| muratordom.pl » Ogród » Baseny, oczka wodne » Budowa basenu. Jak wybudować basen ogrodowy zgodnie z prawem?
Budowa basenu ogrodowego. Sprawdź, kiedy pozwolenie, a kiedy zgłoszenie

Budowa basenu. Jak wybudować basen ogrodowy zgodnie z prawem?

W ostatnich latach przybyło publicznych basenów i wzbogaciła się oferta towarzyszących im atrakcji. Mimo to, basen ogrodowy to marzenie wielu osób. Baseny z czystą i ciepłą wodą, nurtem jak w rzece i biczami wodnymi powodują, że budowa basenu ogrodowego jest coraz popularniejsza. Jak wybudować basen ogrodowy zgodnie z prawem?

Budowa basenu - kiedy, gdzie i jaki basen wybudować

Basen w ogrodzie można zbudować praktycznie w dowolnym momencie. Jednak gdy działka zostanie już zagospodarowana, posiana trawa, zostaną posadzone krzewy i drzewa, trudniej będzie prowadzić prace i trzeba będzie wiele zniszczyć.
Nie łatwe zadanie czeka również inwestorów, którzy chcą usytuować basen wewnątrz domu. Budowa basenu pod dachem wiąże się bowiem z zaplanowaniem prac jeszcze na etapie projektu domu.

Na basen ogrodowy można wybrać dowolne miejsce na działce, nawet przy granicy z sąsiednią posesją, pod warunkiem że taka lokalizacja nie spowoduje zawilgocenia lub obniżenia poziomu bezpieczeństwa konstrukcji już istniejących obiektów budowlanych. No i oczywiście jeśli nie krępują nas ciekawskie spojrzenia zza płotu.

Na odkryty basen – jeżeli tylko warunki na to pozwalają – warto wybrać miejsce dobrze nasłonecznione (aby woda mogła się w naturalny sposób nagrzewać) i z dala od drzew (żeby spadające z nich liście jej nie zanieczyszczały).

Autor: Semmelrock Stein+Design

Basen ogrodowy można wybudować w dowolnym momencie. Jeśli będzie nieduży, nie wymaga pozwolenia na budowę. Ponadto jest tańszy od krytego lub zbudowanego wewnątrz domu.

Autor: Andrzej Szandomirski

Z basenu krytego można korzystać cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. Jednak jeśli ma być usytuowany wewnątrz domu, budowa basenu musi być zaplanowana, gdy powstaje projekt domu.

Basen ogrodowy w zgodzie z prawem budowlanym

Przydomowy basen to w świetle Prawa budowlanego obiekt budowlany. Formalności, jakie musimy załatwić przed przystąpieniem do jego budowy, zależą od planowanej powierzchni.

  • Jeśli ma być nie większa niż 30 m2, nie musimy uzyskiwać pozwolenia na budowę. Jesteśmy natomiast zobowiązani przed rozpoczęciem robót budowlanych zgłosić zamiar budowy we właściwym dla naszego miejsca zamieszkania organie administracji. W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób prowadzenia robót oraz podać termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia trzeba dołączyć – jak zwykle w podobnych sytuacjach – oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz – w zależności od potrzeb – szkice lub rysunki. Projekt budowlany nie jest konieczny. Prace można rozpocząć dopiero 30 dni od momentu zgłoszenia, jeśli w tym czasie starosta nie wniesienie sprzeciwu. Jeżeli nie zacznie się ich w ciągu dwóch lat od podanego w zgłoszeniu terminu, straci ono ważność i trzeba będzie zacząć wszystko od nowa.
  • Amatorzy basenów o powierzchni większej niż 30 m2 muszą się postarać o pozwolenie na budowę. Składając wniosek o jego wydanie, powinni mieć cztery egzemplarze projektu budowlanego wykonanego przez projektanta z uprawnieniami konstrukcyjno-budowlanymi oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Pozwolenie będzie ważne przez dwa lata. W tym czasie trzeba będzie przynajmniej rozpocząć prace. Jeśli budowa basenu zostanie rozpoczęta bez pozwolenia, urząd może nakazać jego rozbiórkę. Może też wezwać do złożenia dokumentów i wniesienia opłaty legalizacyjnej – w przypadku basenu większego niż 30 m2 – bardzo dotkliwej.

Glony w oczku wodnym: jak zapobiegać i zwalczać

Zazieleniona woda to sygnał, że w oczku rozwija się zbyt wiele glonów. Glony w oczku wodnym...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Projekt i budowa oczka wodnego. Zobacz, jak...

Budowa oczka wodnego jest już możliwa w ogrodzie średniej wielkości. Nie będzie to wprawdzie staw kąpielowy,...

Jesienne prace w ogrodzie

Jesień w ogrodzie uważa się za najbardziej „pracowitą” porę roku. Właśnie wtedy zakłada się i...

Zima w ogrodzie. Jak przygotować oczko wodne do...

Woda w ogrodzie pełni bardzo ważną rolę. I nie chodzi tu tylko o pielęgnację, ale również dekorację...

Basen ogrodowy: kiedy opłaca się budowa, kiedy...

Kąpiel w zaciszu własnego ogrodu nie musi być luksusem. Jeżeli marzy ci się basen, najtańszy możesz mieć już...

Budowa basenu. Z jakich materiałów wybudować...

Budowa basenu wiąże się z dokonaniem wielu ważnych wyborów. Kształt basenu, wielkość i materiał niecki,...

Baseny ogrodowe. Jaki warto zbudować?

Baseny ogrodowe z roku na rok są coraz popularniejsze, zapewniają relaks i komfortowy wypoczynek. Budowa...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.