| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Wygodna łazienka na poddaszu - 7 projektów, jak urządzić łazienkę pod skosami

Wygodna łazienka na poddaszu - 7 projektów, jak urządzić łazienkę pod skosami

Łazienka na poddaszu może mieć niepowtarzalny klimat. Chociaż czasem trudno pogodzić go z wygodą. Aranżacja łazienki pod skosami potrzebuje dobrego projektu i odpowiedniego rozmieszczenia urządzeń oraz mebli. Zobacz, na co zwrócić uwagę projektując łazienkę na poddaszu i jak ją urządzić, by była wygodna.

Autor: FAKRO

W łazience na poddaszu wannę często montuje się pod skosem (fot. Fakro)

Niełatwa aranżacja łazienki na poddaszu

Użytkowe poddasze to najczęściej prywatna strefa domu przeznaczona przede wszystkim na sypialnie. Na łazienki często zostaje mało miejsca, a co gorsza – aranżacja łazienki na poddaszu nie jest łatwa.

Projektując łazienkę pod skosami, przede wszystkim jednak trzeba się do niej dostosować, nierzadko sięgając po rozwiązania nietypowe, np. przygotowywane specjalnie do montażu na poddaszach drzwi do kabin.

Oglądając plan domu, trudno się zorientować, czy łazienkę na poddaszu uda się wygodnie urządzić. W zestawieniach wielkości pomieszczeń załączanych do projektów często podawana jest tylko powierzchnia podłogi. Na planach linią przerywaną zaznaczana jest czasem granica wysokości 190 cm – wtedy wiemy, w którym miejscu będzie można wygodnie stanąć.

Jak ustawiać sprzęty i meble łazienkowe w łazience na poddaszu?

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

ZDANIEM EKSPERTA

Podpowiada ekspert firmy FAKRO

W łazience bardzo ważną rolę odgrywa właściwy montaż okien. Aby okno dachowe było zamontowane zgodnie z przepisami, jego górna krawędź powinna znajdować się na wysokości 220 cm.

Zalecany montaż okien FAKRO (dolna krawędź okna) na poziomie 110 – 140 cm od podłogi spełnia wymagania stawiane przez przepisy oraz zapewnia bardzo dobre doświetlenie i gwarantuje kontakt wzrokowy z otoczeniem. Ponadto, zastosowanie dolnej klamki w oknach FAKRO pozwala na komfortową obsługę prawidłowo zamontowanych okien.

Montaż okien na tej wysokości umożliwia również umieszczenie standardowego grzejnika pod oknem oraz prawidłowe wykonanie szpalet, dzięki czemu zapewniona jest prawidłowa cyrkulacja powietrza w całej wnęce okiennej, która skutecznie ogranicza ryzyko wystąpienia kondensacji na oknie dachowym, co jest niezwykle ważne w przypadku pomieszczeń narażonych na okresowe zwiększanie wilgotności, czyli właśnie takich jak łazienka.

Jak ścianka kolankowa wpływa na projekt łazienki na poddaszu?

  • Gdy ścianka ma co najmniej 1 m

Nieważne, czy to ścianka konstrukcyjna, na której wspiera się dach, czy wewnętrzna ścianka, oddzielająca zbyt niską przestrzeń pod dachem, chodzi o najniższą ścianę w łazience

Jeśli ścianka ma 110 cm, można zamocować przy niej stojący sedes lub bidet.

Można też przysunąć wannę krótszym bokiem. Ustawienie jej wzdłuż takiej ścianki też jest możliwe, ale wtedy kąt nachylenia dachu powinien mieć 45°, a szerokość wanny minimum 100 cm. Węższą trzeba będzie od ścianki odsunąć. Wanna narożna (np. o wymiarach 99 x 140 cm) może być w tym wypadku lepszym rozwiązaniem, bo nie korzysta się z niej, siedząc równolegle do ścianki, tylko pod kątem.

Nie próbujmy montować umywalki pod skosem przy ściance niższej niż 145 cm.

  • Gdy ścianka ma mniej niż 1 m

Urządzenia powinny być montowane w odpowiedniej odległości od ścianki kolankowej, by można było z nich swobodnie skorzystać.

Na przykład przy ściance wysokości 95 cm i nachyleniu dachu o kącie 45° wannę szerokości 70 cm musimy odsunąć od ścianki o 35 cm, a przy nachyleniu dachu o kącie 30° – aż o 105 cm.

Urządzenia instalowane w wyższych miejscach nie powinny utrudniać dostępu do niskich kątów za nimi. Niską przestrzeń zazwyczaj zabudowuje się schowkami, umieszcza się tam grzejnik lub szafki na kółkach, które łatwo wysunąć na środek łazienki.

Jak oświetlenie tworzy klimat łazienki? Aranżacje łazienek, w których światło pełni różne role

Właściwe oświetlenie łazienki jest bardzo ważne. Odpowiednio dobrane lampy nie tylko rozjaśniają...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Uwaga na błędy w projekcie!

Jaki projekt wybrać, żeby dom i wszystkie jego pomieszczenia spełniały najważniejsze potrzeby...

Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...

Grzejnik dekoracyjny w łazience z betonem na...

Ta nowoczesna łazienka została urządzona w industrialnym stylu charakterystycznym dla loftów. Uwagę...

Ściana ze szkła w małej łazience. Szklane...

Małą łazienkę oddziela od sypialni ściana ze szkła mlecznego. Dzięki takiemu przepierzeniu wnętrze jest pełne...

Mała łazienka. Jak ją wygodnie urządzić?

Jak zaaranżować przestrzeń niedużej łazienki, by była wygodna i atrakcyjna? Wszystko zależy od jej...