| muratordom.pl » Ogród » Narzędzia, instalacje » Śnieg w ogrodzie. Dlaczego rośliny nie lubią śniegu?

Śnieg w ogrodzie. Dlaczego rośliny nie lubią śniegu?

Śnieg w ogrodzie chroni rośliny przed mrozem, pozwalając im przetrwać bez uszczerbku do wiosny. Nadmiar śniegu dla wielu roślin bywa jednak utrapieniem. Zleżały śnieg może zdeformować rośliny, na trawniku pod skorupami lodu będzie się rozwijać choroba (pleśń śniegowa), a sól, która przedostanie się do gruntu może powodować zasychanie roślin.

Śnieg w ogrodzie tworzy zimową kołdrę dla roślin. Pomimo siarczystego mrozu pod grubą warstwą śniegu przezimują nawet wrażliwe na mróz rośliny. Niestety, śnieg może także szkodzić roślinom. Zalegające czapy i hałdy śniegu mogą zdeformować drzewa i krzewy, a topniejący i zamarzający śnieg zniszczy trawnik. Dowiedz się dlaczego rośliny nie lubią śniegu!

Autor: Andrzej Szandomirski

Śnieg w ogrodzie - hałdy śnieżne, czapy mokrego śniegu, skorupy lodu

Zleżały śnieg w ogrodzie zgarniany podczas odśnieżania na rośliny deformuje je (na przykład krzewy), sprawia też, że odczuwają brak tlenu i marnieją (zwłaszcza trawnik i rośliny zimozielone). Wiosną gromadząca się z topniejącego śniegu woda powoduje gorszy wzrost roślin wrażliwych na wilgoć (dyptam, inkarwilla, lawenda, trytoma).

Mokry śnieg gromadzący się w koronach roślin może je deformować. Najbardziej narażone są rośliny zimozielone, zwłaszcza te o kolumnowym pokroju. Dlatego szczególnie z nich należy regularnie otrząsać śnieg.

Skorupy lodu tworzą się w czasie odwilży, gdy śnieg topnieje i zamarza. Powstały lód nie przepuszcza powietrza. Jest to groźne dla trawnika (rozwija się choroba – pleśń śniegowa) oraz dla roślin cebulowych i bulwiastych (mogą gnić).

Sól używana do odśnieżania szkodzi roślinom!

Sól (chlorek sodu lub chlorek wapnia) stosowana do pozbycia się śniegu, jest szkodliwa dla roślin. Przedostając się do gleby, powoduje suszę fizjologiczną – z gruntu nasyconego rozpuszczoną w wodzie solą rośliny nie są w stanie pobierać wody, chorują i zasychają. Sól niszczy obuwie, sprzyja korozji metalowych elementów i zatruwa środowisko.

Odśnieżanie ręczne

Niewielkie powierzchnie można odśnieżać szuflami. Powinny być wykonane­ z lekkiego tworzywa, do którego nie przylepia się śnieg. Ich krawędzie może wzmacniać blacha. Nadają się zwłaszcza do regularnego usuwania puchu; szuflowanie zleżałego śniegu wymaga sporo wysiłku. Do zgarniania cienkiej warstwy puchu dobre są też miotły, natomiast do kruszenia zlodowaciałego śniegu – metalowy odkuwacz do lodu.

Odśnieżanie zmechanizowane - odśnieżarki i pługi śnieżne

Wygodne w obsłudze i skuteczne są odśnieżarki spalinowe. Wirnik odśnieżarki zeskrobuje i kruszy warstwę nawet zbitego śniegu. Następnie jest on kierowany do dmuchawy i wyrzucany na odległość 8-20 m zależnie od typu urządzenia. Kierunek wyrzutu i kąt, pod jakim jest wydmuchiwany śnieg, zwykle są regulowane, co pozwala kierować go na wyznaczone miejsce.

Do małych ogrodów zwykle wystarczy odśnieżarka bez napędu na koła, jeżeli jednak oczyszczana nawierzchnia jest większa, lepiej zaopatrzyć się w odśnieżarkę z napędem. Niektóre z nich są wyposażone w gąsienice zwiększające komfort pracy w trudnych zimowych warunkach, a także kilkustopniową skrzynię biegów i elektryczny rozrusznik ułatwiający uruchamianie urządzenia. Mogą mieć szerokość roboczą 50-100 cm i moc silnika 5-13 KM.

Do utrzymania w czystości większych nawierzchni (droga wewnętrzna, długi podjazd do domu) pomocne są pługi śnieżne, które zgarniają śnieg na pobocze. Montuje się je do kosiarek samobieżnych.

Polecamy film: Odśnieżarki spalinowe. Jak wybrać odśnieżarkę? Więcej filmów na Murator.tv

Narzędzia do pielęgnacji trawnika i roślin w ogrodzie

Narzędzia do pielęgnacji trawnika i roślin w ogrodzie to niezbędne przedmioty przydatne każdemu...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak wybrać odśnieżarkę spalinową? Odśnieżarki i...

W sprzedaży jest sporo modeli spalinowych odśnieżarek. Podpowiadamy, jak wybrać odśnieżarkę spalinową...

Konserwacja kosiarki spalinowej po sezonie. Jak...

Konserwacja kosiarki spalinowej po zakończonym sezonie to czynność obowiązkowa. Dzięki temu wiosną zaczniemy...

Jak walczyć ze śniegiem w ogrodzie: narzędzia i...

Aby walczyć ze śniegiem w ogrodzie niezbędne są narzędzia i urządzenia do odśnieżania. Przedstawiamy przegląd...

Gdzie magazynować deszczówkę - w zbiorniku,...

Działka zalana przez uporczywie padający deszcz nie jest miejscem ani ładnym, ani bezpiecznym. Warto więc...

Jak poradzić sobie z odśnieżaniem otoczenia domu:...

Ogrzewanie podjazdów czy chodników wokół domu to wyczerpujące zajęcia. Dlatego warto...

Narzędzia do cięcia żywopłotu - przegląd...

Narzędzia do cięcia żywopłotu pomogą w prawidłowej pielęgnacji żywopłotu. Dzięki zabiegowi cięcia, żywopłot...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.