| muratordom.pl » Łazienka » Materiały wykończeniowe » Pomysł na podłoge w łazience. Deski podłogowe jak pokład statku

Pomysł na podłoge w łazience. Deski podłogowe jak pokład statku

Żeby cieszyć się podłogą z desek w łazience, należy wykonać ją tak, jak to się robi na jachtach. Pokazujemy zatem, jak układać deski podłogowe i jak wykonać podłogę w łazience w stylu marynistycznym.

Zrobienie w łazience podłogi z drewnianych lamelek lub deszczułek jest ryzykowne? Zdecydowanie tak! W pomieszczeniu, w którym jest wiele wilgoci, drewno pozostaje narażone na zniszczenie. Ale można ją zrobić w taki sposób, aby zapobiec nieodwracalnym szkodom, jakie mogą powstać przy ewentualnym miejscowym zalaniu. Poziom wilgoci w łazience stale się zmienia. Po kąpieli ilość pary wodnej w powietrzu będzie wysoka i wchłoną ją deski. Na skutek tego mogą nieco zwiększyć swoją szerokość. Jednak jeśli łazienka będzie rzadko używana, to drewno będzie oddawało nadmierną, wcześniej zgromadzoną wilgoć i wtedy powstaną szpary między deskami.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Z czego deski podłogowe?

Panuje przekonanie, że do łazienek najlepsze są egzotyczne gatunki drewna, takie jak tek, lapacho (ipe), ewentualnie iroko. Jednak żaden z wymienionych gatunków nie będzie się sprawdzał lepiej od naszego rodzimego dębu. Legendarny tek to obecnie tylko drewno pozyskiwane z hodowli plantacyjnych. Podobnie jest z iroko. Odporne na działanie wilgoci lapacho pewnie jeszcze pochodzi z lasów naturalnych. Jednak ten gatunek ma bardzo niską granicę tak zwanej równowagi higroskopijnej, a więc bardzo łatwo go przesuszyć. Powstają wtedy szczeliny, do których z łatwością dostanie się woda. Będzie ona penetrować dalej pod deski i spowoduje ich odspojenie.

Autor: Kwiek Waldemar

Na podłodze w łazience doskonale sprawdzi się krajowa dębina, jeśli tylko zapewnisz odpowiednie uszczelnienie podkładu, dylatacji obwodowych i krawędzi między deskami

Jak to robią szkutnicy

Do wykonania podłogi w łazience proponujemy marynistyczny system połączeń, jaki stosuje się na luksusowych jachtach. Ten system nazywa się też tradingiem. Polega on na połączeniu drewnianych deszczułek tak, aby szczeliny między nimi, czyli miejsca narażone na wzajemne oddziaływanie wskutek pęcznienia czy kurczenia drewna, były wypełnione elastyczną masą – elastomerem poliuretanowym. W tym celu należy sfrezować krawędzie boczne wzdłuż słojów drewna, aby powstał kanał, który można wypełnić tą specjalną spoiną. Na krawędziach sztorcowych poprzecznych do słojów drewna kurczenie i pęcznienie jest blisko dziesięciokrotnie mniejsze, więc nie wymaga takich połączeń.

Potrzebne uszczelnienia

Zastosowanie systemu marynistycznego nie gwarantuje, że unikniesz  kłopotów, kiedy dojdzie do zalania łazienki. Pamiętaj, że znajdują się tam instalacje wypełnione wodą, które mogą ulec awarii. Podłogę należy wykonać tak, aby nie dopuścić do przedostania się wody pod posadzkę i głębiej pod wylewkę betonową. Przed montażem posadzki trzeba na podłożu z jastrychu betonowego czy anhydrytowego zrobić barierę przeciwwilgociową. Jej zadaniem jest zatrzymanie migracji wody z podłoża do warstwy klejowej, która ma niezawodnie mocować parkiet. Musisz także zrobić szczelne dylatacje obwodowe wypełnione gumowatą masą z kleju poliuretanowego o dużej elastyczności, żeby woda wylana na posadzkę nie przedostała się pod nią.

Łazienka w drewnie – teak, iroko, a może fornir

Aranżację łazienki warto urozmaicić drewnem – deski podłogowe z iroko czy teaku lub fornir na...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Drewno w łazience. Jakie drewno na podłogi i...

Z drewna najczęściej wykonuje się w łazience podłogi, czasem okładziny ścienne. Które gatunki drewna...

Thermo drewno: deski na taras - konkurencja dla...

Thermo drewno dzięki swoim właściwościom, konkuruje z drewnem egzotycznym. Czy thermo drewno to dobre...

Płytki łazienkowe Ceramika Color

Planujesz remont łazienki? Zobacz galerię nowoczesnych płytek łazienkowych. Kolekcja Imperial, Borys oraz...

Jak urządzić łazienkę za 5 tys. zł. Zobacz...

Czeka Cię urządzenie łazienki, a nie masz zbyt wielu środków? Nie przejmuj się - przedstawiamy projekt...

Urządzamy łazienkę za 15 tys. zł. Projekt...

Jeśli na urządzenie łazienki można przeznaczyć 15 tys. zł, trzeba uważać, by nie dać się ponieść rynkowym...