| muratordom.pl » Ogród » Meble, mała architektura » Zestaw idealny: grill murowany i wędzarnia ogrodowa

Zestaw idealny: grill murowany i wędzarnia ogrodowa

Sezon na grillowanie rozpoczął się wraz z majówką. Jeśli jesteś właścicielem domu z działką, idealnym rozwiązaniem może okazać się murowany grill i wędzarnia ogrodowa. Sprawdź, kilka ogólnych zasad, które mogą ci pomóc w ich samodzielnym wykonaniu.

Jak wymurować grill w ogrodzie?

Grille murowane coraz mocniej zyskują na popularności, prześcigając powoli swoje przenośne i często jednoroczne odpowiedniki. Solidne wykonanie sprawi, że grill będzie nam służył wiele lat. Istotną kwestią jest materiał, na jaki się zdecydujemy. Do prac tego typu zaleca się

użycie bloczków betonowych, cegieł klinkierowych lub kamienia naturalnego. Przy wyborze warto pamiętać, że grill, poza swoim podstawowym przeznaczeniem, może pełnić funkcję dekoracyjną w ogrodzie.

Kiedy uda się już zmierzyć z wyborem materiału i miejsca w ogrodzie, trzeba przygotować fundament odpowiedniej wielkości. Tu świetnie sprawdzą się bloczki fundamentowe lub wylewka cementowa. Konstrukcję grilla najlepiej jest wznosić z pojedynczych cegieł. Łatwiej wówczas zapanować nad

ogólną bryłą i dopasowaniem takich elementów jak wnęka na węgiel, miejsce na akcesoria do grillowania, blat roboczy, czy komin. Komin, mimo że nie jest koniecznym elementem ogrodowego grilla, często jest budowany ze względów dekoracyjnych czy też praktycznych, jak ochrona przed dymem. Do murowania należy wykorzystać silnie wiążącą zaprawę murarską.

Autor: Andrzej Szandomirski

Grill murowany może z powodzeniem stanowić element dekoracyjny naszego ogrodu.

WARTO WIEDZIEĆ

Ruszt jest częścią grilla, która musi być ruchoma. Umożliwia to czyszczenie oraz regulację wysokości, co ma może mieć wpływ na jakość grillowanych potraw. Przymocowanie rusztu na stałe sprawi, że całość będzie o wiele mniej praktyczna.

Czy wędzarnię można wybudować samodzielnie?

Wędzarnia składa się z miejsca wydzielonego na palenie drewna, czyli paleniska oraz przewodu dymowego, czyli kanału, przez który do komory wędzarniczej przedostaje się dym. Wymiary paleniska muszą być zbliżone do wymiarów komory wędzarniczej, aby możliwe było osiągnięcie temperatury między 60oC a 90oC. Wymaga to odpowiedniej izolacji termicznej i skutecznej wentylacji.
Miejsce pod wędzarnie musi być suche. Jest to spowodowane faktem, iż ziemia mokra kumuluje ciepło, zabierając je tym samym z naszego paleniska. Palenisko nie może być również zbyt duże, gdyż wówczas kontrolowanie temperatury staje się kłopotliwe.

Samodzielna budowa wędzarni jest dużo bardziej skomplikowana, niż budowa grilla. Nie jest to niemożliwe, ale warto wcześniej zasięgnąć porady eksperta.

Autor: Andrzej Szandomirski

Grill połączony z wędzarnią będzie świetnym rozwiązaniem dla miłośników mięsa otulonego dymem.

Przeczytaj dodatkowo:
Budowa altany ogrodowej krok po kroku. Mamy dla...

Altana ogrodowa to wyjątkowe miejsce, w którym latem rozkwita życie towarzyskie. Jej budowa nie jest...

Murowany grill. Budowa grilla ogrodowego z...

Trudno wyobrazić sobie wypoczynek w ogrodzie bez grillowania. Zamiast małego grilla przenośnego proponujemy...

Konserwacja drewna – jak ją wykonywać właściwie?

Drewno w to naturalny budulec, który pasuje do każdego ogrodu lub wnętrza. W zależności od gatunku...

Jesienne prace w ogrodzie

Jesień w ogrodzie uważa się za najbardziej „pracowitą” porę roku. Właśnie wtedy zakłada się i...

Jaka brama wjazdowa będzie funkcjonalna i ładna

Jaka brama wjazdowa, by wygodnie wjeżdżało się samochodem? Jaka brama, by zimą śnieg nie blokował jej...

Jaki grill ogrodowy kupić? Najnowsze trendy w...

Sezon grillowy w pełni. Czas najwyższy kupić grilla ogrodowego. Jaki będzie najlepszy? Ekpert wyjaśnia, jakie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.