Murki oporowe w ogrodzie. Jak wykonać i jakich materiałów użyć do ich budowy?

2022-03-21 7:43
Murek ogrodowy
Autor: GettyImages Murek ogrodowy z cegły

Murki oporowe w ogrodzie mogą być wykonane na wiele sposobów. Do ich budowy można wykorzystać różnorodne materiały - kamienie, cegły klinkierowe, beton i gotowe prefabrykaty. Sprawdź, jak wykonać murek ogrodowy, w zależności od użytego materiału.

Do budowy murków oporowych wykorzystuje się różne materiały – łupki i kamienne ciosy, otoczaki, kształtki betonowe, cegły klinkierowe, a także beton układany w szalunku.

Murki oporowe murowane

Murki oporowe murowane buduje się z kamieni, cegieł klinkierowych i kształtek betonowych ułożonych na fundamencie. Elementy te łączy się zaprawą cementową. W trakcie ich murowania należy pilnować, żeby były przewiązane. Jest to szczególnie istotne w przypadku nieregularnych kamieni, które trzeba tak dobierać, żeby pionowe spoiny między kolejnymi warstwami nie łączyły się, bo to osłabia wytrzymałość konstrukcji.

Ścianki, które mają nie więcej niż 80 cm wysokości, mogą być wznoszone pionowo, wyższe powinny być pochylone w stronę skarpy o 10-15%, ponieważ to zwiększa ich stabilność. W długich murkach co 5 m zostawia się szczelinę dylatacyjną. Na gruntach nieprzepuszczalnych od strony skarpy należy ułożyć kilkunastocentymetrową warstwę odsączającą ze żwiru. Jeżeli ziemia na działce jest przepuszczalna, nie jest to konieczne.

Żeby napór wilgotnej, ciężkiej gleby (na przykład po ulewnym deszczu) nie zniszczył konstrukcji, u podstawy murka umieszcza się sączki drenarskie zbierające wodę i odprowadzające ją do studzienki chłonnej albo przed jego lico.

Przeczytaj też: Zabezpieczenie skarpy przed erozją. Jak wykonać i zabezpieczyć skarpę w ogrodzie >>>

Suche murki oporowe

Do budowy suchych murków oporowych nie stosuje się zaprawy – stabilność konstrukcji zapewnia odpowiednie ułożenie elementów. Suchy murek wznosi się z kamiennych ciosów lub kamieni łupanych i posortowanych tak, żeby miały co najmniej dwie płaskie, równoległe powierzchnie (kamienie polne się nie nadają). Fundament tworzą bloki kamienne, ale można też zastosować tańsze betonowe bloczki fundamentowe.

Na nieprzepuszczalnym gruncie układa się je na warstwie tłucznia, dodatkowo wykonuje się też żwirowy drenaż z tyłu murka. Murek powinien być nachylony w stronę skarpy, a jego szerokość nie może być mniejsza niż 1/3 wysokości. Nie jest konieczne kładzenie sączków drenarskich, ponieważ woda swobodnie przedostaje się przez szczeliny między kamieniami. Układając je, należy pamiętać o tym, żeby były przewiązane – długie pionowe spoiny osłabiają konstrukcję. Co jakiś czas układa się długi kamień, który sięga w głąb skarpy i wiąże murek z gruntem. Po wypełnieniu szczelin żyzną ziemią można w nich posadzić rośliny skalne.

Przeczytaj też: Ciekawy pomysł: rośliny do wypełniania szczelin w chodnikach, schodach, murkach >>>

Gabiony. Mury oporowe w roli ogrodzenia

Murki oporowe z betonowych prefabrykatów

Murki oporowe wznosi się także z kształtek, które mają postać okrągłych, prostokątnych lub wielościennych donic bez dna. Układa się je jedna na drugiej z przesunięciem w stronę skarpy i wypełnia ziemią lub żwirem – powstaje więc rodzaj suchego muru.

Ponieważ betonowe elementy są równe i stosunkowo lekkie, o wiele łatwiej buduje się ściany z nich niż z kamieni. Można je ułożyć na betonowym fundamencie (na gruncie nieprzepuszczalnym wymagana jest dodatkowo warstwa odsączająca z tłucznia) lub tylko na dokładnie ubitej warstwie tłucznia (wtedy pierwszą kształtkę należy zagłębić w ziemi). Ważne jest, żeby teren był dokładnie wypoziomowany, ponieważ nierówno osadzone duże i regularne elementy będą wyglądały nieporządnie.

Po wypełnieniu kształtek żyzną ziemią sadzi się w nich rośliny, dzięki czemu powstają efektowne zielone ściany. Ponieważ podłoże dość szybko w nich przesycha, trzeba wybierać gatunki odporne na suszę. Dobrym rozwiązaniem jest również zainstalowanie automatycznego podlewania.

Nawierzchnia przed domem: kształtki betonowe >>>

Murki oporowe z betonu

Ścianki ze zbrojonego betonu są bardzo trwałe, jednak ich budowa wymaga dużych umiejętności. Ich zaletą jest plastyczność – można nadawać im dowolny kształt, na przykład formować łuki. W różny sposób można też wykończyć ich powierzchnię, między innymi stosując rozmaite okładziny.

Układa się je na miejscu w przygotowanym wcześniej szalunku. Wznosi się z nich nawet wysokie i bardzo mocne ściany oporowe, konieczna jest jednak konsultacja ze specjalistą, który obliczy napór ziemi i na tej podstawie wykona projekt. Samodzielnie można budować ścianki wysokości najwyżej 1 m, pamiętając o tym, że muszą mieć fundament poniżej punktu zamarzania gruntu i co 5 m dylatację.

Z tyłu konstrukcji należy położyć warstwę odsączającą ze żwiru oraz izolację z folii fundamentowej. U podstawy ścianki umieszcza się sączki drenarskie odprowadzające wodę do studzienki chłonnej lub przed jej lico.

Sonda
Jakie ogrodzenie wybrałbyś na swoją posesję?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Pozostałe podkategorie