| muratordom.pl » Ogród » Meble, mała architektura » Śmietnik na działce: jakie miejsce wybrać na śmietnik

Śmietnik na działce: jakie miejsce wybrać na śmietnik

Śmietnik na działce powinien być zlokalizowany tak, by łatwy dostęp do niego mieli zarówno właściciele posesji, jak i służby oczyszczania. Podpowiadamy jakie miejsce wybrać na śmietnik i jak zaplanować śmietnik, aby był nie tylko wygodny, lecz także nie psuł estetyki domu.

Wybór odpowiedniego miejsca na śmietnik to nie lada sztuka. Z jednej strony powinien być tam, gdzie dla nas najwygodniej – czyli nie za daleko od domu. Ale jednocześnie pracownicy firm wywożących śmieci muszą mieć do niego łatwy dostęp. Śmietnik nie powinien rzucać się w oczy – najlepiej, gdyby stopił się z ogrodzeniem lub został dyskretnie wkomponowany w ogród. Również w tym przypadku nieocenione będą kamuflaże roślinne. Rozwiązań jest wiele – wybierzmy najlepiej pasujące do naszej działki. Tylko zróbmy to koniecznie jeszcze na etapie planowania otoczenia domu!

Autor: Andrzej Szandomirski

Budowla z bloczków betonowych wygląda jakby wyrosła z ogrodzenia. Zadaszenie będzie dobrą podporą dla roślin pnących

Jakie miejsce wybrać na śmietnik

Śmietnik najlepiej usytuować w linii ogrodzenia. Nie będzie niepotrzebnie zajmował miejsca w ogrodzie, łatwo da się też odizolować go wizualnie, a i pracownicy firmy zajmującej się wywozem odpadów będą mieli do niego wygodny dostęp. Najmniej korzystna lokalizacja to sąsiedztwo furtki wejściowej. Na wąskiej działce, kiedy nie da się tego uniknąć, zadbajmy, aby obie furtki – wejściowa i ta do pojemników ze śmieciami – nie kolidowały ze sobą, na przykład gdy będą równocześnie otwierane. Warto też przy takim rozwiązaniu szczególnie starannie opracować sposób ukrycia śmietnika przed wzrokiem gości wchodzących na posesję.

Uwaga! Budowa śmietnika nie wymaga pozwolenia. Natomiast zamiar jego budowy trzeba zgłosić w starostwie co najmniej 30 dni przed zaplanowanym terminem rozpoczęcia robót budowlanych.

Jaki wybrać śmietnik?

Śmietnik powinien być tak duży, aby pomieścił tyle pojemników na odpady, ile potrzebują mieszkańcy domu. Statystyczna czteroosobowa rodzina w ciągu jednego tygodnia zapełnia śmieciami 120-litrowy pojemnik. Oczywiście, jeżeli zużywamy ponadprzeciętną ilość napojów w kartonach lub butelkach plastikowych, śmieci będzie więcej.

Odpady należy gromadzić w szczelnych, przeznaczonych do tego celu pojemnikach ustawionych na utwardzonej powierzchni. Żeby uniknąć zalewania i nagrzewania odpadów, pojemniki warto osłonić zadaszeniem o wysokości zapewniającej łatwy dostęp do nich i wygodne unoszenie pokrywy. Najlepiej, gdy śmietnik jest architektonicznie dopasowany do ogrodzenia. Jego furtki, szerokości co najmniej 80 cm, powinny otwierać się na zewnątrz budowli. Ściany i słupki śmietnika warto – przynajmniej od wewnątrz – wykończyć materiałem nadającym się do mycia, najlepiej bez fug, który łatwo będzie utrzymać w czystości.

Autor: Mariusz Bykowski

Proste rozwiązanie. Materiały i forma budowli nawiązują do ogrodzenia. Pojemniki osłania dyskretny daszek

Aranżacja śmietnika

Miejsce składowania śmieci możemy zaaranżować na jeden z trzech podanych poniżej sposobów.

  • Miejsce na pojemnik na śmieci od strony posesji – przy ogrodzeniu, jeśli działka jest niewielka, albo w głębi ogrodu, jeśli dom jest położony z dala od ulicy. Wprawdzie dzięki temu mamy w ogrodzeniu mniej furtek, ale za to pojemniki do opróżnienia musimy sami wystawiać na zewnątrz posesji. Przydadzą się wtedy
    kubły z kółkami – łatwiej się je przemieszcza.
  • Śmietnik z dwiema zamykanymi na klucz furtkami: jedną od strony posesji, drugą – otwieraną tylko w dniu wywozu śmieci – od strony ulicy. Takie rozwiązanie jest bezpieczne i wygodne, unikamy bowiem podrzucania śmieci z zewnątrz.
  • Zatoczka śmietnikowa otwarta od strony ulicy. To chyba najgorsze rozwiązanie. Ryzykujemy bowiem podrzucanie przez przechodniów śmieci i ewentualne rozwlekanie ich po ulicy przez zwierzęta. Poza tym takie pojemniki, nawet często opróżniane, to mało estetyczny widok.

Polecamy film: Segregacja odpadów. Dlaczego warto segregować śmieci? Więcej filmów na Murator.tv

Śmietnik w ogrodzie: jak zbudować śmietnik, żeby ładnie się prezentował

Śmietnik w ogrodzie, jako element małej architektury, powinien wyglądem nawiązywać do otoczenia i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
6 najczęściej popełnianych błędów przy...

Niezabezpieczone deski tarasowe, szelest w ścianie, na który nie zwracamy uwagi, czy stosowanie...

Pergole ogrodowe - mała architektura, która...

Pergole ogrodowe to charakterystyczny element małej architektury ogrodowej, który zapewnia osobom...

Najmodniejsze meble ogrodowe 2014: drewniane i...

Ponieważ dom coraz częściej przenika się z ogrodem, także meble ogrodowe zaczynają przypominać komplety...

Jak zabezpieczyć drewno w ogrodzie? Malowanie...

Drewniane elementy w ogrodzie narażone są na intensywne promieniowanie UV oraz na silne opady deszczu....

Karmnik i budka lęgowa dla ptaków. Już jesienią...

Karmnik i budka lęgowa dla ptaków pomogą zatroszczyć się o ptaki odwiedzające nasz ogród. Już...

Drewno w ogrodzie. Jakie gatunki drewna sprawdzą...

Drewno w ogrodzie ma szerokie zastosowanie. Jest wykorzystywane do budowy mebli, ogrodzeń, altan, pergoli i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.