wnętrza cebulek.
Zwalczanie. Cebule porażone przez pobzygę cebularza trzeba usuwać z rabat i niszczyć.
Gdy przy wykopywaniu cebul narcyzów okaże się, że są miękkie i gniją, a w środku po przekrojeniu znajdziemy kilka drobnych larw, to znaczy, że cebule zaatakowała udnica cebulówka.
Zapobieganie i zwalczanie. Aby uchronić zdrowe cebulki przed udnicą, należy rośliny – począwszy od maja – podlewać dwu-trzykrotnie co 14 dni 0,15-procentowym roztworem jednego z następujących preparatów: Basudin 25 EC, Diazinon EC lub Diazol 250 EC. Można też rozsiać wokół roślin granulowany insektycyd (Counter 5 G, Basudin 10 GR, Diazinon 10 GR) i wymieszać z wierzchnią warstwą gleby.
Cebule już zasiedlone przez larwy trzeba zniszczyć.

Szkodniki tulipanów: ptaki i niszczyk zjadliwy

Kiełkujące z ziemi tulipany są łakomym kąskiem dla ptaków z rodziny krukowatych (zwłaszcza gawronów i wron), które wyciągają je z ziemi i wydziobują cebule.
Zapobieganie. Na czas kiełkowania (podrośnięte rośliny przestają być dla ptaków interesujące) trzeba tulipany osłonić siatką, albo płoszyć ptaki.
Poskręcane i żółtozielone liście, krótkie, zgrubiałe łodygi łatwo łamiące się u nasady, zniekształcone i zielone kwiaty oraz miękkie i gąbczaste cebule ze szklistymi, szarymi lub brązowymi plamami na łuskach wskazują, że żeruje w nich nicień niszczyk zjadliwy.
Zwalczanie. Porażone rośliny wraz z cebulami, korzeniami i otaczającą je bryłą ziemi należy wykopać i spalić.

Szkodniki hiacyntów: niszczyk zjadliwy

Gdy liście żółkną, a palcami możemy wyczuć na ich powierzchni zgrubienia, prawdopodobnie rośliny są porażone przez nicienia niszczyka zjadliwego. Aby się upewnić, należy cebulę przeciąć – jeśli na przekroju będą widoczne brunatne pierścienie zniszczonych łusek, wówczas nie ma wątpliwości: hiacynt został zaatakowany przez nicienie.
Zwalczanie: Porażone rośliny wraz z cebulami, korzeniami i otaczającą je bryłą ziemi należy wykopać i spalić.

Szkodniki mieczyków: wciornastek mieczykowiec

Znaczne zmiany w wyglądzie tych roślin powoduje mały, ale bardzo groźny szkodnik mieczyków – wciornastek mieczykowiec. Wciornastki "wypijają" zawartość komórek roślinnych, dlatego miejsca ich żerowania na liściach i kwiatach wyglądają jak srebrzystobiałe plamki, które z czasem brązowieją. Silnie porażone liście i płatki kwiatowe zasychają, a pąki mogą się nie rozwijać. Owady te (długości do 2 mm) bardzo trudno zauważyć na roślinie. Musimy szukać w kwiatach albo w pochwach liści: larwy są żółte, a osobniki dorosłe ciemno zabarwione – prawie czarne. Jeżeli rozpoznamy objawy żerowania lub znajdziemy szkodnika, opryskujmy rośliny od trzech do pięciu razy co 10-14 dni, stosując Talstar 100 EC (0,05%) lub Marshal 250 EC (0,1%).       

Szkodniki dalii: skorek pospolity

Duże kwiaty dalii upodobał sobie skorek pospolity, znany powszechnie owad z odwłokiem zakończonym „cęgami”. Wygryza on w kwiatach, a czasami także w liściach, małe nieregularne dziury.
Skorek jest pożyteczny, gdyż żywi się różnymi szkodnikami roślin, na przykład mszycami i drobnymi gąsienicami. Od czasu do czasu potrzebuje jednak nieco pokarmu roślinnego i wtedy uszkadza rośliny uprawiane w ogrodzie.
Zwalczanie. Rzadko pojawia się w tak dużych ilościach, że trzeba go niszczyć insektycydami, dlatego zaleca się raczej wyłapywanie skorków. Owady przenosi się tam, gdzie powinny żyć i polować na szkodniki, to znaczy na drzewa i krzewy ozdobne i owocowe. Można je łapać do słoików, a potem wypuszczać pod drzewami. Można też zastawiać na nie pułapki z doniczek wypełnionych słomą lub trocinami (kładzie się je na ziemi – skorki chętnie się w nich kryją). Później odwrócone doniczki ze skorkami wiesza się na gałęziach drzew. Skorki w dzień śpią w nich w słomie, a po zmroku wychodzą na żer.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Jupiterimages
Autor: Marek Sternicki

Co zagraża roślinom cebulowym?

Autor: Jupiterimages

Co zagraża roślinom cebulowym?

Szkodniki różnych roślin cebulowych: poskrzypka liliowa

Dziury w liściach i w pąkach kwiatowych roślin z rodziny liliowatych wskazują, że żeruje na nich poskrzypka liliowa. Najpierw pojawiają się ceglastoczerwone chrząszcze , popularnie nazywane czerwonymi stonkami, a następnie ich pokryte lepkim śluzem larwy . Już na początku kwietnia chrząszcze można zobaczyć na koronie cesarskiej, potem na innych roślinach cebulowych, a na końcu, w lecie, na liliach.
Zwalczanie. Warto obserwować zagrożone rośliny, bowiem pojedyncze chrząszcze można wyzbierać, a pojedyncze liście z jajami – obrywać. Jedne i drugie trzeba niszczyć. Jeżeli nie chcemy poświęcać czasu na zbieranie chrząszczy, lub gdy poskrzypka liliowa pojawi się liczniej, należy ją zwalczać metodą chemiczną. Nie powinniśmy z tym zwlekać, bo poskrzypka złoży jaja, które są odporne na działanie insektycydów.

Zabieg opryskiwania możemy wykonać jednym z następujących preparatów: Danitol 10 EC (0,05%), Fastac 10 EC (0,02%), Karate 025 EC (0,05%), Sherpa 10 EC (0,05%), Sumi-alpha 050 EC (0,04%) lub Talstar 100 EC (0,05%). Ponieważ liście lilii są pokryte warstewką wosku, po której ciecz spływa na glebę, do rozcieńczonych preparatów należy dodać środek zwiększający przyczepność. Może to być Sandovit Koncentrat w stężeniu 0,01%.

Wygodniejsze, bo nie wymagające mieszania (a równie skuteczne), są gotowe do użycia preparaty: Kontrapest 0003 AE lub AgrEvo przeciwko owadom na roślinach ozdobnych. Rośliny, na których zauważyliśmy poskrzypkę liliową, a także powierzchnię gleby wokół nich należy dokładnie opryskać. Zabiegi należy powtarzać co kilka (lub kilkanaście) dni, gdyż z gleby, w której się przepoczwarzają – szkodniki wychodzą sukcesywnie od kwietnia do sierpnia.

Mrówki w ogrodzie. Poznaj tajemnice i gatunki mrówek

Mrówki tworzą duże społeczeństwa, w których życie jednostki podporządkowane jest...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Piękne ogrody wymagają kompleksowej pielęgnacji....

Piękne ogrody są efektem świetnie zaplanowanych prac – dbanie o kwiaty ogrodowe, trawniki oraz stan...

Cięcie krzewów ogrodowych o ozdobnych kwiatach i...

Cięcie krzewów to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie wszystkie krzewy ogrodowe...

Pielęgnacja trawnika od wiosny do jesieni. Poznaj...

Dobra pielęgnacja trawnika - nawożenie, koszenie, aeracja, mulczowanie jest niezbędne, by trawnik w ogrodzie...

Kosiarki do trawy - jak wybrać dobrą kosiarkę do...

Wybór kosiarki do trawy powinien być poprzedzony dobrym przygotowaniem. Zanim zdecydujesz się na...

GALERIA pięknych ogrodów

Piękny ogród to nie tylko odpowiednio dobrane gatunki roślin, ale też dobrze przycięty trawnik i...