| muratordom.pl » Łazienka » Materiały wykończeniowe » Pomysł na podłoge w łazience. Deski podłogowe jak pokład statku

Pomysł na podłoge w łazience. Deski podłogowe jak pokład statku

Żeby cieszyć się podłogą z desek w łazience, należy wykonać ją tak, jak to się robi na jachtach. Pokazujemy zatem, jak układać deski podłogowe i jak wykonać podłogę w łazience w stylu marynistycznym.

Zrobienie w łazience podłogi z drewnianych lamelek lub deszczułek jest ryzykowne? Zdecydowanie tak! W pomieszczeniu, w którym jest wiele wilgoci, drewno pozostaje narażone na zniszczenie. Ale można ją zrobić w taki sposób, aby zapobiec nieodwracalnym szkodom, jakie mogą powstać przy ewentualnym miejscowym zalaniu. Poziom wilgoci w łazience stale się zmienia. Po kąpieli ilość pary wodnej w powietrzu będzie wysoka i wchłoną ją deski. Na skutek tego mogą nieco zwiększyć swoją szerokość. Jednak jeśli łazienka będzie rzadko używana, to drewno będzie oddawało nadmierną, wcześniej zgromadzoną wilgoć i wtedy powstaną szpary między deskami.

Z czego deski podłogowe?

Panuje przekonanie, że do łazienek najlepsze są egzotyczne gatunki drewna, takie jak tek, lapacho (ipe), ewentualnie iroko. Jednak żaden z wymienionych gatunków nie będzie się sprawdzał lepiej od naszego rodzimego dębu. Legendarny tek to obecnie tylko drewno pozyskiwane z hodowli plantacyjnych. Podobnie jest z iroko. Odporne na działanie wilgoci lapacho pewnie jeszcze pochodzi z lasów naturalnych. Jednak ten gatunek ma bardzo niską granicę tak zwanej równowagi higroskopijnej, a więc bardzo łatwo go przesuszyć. Powstają wtedy szczeliny, do których z łatwością dostanie się woda. Będzie ona penetrować dalej pod deski i spowoduje ich odspojenie.

Autor: Kwiek Waldemar

Na podłodze w łazience doskonale sprawdzi się krajowa dębina, jeśli tylko zapewnisz odpowiednie uszczelnienie podkładu, dylatacji obwodowych i krawędzi między deskami

Jak to robią szkutnicy

Do wykonania podłogi w łazience proponujemy marynistyczny system połączeń, jaki stosuje się na luksusowych jachtach. Ten system nazywa się też tradingiem. Polega on na połączeniu drewnianych deszczułek tak, aby szczeliny między nimi, czyli miejsca narażone na wzajemne oddziaływanie wskutek pęcznienia czy kurczenia drewna, były wypełnione elastyczną masą – elastomerem poliuretanowym. W tym celu należy sfrezować krawędzie boczne wzdłuż słojów drewna, aby powstał kanał, który można wypełnić tą specjalną spoiną. Na krawędziach sztorcowych poprzecznych do słojów drewna kurczenie i pęcznienie jest blisko dziesięciokrotnie mniejsze, więc nie wymaga takich połączeń.

Potrzebne uszczelnienia

Zastosowanie systemu marynistycznego nie gwarantuje, że unikniesz  kłopotów, kiedy dojdzie do zalania łazienki. Pamiętaj, że znajdują się tam instalacje wypełnione wodą, które mogą ulec awarii. Podłogę należy wykonać tak, aby nie dopuścić do przedostania się wody pod posadzkę i głębiej pod wylewkę betonową. Przed montażem posadzki trzeba na podłożu z jastrychu betonowego czy anhydrytowego zrobić barierę przeciwwilgociową. Jej zadaniem jest zatrzymanie migracji wody z podłoża do warstwy klejowej, która ma niezawodnie mocować parkiet. Musisz także zrobić szczelne dylatacje obwodowe wypełnione gumowatą masą z kleju poliuretanowego o dużej elastyczności, żeby woda wylana na posadzkę nie przedostała się pod nią.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Mała łazienka - jak urządzić łazienkę z myślą o...

Małą łazienkę dla gości docenią nie tylko odwiedzający nas krewni czy znajomi. Jak urządzić łazienkę, by była...

Izolacja przeciwwilgociowa w łazience....

Łazienka to pomieszczenie najbardziej narażone na działanie wilgoci. Dzięki odpowiedniemu uszczelnieniu i...

Koszt wykończenia i wyposażenia luksusowej...

Nowoczesna łazienka to nierzadko duży salon kąpielowy z wolno stojącą wanną i szlachetnymi materiałami...

Kompleksowy remont łazienki krok po kroku

Łazienka niszczy się szybko – po kilku latach wymaga odnowienia, a po kilkunastu potrzebuje...

Płytki łazienkowe z motywem kwiatowym. Zobacz...

Płytki łazienkowe z motywem kwiatowym są jednymi z najchętniej wybieranych do ozdoby ścian. Dzięki nim możemy...

Utrzymanie czystości w łazience. Wyposażenie...

Utrzymanie porządku w łazience nie jest łatwe. Odpowiednio dobierając wyposażenie łazienki, możesz jednak...