| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Domowe SPA, czyli dom z sauną, basenem i...

Domowe SPA, czyli dom z sauną, basenem i...

Sauna, wanna z hydromasażem, basen czy rozbudowany panel prysznicowy to urządzenia, dzięki którym zafundujemy sobie odnowę biologiczną we własnym domu. Zobacz, jak urządzić domowe SPA.

Autor: Jacek Kucharczyk , Michał Glinicki

Współczesna łazienka zrelaksuje ciało i ukoi skołatane nerwy. Hydromasaż, masaż limfatyczny, bicze, łaźnia parowa, aromaterapia i chromoterapia to tylko niektóre zabiegi, jakim możemy poddać się w domu. Wakacyjne przyjemności, jakie czerpiemy z kontaktu z wodą, można zastąpić sauną i basenem. Mają one jednak swoje wymagania – należy je zaplanować już na etapie projektu.

Wanna z hydromasażem

Z wodnej kuracji w domu można korzystać w wannie wyposażonej w specjalny system dysz. Mogą być one nieruchome lub z regulacją kąta ustawienia w zależności od potrzeb kąpiącego się i jego wzrostu, z możliwością wyboru masażu. Hydromasaż można zamontować w wannie określonego typu bądź kupić wannę z zamontowanym fabrycznie urządzeniem. To sprzęt wymagający odpowiedniej oprawy i powierzchni, pasuje do salonów kąpielowych o powierzchni minimum 7 m², choć są także takie, które zmieszczą się w łazience o powierzchni 3 m². Wanny z hydromasażem wykonane są z akrylu lub APS. Oba tworzywa są ciepłe, lekkie, jednak akryl jest antypoślizgowy, tłumi dźwięki wody i pracy urządzeń do hydromasażu.

Uwaga! W wannie z hydromasażem można brać kąpiel, stosując dostępne na rynku środki pielęgnacyjne. Systematyczna dezynfekcja niweluje ewentualne awarie.

Masaż z panela prysznicowego

Panel prysznicowy montuje się na ścianie nad wanną, w kabinie prysznicowej lub w kąciku natryskowym. Dostępne są też modele podtynkowe. Panel tworzy płyta, na której umocowana jest głowica prysznicowa, słuchawka, dysze do masażu wodnego, pokrętła, ewentualnie siedzisko lub półka na kosmetyki. Zwykle jest wyposażony w pięć dysz: cztery usytuowane są skrajnie, po dwie z obu stron – do masażu całych pleców, a jedna centralnie – do masażu kręgosłupa. Pokrętła lub przyciski służą do regulacji temperatury wody, natężenia strumienia oraz włączania i wyłączania wybranych dysz. Rodzaj kąpieli i czas jej trwania można regulować również elektronicznie pilotem.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Basen w domu

Prysznic z panelem do hydromasażu

Kabina z rozbudowanym panelem prysznicowym

Jest wyposażona w rozbudowany panel prysznicowy i oferuje program wzbogacony o masaż, a po zamontowaniu na niej specjalnej czaszy zapewnia regenerację sił w łaźni parowej lub łagodny prysznic. Ma też funkcję chromoterapii – po jej uruchomieniu cztery kolory: żółty, czerwony, niebieski i zielony pobudzają bądź uspokajają. W kabinach wyposażonych ponadstandardowo można posłuchać muzyki, porozmawiać przez telefon lub poddać się tzw. wodnym biczom szkockim. W przeciwieństwie do panelu z hydromasażem w kabinie dysze mogą się znajdować również na połączeniach jej ścian, na wysokości tych części ciała, które najczęściej wymagają masażu. Elektroniczny panel sterujący funkcjami umieszczony wewnątrz kabiny często wyposaża się w wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Minimalne wymiary kabiny to 90x90 cm lub 80x100 cm, dwuosobowej – 135x135 cm. Można też kupić wannę z hydromasażem połączoną z kabiną.

Sauna

W saunie można korzystać z sauny suchej, mokrej bądź parowej. Powinna być ona połączona z prysznicem oraz miejscem do wypoczynku. Najprościej jest kupić gotową kabinę – dostępne są już takie o wymiarach w podstawie 100x100 cm. Można ją wstawić nawet do niewielkiej łazienki. Jednak naprawdę wygodna kabina, w której można się położyć, ma wymiary w podstawie około 200x200 cm. Jeśli korzystanie z sauny ma służyć życiu towarzyskiemu, urządźmy ją bliżej strefy dziennej, jeśli ma być miejscem tylko dla domowników – bliżej strefy nocnej. Pamiętajmy zawsze, że po saunie powinniśmy wypocząć. Dlatego bardziej komfortowy będzie osobny pokój do relaksu z miejscem na leżanki, fotele, stolik na napoje i prysznic lub beczkę z wodą do schładzania ciała po wyjściu z sauny. Idealnym rozwiązaniem jest pomieszczenie, z którego możemy wyjść na zewnątrz domu, zimą schłodzić się w śniegu i dotlenić.

Basen

Basen do niedawna był kojarzony z nieosiągalnym luksusem. Głównie z uwagi na koszty i wymagania techniczne. Teraz pozostała już tylko bariera finansowa. Dzięki nowoczesnym systemom wentylacji oraz filtrowania i odkażania wody można bez trudu uniknąć w pomieszczeniach zarówno wilgoci, jak i basenowego zapachu. Konstrukcja basenu musi być uwzględniona w projekcie. Nieckę wykonuje się równocześnie z fundamentami domu i montuje dobrane elementy instalacji. Uszczelnia się ją basenową folią PCW lub wykłada ceramiką. Konieczne jest wyposażenie basenu w kanał rewizyjny na wszystkich ścianach, na których są instalowane urządzenia. Powietrze w hali basenowej ma wysoką wilgotność, więc użyte do jej budowy materiały muszą być odporne na wilgoć i działanie środków chemicznych. Należy ograniczyć emisję pary wodnej i zapewnić jego ciągłe osuszanie. Aby zapewnić odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu, w którym znajduje się basen, instaluje się skraplacze pary wodnej lub układy wentylacji.

WARTO WIEDZIEĆ
  • Montując kabinę prysznicową i wannę spa, warto wiedzieć, że nie wymagają one specjalnych rozwiązań instalacji wodno-kanalizacyjnej. Przed zakupem należy jedynie sprawdzić, jakie jest ciśnienie w domowej instalacji, oraz porównać z zaleceniem producenta, przy jakich parametrach dysze pracują prawidłowo.
  • Trzeba też sprawdzić wydajność kotła ciepłej wody użytkowej i porównać ten parametr z danymi producenta.
  • Kabin i wanien spa nie można instalować, jeśli mamy jedynie przepływowy podgrzewacz wody. Jego moc jest za niska.
  • Wanna z hydromasażem jest zasilana prądem 230 V, więc musi być wyposażona w wyłącznik różnicowoprądowy, mieć osobne doprowadzenie prądu oraz samodzielny bezpiecznik. Trzeba również zrobić połączenia wyrównawcze obejmujące metalowe elementy instalacji wodnej oraz armaturę przy wannie.
  • Aby utrzymać wannę z hydromasażem w czystości, należy ją dezynfekować co najmniej raz na dwa miesiące. Wanny z hydromasażem wyższej klasy mają wmontowany system automatycznej dezynfekcji. Jego obsługa ogranicza się jedynie do uzupełnienia płynu dezynfekcyjnego w zbiorniku, którego zawartość starcza na cztery procesy oczyszczania.

Przeczytaj dodatkowo:
Urządzanie małej łazienki. 8 rad, jak optycznie...

Urządzanie małej łazienki to nie lada wyzwanie. Podczas aranżacji warto przestrzegać kilku podstawowych...

Pralnia w domu. Najlepsze miejsce na pralkę -...

Pralnia w domu jednorodzinnym to zazwyczaj osobne, specjalnie w tym celu wydzielone pomieszczenie...

Łazienka w drewnie. Nietypowa obudowa wanny

Wykańczając dom lub mieszkanie można urządzić łazienkę w drewnie. Całkowicie lub tylko częściowo. Drewniana...

Kompleksowe rozwiązania i łazienkowe inspiracje

Toalety myjące, elektroniczne baterie, deszczowa kanalizacja dachowa, system rur wielowarstwowych, panel do...

Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...