| muratordom.pl » Ogród » Narzędzia, instalacje » Odśnieżanie. Metody walki ze śniegiem

Odśnieżanie. Metody walki ze śniegiem

Do właścicieli posesji należy nie tylko porządkowanie terenu w jej granicach, ale także odśnieżanie chodnika biegnącego wzdłuż działki. Zobacz, jakie narzędzia wybrać do odśnieżania i co robić z odgarniętym śniegiem. Dowiedz się też dlaczego w ogrodach do pozbycia się śniegu i lodu z nawierzchni nie wolno stosować soli.

Autor: HUSQVARNA

Odśnieżanie można usprawnić, wykorzystując urządzenia mechaniczne, np. odśnieżarki

Narzędzia do odśnieżania i odgarniania śniegu

Na małej działce, gdzie do odśnieżenia jest tylko krótki chodnik czy podjazd dla samochodu, wystarczy dobra szufla, miotła i odkuwacz do lodu. 

Odśnieżanie można usprawnić, wykorzystując urządzenia mechaniczne. Do ogrodów, gdzie odśnieżane są niewielkie powierzchnie (chodnik do domu, krótki podjazd do garażu), wystarczy odśnieżarka dwusuwowa.
Na większym terenie dobrze się sprawdzają odśnieżarki czterosuwowe z napędem na koła (nie trzeba ich pchać, więc praca jest mniej męcząca), które poradzą sobie nawet ze zmrożonym śniegiem. Niektóre firmy mają w ofercie kosiarki, do których można dokupić akcesoria potrzebne zimą.

Jeżeli teren wymagający odśnieżania jest duży (na przykład prywatna droga dojazdowa na posesję), warto zainwestować w droższy, ale bardzo skuteczny sprzęt. Wiele firm specjalizujących się w urządzeniach mechanicznych do pielęgnacji ogrodu ma w ofercie traktorki, które można wyposażyć w specjalny porzydatny zimą osprzęt: lemiesz do odśnieżania, dmuchawę śnieżną, szczotkę, a także łańcuchy i obciążniki na koła, które zwiększają przyczepność pojazdu po podłoża.

WARTO WIEDZIEĆ

Oblodzone chodniki, ścieżki, schody i podjazdy można posypać tradycyjnie piaskiem.

Na rynku pojawił się również specjalny keramzyt do zabezpieczania śliskich nawierzchni (Leca® KERAMZYT antypoślizgowy). Lekkie ceramicze granulki keramzytu umożliwiają pokrycie czterokrotnie większej powierzchni, niż w przypadku zastosowania piasku o takiej samej wadze. Nie zawierają soli, ani żadnych innych dodatków niszczących karoserie samochodów, obuwie, są bezpieczne dla zwierząt i roślin. Zaletą Leca® KERAMZYT jest również to, że po okresie zimowym można pozostałe kruszywo zebrać i powtórnie wykorzystać następnej zimy.

Instalacja przeciwoblodzeniowa - dobra metoda na topienie śniegu

Najwygodniejszym sposobem odśnieżania (dość kosztownym, więc stosowanym zazwyczaj jedynie w sąsiedztwie domu) jest instalacja przeciwoblodzeniowa. Kable grzejne lub maty (czyli kable umocowane na siatce) układa się w piasku pod nawierzchnią lub wierzchnią warstwą schodów. System wyposażony jest w czujniki, które przy określonej temperaturze i wilgotności otoczenia powodują włączanie się instalacji. Specjalna konstrukcja przewodów sprawia, że im niższa temperatura panuje na zewnątrz, tym silniej grzeją.

Sól... ale nie w ogrodzie!

Najłatwiejszym sposobem pozbycia się śniegu i lodu z nawierzchni jest posypanie ich chlorkiem sodu, czyli solą kuchenną, lub chlorkiem wapnia (stosowany przez firmy odśnieżające ulice).

W ogrodach nie wolno jednak tego robić! Przedostająca się do gleby sól jest bardzo szkodliwa dla roślin. Powoduje powstanie tak zwanej suszy fizjologicznej – z gruntu nasyconego związkami soli rośliny nie są w stanie pobierać wody, zaczynają chorować i po pewnym czasie zamierają.

Składowanie śniegu

Jeżeli działka jest duża, można na niej znaleźć dogodne miejsce na składowanie śniegu, ale jeśli jest niewielka – pojawiają się problemy. Odgarniany śnieg nie może zasypywać terenu sąsiada (chyba że wyrazi na to zgodę). Pryzmy tworzone ze zgarniętego śniegu nie mogą też:

  • tamować spływu wody do kratek ściekowych;
  • utrudniać ruchu na drogach pieszych i jezdnych;
  • ograniczać widoczności kierowcom.

Jeśli na własnym terenie nie mamy gdzie złożyć zgarniętego śniegu, najlepiej jest zlecić jego wywiezienie.

Na co zwracać uwagę, kupując kosiarkę?

Kupując kosiarkę należy wziąć pod uwagę między innymi jej cenę, masę, obudowę, mozliwość regulacji...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Porządki po sezonie. Narzędzia do sprzątania -...

Chłodne ranki i coraz krótsze dni to znak, że trzeba przygotować ogród do zimy. Czekają nas...

Instalacja antyoblodzeniowa odśnieży za Ciebie...

Dzięki nowoczesnej instalacji antyoblodzeniowej zimą nie trzeba odśnieżać chodnika, dachu ani podjazdu do...

Kosiarka spalinowa. Konserwacja i przygotowanie...

Zanim po zakończonym sezonie kosiarka powędruje na miejsce zimowego postoju, powinno się ją odpowiednio...

Narzędzia do pielęgnacji trawnika

Zadbany trawnik jest chlubą właściciela i obiektem zazdrości sąsiadów. W pielęgnację - zwykłej...

Zadbany żywopłot. Narzędzia do cięcia żywopłotu -...

Ładny żywopłot to niejedyny efekt regularnego strzyżenia. Dzięki temu zabiegowi będzie on zdrowy i gęsty od...

Gdzie magazynować deszczówkę - w zbiorniku,...

Działka zalana przez uporczywie padający deszcz nie jest miejscem ani ładnym, ani bezpiecznym. Warto więc...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.