13 pomysłów na aranżację małej łazienki w bloku. Inspirujące projekty łazienek - GALERIA

2022-03-14 12:31

Małe potrafi być piękne. Dotyczy to także aranżacji łazienki w bloku. Mała łazienka inspiracje - prezentowane zdjęcia dowodzą prawdziwości tego stwierdzenia... Zobacz projekty łazienek, które nam się najbardziej spodobały.

Mała łazienka na połysk
Autor: Kalbar Lustro i błyszczące powierzchnie wykończone płytami MDF w kolorze burgunda powiększają łazienkową przestrzeń nadając jej lekkości. Duże białe płytki na ścianach i podłodze kontynuują zabiegi powiększające. Projekt NOOMO

W dzisiejszych czasach nie trzeba nikogo przekonywać, że nastrój wnętrza, w którym przebywamy, jest niezwykle istotny dla naszej psychiki i samopoczucia. Dotyczy to nie tylko salonu czy sypialni, ale także łazienki, w której spędzamy przeciętnie 1–2 godziny dziennie, co daje w przybliżeniu 400–700 godzin rocznie i w sumie stanowi dużą część naszego życia. To właśnie do łazienki kierujemy się rano, tuż po wstaniu z łóżka, jest ona także zazwyczaj ostatnim miejscem, które odwiedzamy przed udaniem się na spoczynek. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy aranżacji łazienki, by była funkcjonalna i sprzyjała odpoczynkowi. Jak poradzić sobie z urządzeniem małej łazienki w bloku?

Odpływ liniowy w łazience

Łazienka - ważne miejsce w domu

Niezależnie od możliwości finansowych właścicieli, łazienka jest wnętrzem, które zachęca do indywidualnych kreacji, ośmiela do wprowadzania i realizowania niekonwencjonalnych i awangardowych rozwiązań. Współczesne wzornictwo stwarza ku temu nieograniczone możliwości. Już przy niewielkim nakładzie finansowym może powstać ciekawa aranżacja łazienki, z funkcjonalnie rozmieszczonymi sprzętami. Jeszcze większe pole do popisu mają właściciele dużej łazienki. Wówczas może się ona stać luksusowym pokojem kąpielowym, w którym zażywamy kąpieli wodnych, parowych, a także masaży powietrznych.

Aranżacja małej łazienki w bloku galeria

Aranżacja małej łazienki wymaga dobrego planu. W galerii kilka pomysłów i inspiracji na małe łazienki. Zobacz, jak je urządzić, by były wygodne i efektowne.

Pięć pytań o projekt łazienki

Aranżację łazienki powinniśmy rozpocząć od sprecyzowania potrzeb osób, które będą z niej korzystały. Ustawiając urządzenia: umywalkę, wannę, miskę ustępową, bidet, kabinę prysznicową musimy koniecznie zachować przestrzenie funkcjonalne, tak, aby wszystkie czynności móc wykonywać swobodnie.

Sprzęt w łazience staje się coraz bardziej wielofunkcyjny (hydromasaże, masaże powietrzne) i ergonomiczny (sterowany, regulowany). Dzięki temu jest bardziej dostępny dla osób niepełnosprawnych, chorych lub dzieci. Tendencja kształtowania przestrzeni i wyposażania wnętrz z uwzględnieniem potrzeb osób mniej sprawnych coraz bardziej się utrwala, wypierając pomału z rynku tzw. wyposażenie „specjalne” (dla inwalidów). Jeżeli dostosujemy wyposażenie do potrzeb wszystkich domowników, mamy gwarancję, że przestrzeń w łazience będzie funkcjonalna. Na początku dobrze jest odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą nam w aranżacji łazienki:

  1. Jak dużym pomieszczeniem dysponujemy?
  2. Ile osób będzie korzystało z łazienki?
  3. Ilu domowników będzie korzystało z łazienki w tym samym czasie?
  4. Jakie są ich przyzwyczajenia?
  5. Czy wszystkie osoby korzystające z łazienki są w pełni sprawne?

Odpowiedzi na te pytania pomogą nam zarówno w doborze urządzeń sanitarnych, w ustaleniu sposobu i miejsca ich ustawienia, jak również w wyborze mebli łazienkowych oferowanych jako pojedyncze elementy lub w postaci zestawów (szafka z umywalką, blatem, lustrem i oświetleniem). Meble łazienkowe drewniane, z płyty MDF, ze szkła, stali nierdzewnej, postformingu są dostępne w dużej gamie kolorów. Można je więc dowolnie komponować z pozostałymi elementami wyposażenia łazienki.

Usytuowanie łazienki

Lokalizacja łazienki jest niezwykle istotna i warto, jeśli mamy na to wpływ, usytuować ją blisko sypialni. Do tej pory budownictwo wielorodzinne nie zapewniało więcej niż jednej łazienki w mieszkaniu dwupokojowym, zaś w trzypokojowym i większym czasami wydzielane było WC.

Obecnie zarówno w domkach jednorodzinnych, jak i w blokach realizacja wszystkich planów związanych z usytuowaniem łazienki jest możliwa, bowiem coraz częściej uwzględnia się, w miarę możliwości technicznych, potrzeby przyszłych użytkowników. Aby z tego skorzystać, trzeba sprecyzować własne wymagania dotyczące rozłożenia poszczególnych funkcji w mieszkaniu, m.in. łazienki. Ważne, by już na etapie budowy wykonawca wiedział, jakie chcemy mieć urządzenia stacjonarne. Dzięki temu doprowadzi przyłącza w odpowiednie miejsca.

Zobacz też: Modna łazienka - zainspiruj się wnętrzami domów z Kolekcji Muratora

Mała łazienka zdjęcie
Autor: Mariusz Bykowski Niewielka biała łazienka bez okna może sprawiać wrażenie większej dzięki kilku zabiegom aranżacyjnym. Wystarczy odpowiednio dobrać wyposażenie i użyć określonej palety kolorów. Ściany łazienki są wyłożone wielkoformatowymi płytami imitującymi mozaikę

Mała łazienka w bloku: jak ją urządzić wygodnie?

Kompozycja małej łazienki jest bardzo ważna. Wiemy już, że trzyma nas pion i wejście do pomieszczenia. Ale nawet przy tych ograniczeniach zwróćmy uwagę na pierwsze wrażenie. Jeśli na wprost wejścia mamy pralkę lub brodzik, łazienka wydaje się mniejsza i bardziej „zagracona”. Wchodzenie na „przestrzeń” poprawia odbiór pomieszczenia. Dlatego urządzając małą łazienkę dokładnie rozplanujmy jej wyposażenie. Wanna na wprost wejścia to bardzo dobre rozwiązanie do małych łazienek. Ściana nad wanną jest zazwyczaj pusta i ładna dekoracja widoczna od wejścia od razu buduje klimat. Umywalka na wprost wejścia to układ niemal idealny. Pamiętajmy też o dodatkowych elementach, które potrafią optyczni powiększyć małą łazienkę. Przykładowo lustro nad umywalką powiększa przestrzeń dwukrotnie i wchodząc do łazienki, dajemy się uwieść temu wrażeniu. Ale uwaga – w tym lustrze odbijają się drzwi, a to duża płaszczyzna. Jeśli są niedopasowane do wystroju małej łazienki, będą drażnić dwukrotnie bardziej. Jeżeli wiszą na nich szlafroki, będziemy oglądać ich odbicie przy myciu zębów. To samo dotyczy grzejnika. To, co odbija się w lustrze, powinno być ładne.

Jak powiększyć małą łazienkę?

Nie ma jak duże lustro. Jeśli mamy miejsce, możemy je zastosować na przykład na ścianie między brodzikiem a toaletą. To znakomity trik powiększający optycznie przestrzeń małej łazienki. Możemy też wizualnie powiększyć łazienkę, stosując połyskliwe powierzchnie. Działają trochę jak lustro – odbijają światło i dają wrażenie świeżości. Muszą być jednak utrzymane w czystości. Wbrew pozorom także sufit ma wpływ na odbiór przestrzeni. Ciekawym pomysłem do małej łazienki jest świecący sufit podwieszony wykonany z matowego pleksi, który rozświetli i powiększy optycznie pomieszczenie. Ponad płytą pleksi mocujemy do ścian lub sufitu taśmy LED. Pamiętajmy o takim podziale sufitu, żeby możliwy był dostęp serwisowy – czyli płyty powinny być łatwo zdejmowane, a więc niezbyt duże.

Ten pomysł pozwoli też zrezygnować z kinkietów. Na koniec kilka podpowiedzi dla tych, którzy mogą objąć zakresem remontu także sąsiednie pomieszczenia. Pierwszy to wkucie spłuczki WC w ścianę. Spłuczka ma po obudowaniu grubość około 20 cm. O tyle możemy poszerzyć przestrzeń w małej łazience, wkuwając spłuczkę w ścianę, jeśli ta jest gruba. Hydraulik będzie się musiał trochę pogimnastykować z podłączeniem toalety, ale da się to zrobić. Spłuczka może też wystawać do sąsiedniego pomieszczenia, w przypadku gdy ściana jest zbyt cienka. Jeśli za ścianą mamy szafę, spłuczka i rura odpływowa zajmą trochę miejsca w szafie. Pamiętajmy przy tym o wygłuszeniu spłuczki, żeby efekty akustyczne nie zakłócały spokoju w sąsiednim pomieszczeniu. Możemy też - jeżeli nie ma akurat szafy za ścianą - ukształtować zabudowę g-k, tworzącą półkę na bibeloty. Podobną operację można wykonać z pralką lub brodzikiem. Nawet częściowe wsunięcie brodzika do sąsiedniego pomieszczenia może rozwiązać problem braku powierzchni w małej łazience. Ale zanim ruszymy na podbój sąsiednich pomieszczeń, sprawdźmy, co przyniesie większe korzyści – utrata miejsca w szafie czy rezygnacja z wanny w małej łazience.

Łazienka komfortowa: aranżacja przyjaznej łazienki

Jeśli rano lubimy brać szybki prysznic, a wieczorem pluskać się długo w wannie, to wykonując aranżację łazienki musimy zapewnić sobie taką możliwość, nawet kosztem likwidacji innych, dla nas mniej ważnych funkcji. We własnej łazience musimy czuć się komfortowo. Osiągniemy to dzięki dobrze dobranemu wyposażeniu, odpowiednim jego rozmieszczeniu, a także starannie dobranym materiałom wykończeniowym i odpowiedniej stylistyce sprzętów.

To właśnie użyte materiały, ich kolor, faktura i wzornictwo decydują o klimacie pomieszczenia, a co za tym idzie o naszym komforcie. Musimy także pamiętać o tym, że decydując się na określony wystrój wnętrza, na ogół będziemy na niego zdani długie lata. Wymiana płytek ceramicznych czy zamontowanych na stałe urządzeń oznacza po prostu przeprowadzenie remontu. Dobrze jest więc, zanim podejmie się decyzje finansowe, przemyśleć swoje oczekiwania i zdefiniować potrzeby, pamiętając jednocześnie o wygodzie i bezpieczeństwie wszystkich domowników.

Aranżacja łazienki - łazienka w pasy
Autor: Mariusz Bykowski Nastrój wnętrza, w którym przebywamy, jest niezwykle istotny dla naszej psychiki i samopoczucia.

Aranżacja łazienki: miejsce na umywalki i prysznic

Reszta urządzeń – w głębi, często ukryta za ścianką. Wyodrębnienie umywalki i prysznica ma swoje uzasadnienie funkcjonalne. Dlaczego? Z umywalki korzystamy najczęściej i stosunkowo szybko. A prysznic? Jest szczególnie dobre rozwiązanie w tych domach, gdzie z prysznica korzysta się prawie tak szybko i często jak z umywalki. Oba urządzenia są wtedy w zasięgu ręki. Jeśli pozostałe sprzęty są za ścianką, z takiej łazienki może skorzystać kilka osób jednocześnie. Jeśli ktoś się kąpie, ktoś inny może umyć ręce, nie narażając nikogo na skrępowanie. Takie rozwiązanie tworzy strefę “szybkiego korzystania”. Strefę tą tworzą też WC i bidet.

Projekt łazienki: strefa relaksu z wanną

Urządzenia, z których korzysta się szybko i wielokrotnie w ciągu dnia, są oddzielone od miejsca przeznaczonego do dłuższego i raczej wieczornego korzystania. Takim miejscem jest usytuowana najdalej od wejścia wanna z wygodnym miejscem do siedzenia. W tej też strefie urządzić można kąciki wypoczynkowy z wygodnym fotelem, sprzętem grającym, sauną czy łaźnią parową.

Minimalistyczna łazienka
Autor: www.muratorprojekty.pl Podział na strefy umożliwi korzystanie z łazienki dwóm osobom naraz. Wizualizacja wnętrza projektu gotowego Murator M212. Zobacz więcej zdjęć na: Link: www.muratorprojekty.pl

Jak dzielić wnętrze łazienki?

Czasami podział na strefy podpowiada lub wymusza kształt architektoniczny pomieszczenia, szczególnie wtedy, gdy jest nieregularny: z wnękami i aneksami. Wnęka jest często naturalnym miejscem na prysznic lub WC. Jeśli pomieszczenie ma kształt prostokąta czy kwadratu, a chcemy je funkcjonalnie podzielić, można zbudować ścianki, niewysokie murki albo wnęki. Coraz częściej strefy tworzy się przez usytuowanie urządzeń łazienkowych. Taką przegrodą może być wysunięta na środek wanna. Podział na strefy można podkreślić kolorem i sposobem oświetlenia łazienkowego, a także różnicując użyte do wykończenia materiały i sposób ich ułożenia. Pamiętaj jednak, by decyzję o miejscu usytuowania urządzeń w łazience podjąć jeszcze przed doprowadzeniem instalacji. Może się bowiem zdarzyć, że brodzik albo miska ustępowa znajdą się zbyt daleko od pionu kanalizacyjnego: wtedy trzeba je umieszczać na podwyższeniu.

Sonda
Czy uważasz, że warto zamówić projekt łazienki u architekta wnętrz?
Pozostałe podkategorie