Sauna fińska (sauna sucha) w domu. Ważne kwestie związane z budową sauny fińskiej

2021-02-18 15:42

Nasz poradnik jest dla tych, którym marzy się sauna fińska w domu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze miejsca na budowę sauny w domu. Z jakich materiałów powinna być wykonana sauna fińska? Jak przebiega, i ile czasu trwa montaż domowej sauny? A także, jak należy o nią dbać, żeby sprawnie działała.

Sauna fińska w domu
Autor: Andrzej T. Papliński

W zbudowanej w domu kabinie sauny można korzystać z czterech rodzajów kąpieli. W zależności od warunków panujących w jej wnętrzu – temperatury i wilgotności względnej – będą to: sauna sucha, mokra, parowa, infrared (na podczerwień).

Sauna fińska w domu. Jak dbać o saunę suchą?

Sauna fińska (sauna sucha)

Najtrudniejsze” warunki panują w saunie fińskiej, znanej także jako sauna sucha. Temperatura jest bardzo wysoka (90-110°C), a wilgotność przeciwnie – bardzo niska – mniej więcej 10% (czyli o 30-50% niższa od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni w pomieszczeniach mieszkalnych). Powietrze o takich parametrach sprawia, że człowiek intensywnie się poci, ale jego skóra błyskawicznie wysycha. Włosy bardzo się nagrzewają, aż zaczynają parzyć.

Ważne kwestie przed budową sauny fińskiej w domu

  • Sauna fińska: zasilanie

W przypadku pomieszczenia o kubaturze 4,5 m kw. sauna fińska może być bez problemu zasilana piecem jednofazowym.

Przeczytaj też:

Jak wybrać piec do sauny i dobrać jego moc? >>

Powyżej tej wielkości potrzebny będzie piec do sauny o większej mocy, zasilany trójfazowo. Jeżeli w domu nie ma takiego zasilania, to niestety montaż i budowa sauny w większym rozmiarze nie wchodzi w grę.

  • Sauna fińska: wentylacja

Potrzebna jest sprawna wentylacja w pomieszczeniu, w którym będzie sauna fińska, bądź w pomieszczeniu sąsiednim.

  • Sauna fińska: podłoga

Bardzo ważne jest to, aby w pomieszczeniu, w którym ma być zamontowana sauna sucha była wykończona podłoga. W saunie, poza drewnianymi rusztami, nie ma odrębnej podłogi. Służy za nią posadzka ułożona w pomieszczeniu. Dlatego przed pracami montażowymi posadzkę należy wykończyć, najlepiej ułożyć terakotę lub płytki ceramiczne.

Ile czasu zajmuje montaż sauny fińskiej

Montaż sauny kabinowej to kwestia kilku godzin. W przypadku sauny fińskiej budowanej na miejscu w domu to kwestia 2 dni. Pierwszego dnia odbywa się wykonanie konstrukcji nośnej - wtedy również wykonuje się elementy wnętrza, przede wszystkim montuje ławki. Drugiego dnia odbywa się wykończenie sauny wraz z montażem pieca i akcesoriów.

Przeczytaj też:

Jak prawidłowo wykonać wentylację w saunie? >>

Sauna w domu
Autor: GettyImages Wbrew pozorom sauna w domu to rozwiązanie dostępne dla wszystkich - ograniczeniem nie jest ani metraż domu czy mieszkania, ani budżet

Z jakich materiałów robi się sauny fińskie

Najbardziej popularnym materiałem do wykończenia ścian i sufitów w saunie fińskiej jest świerk skandynawski. Jest to materiał z sękami, naturalny, to nie jest niczym zabepieczone drewno. 

Wewnętrzne ściany sauny muszą być wykonane z paneli z odpowiedniego gatunku drewna, grubości co najmniej 12 mm. Do budowy sauny najczęściej stosuje się: świerk skandynawski, jodłę kanadyjską cedr, który jest idealnym materiałem na saunę. Ważne jest, aby drewno do sauny miało jak najmniej sęków i minimalną ilość żywicy

Jak dbać o saunę fińską

W saunie fińskiej należy przede wszystkim utrzymywać czystość. Myć regularnie ławki z racji tego że najczęściej się brudzą i wymagają czyszczenia.

Bardzo ważne jest w przypadku pieca elektrycznego, aby dbać o stan kamieni. Co jakiś czas należy wszystkie kamienie wyjąc i sprawdzić czy nie są pokruszone. Te pokruszone kamienie należy usunąć i zastąpić nowymi. To bardzo ważne, ponieważ kamienie po pewnym czasie użytkowania zaczynają się kruszyć. Wówczas układają się ściśle między grzałkami przez co ograniczona jest cyrkulacja powietrza, co w następstwie powoduje wzrost temperatury ponad dopuszczalną w samym piecu i uszkodzenie elementów grzejnych. 

Galeria zdjęć: funkcjonalna i modna łazienka

Sonda
Czy chciałbyś mieć saunę w domu?
Pozostałe podkategorie